Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
@lostodos: Zacznę od tego, że do porównania wybrałem firmy z tego samego regionu i obu rodzajów firm jest tu dużo - obie mają silną konkurencję na swoim obszarze.

Natomiast to w jaki sposób określasz technologię, świadczy, że jej nie rozumiesz i przez to przedstawiasz w złym i nieprawdziwym świetle. Zgadzam się, że dom szkieletowy nie jest dla każdego. Dzisiejszy wpis też nie ma przekonywać nikogo do szkieletówek. Zostałem poproszony o przygotowanie
@cwireq: wybacz, ale teraz to odleciałeś. Mieszkam w szkieletówce i właśnie jeszcze wietrzę. A na jesień, kiedy cała okolica domów murowanych już grzeje, ja po prostu odsłaniam rolety i słońce wystarczająco nagrzewa mi wnętrza. Mój sezon grzewczy zaczyna się kilka tygodni po sąsiadach.
@pieprzone_plus_18: jeśli sprawdzisz moje poprzednie wpisy, przekonasz się, że oferta domu szkieletowego dotyczy budowy zgodnie ze sztuką - bez OSB i styropianu (choć dobrze, że o tym wiesz i wspominasz - powinno się o tym mówić jak najczęściej). Cena, którą podałeś, wydaje się bardzo wysoka, jednak w niektórych regionach jest niska konkurencja, więc mogą sobie pozwolić na wyższą marżę. Napisz lokalizację budowę, a mogę podpowiedzieć Ci jakie firmy budują w Twojej
@lubielizacosy nie budowałem pełnym system zleconym. Do każdego etapu inna ekipa. SSO jedna ekipa, okna sam zamawiałem, dachówkę kolejna, tynki, wylewki, elektryka, hydraulika, do każdego kto inny. Deweloperka mnie wyszła 2k za m². Zacząłem we Wrześniu rok temu i potem przez zimę trochę przestoju było. Ceny poszły do góry Teraz ale nie a tak aby za 120m² płacić 550 tys....
@misisk

Do każdego etapu inna ekipa. SSO jedna ekipa, okna sam zamawiałem, dachówkę kolejna, tynki, wylewki, elektryka, hydraulika, do każdego kto inny. Deweloperka mnie wyszła 2k za m². Zacząłem we Wrześniu rok temu i potem przez zimę trochę przestoju było. Ceny poszły do góry Teraz ale nie a tak aby za 120m² płacić 550 tys

H+H, stropy monolityczne
budowy zgodnie ze sztuką - bez OSB i styropianu


@misisk: chyba zgodnie ze sztuką sprzed 30 lat - tak się buduje w Polsce.

Amerykanie budują z płyt ZIP system (płyta z OSB, "styropian" XPS i "wiatroizolacją") oraz wypełniają PURem.
Ty budujesz z płyt cementowo-włóknowych (zbędna kombinacja, ktoś jeszcze tak robi?) oraz wełny (szkoda gadać).