Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1217
Jak wiadomo od stycznia w całym woj. Śląskim ma być już czyste powietrze ;) Mieszkańcy mieli 5 lat i dotacje na wymianę starych kopciuchów. Oczywiście tysiące osób tego nie zrobiło...

Warto jednak działać lokalnie, wśród swojej najbliższej społeczności. W moim bloku już tylko 3 sąsiadów miało piece węglowe (sami emeryci). Ta trójka potrafiła zasyfić całą okolicę. Mieli też ciekawe podejście do tematu: mamy dobre piece, smog jest przez samochody, rząd nie będzie nam nic kazał itd.

Zrobiłem więc w zeszłym roku 2 krotnie taką akcję, że wrzucałem mieszkańcom przygotowane przeze mnie ulotki do skrzynek, w których informowałem o uchwale antysmogowej, terminie, karach oraz gdzie można uzyskać dotacje. Jaki efekt? Właśnie ostatni z tej trójki montuje już piec gazowy.

Odnoszę wrażenie, że w przypadku niektórych ludzi, szczególnie ze starszego pokolenia jedynie przymus może ich popchnąć do działania.

#smog #slaskie #zabrze #ochronasrodowiska
Pobierz Jonn - Jak wiadomo od stycznia w całym woj. Śląskim ma być już czyste powietrze ;) Mi...
źródło: comment_1631078200qBaKVMYO2j6Vw30NAbByjr.jpg
  • 108
@Jonn: Miras możesz przesłać tą ulotkę ? Również bym ją wydrukował i podrzucił moim sąsiadom.
W zeszłym sezonie systematycznie co 2 tygodnie nasyłałem na nich straż miejską ( ͡° ͜ʖ ͡°) niestety nic się nie zmieniło jak kopcili tak kopca dalej ¯\_(ツ)_/¯
@Jonn: a Chińczycy palą śmiećmi indyjczycy robią z rzek wysypiska a my będziemy płacić drożej za podstawowe dobra, bo ktoś liczy że nasze zaprzestanie palenia w piecach coś zmieni. Nigdy nie miałem ogrzewania na węgiel, ale widzę ile płacę za ogrzewanie prądem i nie zachęca mnie to do ekologii
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jonn:

Odnoszę wrażenie, że w przypadku niektórych ludzi, szczególnie ze starszego pokolenia jedynie przymus może ich popchnąć do działania.


Zgadzam się w pełni, ale często niestety ludzi nie stać np. na gaz. Oczywiście, to też kwestia ocieplenia budynku...
@durielek2
@masz_fajne_donice
Pie*lenie o szopenie, wpadnijcie zimą do Nowego Targu to to pier*enie stanie się jednak sensowne...
Wielce każdy chce żeby nie było pieców. Polska jest tak uzależniona od innych państw że nie chce myśleć co będzie jak ten gaz powędruje w górę... Ale to jest pikuś. Niektore domy nie mają przyłącza do gazu ziemnego i w takiej sytuacji co? Oni są gorsi bo palą węglem a mogliby kupić zbiornik
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jonn: trochę wyprowadzasz w błąd

Zgodnie z wprowadzonymi uchwałą antysmogową woj. śląskiego terminami wymiany urządzeń grzewczych. Do 31 grudnia 2021 r. wymienione powinny zostać kotły węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji lub kotły bez tabliczki znamionowej. Do końca 2022 r. wymienione powinny zostać piece (w tym kaflowe) i kominki, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. i które nie spełniają minimalnych poziomów sezonowej efektywności energetycznej