Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@misisk: bardzo fajne podsumowanie. Cholera wie jak z tą różnicą w cenie bo jednak drewno konstrukcyjne (czy tam jak ono się nazywa) też mocno podrożało. No i cena robocizny. Jednak krótszy czas realizacji powinien znacząco wpłynąć na cenę a tak nie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) niemniej jakbym miał budować to bym się zastanowił.

Mam jeszcze pytanie. Jak wykonuje się hydroizolacje od gruntu w takim domu,
  • Odpowiedz
@Aerwin: Te "szacunkowe ceny" na stronach z gotowymi projektami bardzo wprowadzają w błąd. Raz, że zazwyczaj podają cenę stanu surowego, dwa nie wiem skąd oni biorą szacunki kosztów, a trzy to koszt samych materiałów.

Inna sprawa co do tej konkretnej wyceny - ten konkretny projekt ma kilka elementów, które ją podnoszą. No i ten dom ma ponad 186m2 po podłogach. Ale faktycznie różnica w cenie nie jest aż taka, o
  • Odpowiedz
@mytnik: Oferty są świeże, więc uwzględniają aktualne ceny. Jeśli chodzi natomiast o hydroziloację to pierwszym materiałem, który trafia na fundament jest izolacja pozioma - dopiero na niej montowane są podwaliny i cała konstrukcja.
  • Odpowiedz
@Niegodnik: 186m2 po podłogach to nie taka znowu klatka ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ale Jesteś w stanie zbudować też dom (połowę mniejszy oczywiście) systemem zleconym w okolicach 300000zł netto.
  • Odpowiedz
@lubielizacosy: Taki projekt - całkiem duży i zawierający kilka elementów podnoszących cenę (będzie o tym następny wpis). No i ceny materiałów budowlanych w tym roku poszybowały (niektóre nawet 100% w górę)
  • Odpowiedz
@misisk: ciekawe, choć jestem w szoku, że ceny są podobne zważywszy na to, że Polacy niechętnie budują szkieletowe. Zdawało mi się, że można właśnie duuuzo oszczędzić na ludziach i ich pracy, skoro jeden stawia się w rok, a drugi w 3 miesiące. Ciekawe, ciekawe...
  • Odpowiedz