Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

1) Piłkarz zawodowy, lat 20. Od dwóch tygodni zmagał się z bólem przywodziciela w prawej nodze, z tym sobie poradziliśmy. Do czasu, kiedy wszedł znowu w pełną intensywność - nagle w trakcie zmiany kierunku poruszania się najpierw poczuł dyskomfort w obrębie całej jamy brzusznej, a po chwili przeszło mu w okolice pachwiny. Brzuch delikatnie spięty, pachwina bolesna w jednym miejscu, w okolicy więzadła pachwinowego. Po rozluźnieniu tej okolicy, rozluźnieniu jamy brzusznej (osteopatia pdk) i wykonaniu konkretnych aktywacji mięśniowych i neuronalnych na kolejnym treningu było już w porządku. Mimo tego będzie robione USG jamy brzusznej przed wejściem na wysoka intensywność aby sprawdzić co tak się dzieje (przepuklina?).

2) Triathlonista, lat 30. Po ostatnich zawodach na dystansie połówki masakrycznie spięte całe pasmo boczne od pośladka w dół oraz boczne okolica podudzia aż do stopy. Facet miał bardzo luźne stawy skokowe, nigdy nie doznał kontuzji w tym obrębie. Podczas biegu przypomina sobie, ze wpadł w dziurę i delikatnie wykrzywiło mu stopę. Prawdopodobnie mocny stan zapalny od tego momentu zaczął "spinać" całą taśmę w górę. Rozluźnianie i trochę pracy domowej nad stawem skokowym do domu.

3) Pracownik sklepu, lat 23. Rok temu doznał urazu skrętnego stopy, podobno miał naderwane więzadło strzałkowo-skokowe przednie. Chodził ma rehabilitacje - typu „prądy Panu włączę i pole”. Do dzisiaj nie może biegać bezboleśnie, ma ból uciskowy w okolicy kostki bocznej. Czekam na opis świeżego USG w celu potwierdzenia lub wykluczenia zwapnienia, póki co zestaw wzmacniający staw skokowy i całą kończynę dolną.

4) Chłopiec, lat 14. Duże skrzywienia kręgosłupa, kolana koślawe w zaawansowanym stopniu, choroba psychiczna. Jednym słowem ciężko z nim. Mama przyprowadziła go do mnie aby się zająć Nim fizycznie, typowa rehabilitacja ponieważ miała dość, jak to sama określiła: „bezsensownych ćwiczeń w przychodniach” (ktoś tu gdzieś ostatnio pisał, że rehabilitacja na fundusz nie jest taka zła). Dużo ćwiczeń oddechowych aby nauczył się pracować przeponą, dużo ćwiczeń wzmacniających całą tylną taśmę mięśniową, rozciąganie klatki piersiowej, zginaczy szyjnych, wzmacniania core - połączone z zabawą, żartami, uśmiechem i ciepłą atmosferą.

5) Sezon na rozwalone stopy i Osgood’y rozpoczęty - chłopcy wrócili z obozów, trenerzy nie potrafią into periodyzacja treningowa, jest chaos regeneracyjny. Tylko w tym tygodniu zawitało do mnie pięciu piłkarzy z naciągnięciem lub naderwaniem ATFL-a oraz trzech z potwierdzoną martwicą kości piszczelowej. Poza tym idzie jesień - wiec dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego się nasilają. Czemu? Nie wiem, ale mądrzy Chińczycy kiedyś tak powiedzieli i to się sprawdza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

6) Na zdjęciu mój podopieczny, wykonujący (prawie) pełnego nordica (sic!), o którym już kiedyś pisałem - koszykarz 14-letni z mocnym talentem na boisku, z zaszczepioną chęcią do mocnego trenowania, znający zasady odpowiedniej regeneracji. Opiekuję się już nim 11 miesięcy. Mam nadzieje, ze kiedyś spotkam go na zawodowym parkiecie.

#mikrophysio #fizjoterapia #mikrokoksy #mirkokoksy #pracbaza
Pobierz Poemat - #mikrophysio

1) Piłkarz zawodowy, lat 20. Od dwóch tygodni zmagał się z b...
źródło: comment_1630864499Cyd0PRaVlNg1nitWGT7NM7.jpg
  • 14
@crewlove: Wspięcia na palce/piętę z dodatkami, stanie jednonóż na niestabilnym podłożu w różnych wariantach, przyciąganie gumy do wyprostu stopy, jaskółki w różnym kierunku, przysiady jednonóż, skoki w górę/na boki, zeskoki i jeszcze wiele innych dupereli
@Poemat Hej, a co byś doradził na shin splints u byłego piłkarza pół zawodowego? Siły i kondycji mi nie brakuje(po 2 tygodniach dochodzę do 10km ciągłego biegu), ale prawie od samego początku po rozpoczęcia treningu odczuwam silny ból piszczeli. I z czasem robi się gorzej i gorzej. Ostatnio potrzebowałem jakiegoś miesiąca czy dwóch bez treningu żeby móc normalnie chodzić bez bólu. Dobra rada mile widziana ( ͡~ ͜ʖ ͡°
@Snooopi: Wzmocnij mięśnie piszczelowe (wspięcia na pięty, przyciąganie gumy palcami, wspięcia na palce ściskając z tylu piłeczkę), zapewnij mobilność zgięcia i wyprostu stopy (wiec do zbadania zakresy ruchu), zadbaj o dobrą technikę biegu (szczególnie w obrębie kolan co uwarunkuje styk stopy przy stawianiu kroku), zadbaj o rozgrzewkę ekscentryczną dla zginaczy stopy
@Poemat piszesz o NFZ. Moja żona jest fizjoterapeuta domowym. Realizuje kontrakty NFZ. Tu jest dopiero patologia. Od czasu covida dużo osób chce rehabilitację domowa. Najczęściej dla pacjentów, którzy nie rokują - w skrócie mówiąc. Żona przyjeżdża, zastaje osobę po udarze 2 lata temu, leżąca, przykurcze takie, że masakra, odleżyny. Taki dziadzio nie chce ćwiczyć. On chce pożegnać się już z tym światem, nie ma siły ćwiczyć i walczyć. Ale rodzina nie odpuszcza.
@Poemat: Mam pytanko, bo wracam do życia po złamaniu kości łódeczkowatej nadgarstka, tj. jeszcze nie do końca, bo pierwsza TK wykazała zrosty kości (nie mam śruby) i za pewien czas mam zrobić kolejną, żeby potwierdzić, że nie mam stawu rzekomego. Są jakieś zabiegi, które pomogą mi szybciej wrócić do formy? Ogólnie cały czas postęp w zakresie ruchomości ręki postępuje, ćwiczę ją w cieplej wodzie z solą bocheńską, ale zastanawiam się, co
@Blizz4rd: Przypomnij na PW wieczorem to się zapytam dokładnie, ale trochę za to zapłaciliśmy wbrew pozorom, rozmiar około 90x90

@WormRider: Exogen czyli LIPUS czyli low intensity pulsed ultrasound przyspiesza zauważalnie zrost kostny jako jedyne zabiegi fizykalne, pole magnetyczne to uja warte w sumie.