Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
@Djelon: Amerykanie budują w różnych przekrojach, ale widzę, że niestety nie rozumiesz fizyki takiego domu. Prawidłowo wykonany dom szkieletowy musi oddawać wilgoć do zewnątrz, a materiały, które proponujesz zatrzymują wodę w przegrodzie zewnętrznej. Te, z które ja przytaczam, dzięki odpowiedniemu współczynnikowi SD, pozwalają oddawać parę wodną.
@misisk: teraz już widać jasno jak Twoje wpisy są niewiarygodne. Jaki mógł być inny wniosek niż to że dom szkieletowy jest tańszy i szybszy w budowie skoro Twoja firma się tym zajmuje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zacznijmy od tego że dobrze wykonana technologia szkieletowa potrzebuje dużo doświadczenia. Nie postawisz domu sam w technologii szkieletowej po obejrzeniu paru poradników na YT za to dom murowany już tak -
@misisk: hej a ja mam takie pytanie czy kojarzysz te domki bez pozwoleń?
teraz jest ponoć 35m2+ piętro 35m2? Czy w takim domku można mieszkać cały rok?
Druga sprawa to co z polskim ładem /Czy można byłoby wybudować 70m2 plus drugie 70 i mieszkać cały rok?

Słyszałęm, ze to tylko rekreacyjne domki na erkreacyjnych działkach tylko i nei można mieszkać cały rok (co to znaczy0?
@pieprzone_plus_18: Tutaj się nie zgodzę, teraz sam cisnę dom całoroczny, da się spokojnie za jakieś 4.5 tys za M2 użytkowej. Tylko trzeba poszukać i tak naprawdę to ludzie muszą się znać bo takiego co powie mi że przyklei na OSB styropian to od razu bym odrzucił.
@misisk no tak, naturalnie ze firma która robi to za ciebie robi to za odpowiednią marżę. Fakt, fajnie mieć kogos obok doświadczonego który powie co i jak i pokieruje, ale w dobie internetu można samemu doczytać co po kolei. Wbrew pozorom to jest kilka elementów tylko.

Wykop pod fundamenty
Deski na fundament, bloczki, beton, stal
Ekipa od SSO
W międzyczasie zamawianie bloczków, stali, betonu, desek do szalunków i stempli
Potem ekipa od
@Rst00: Przecież w każdym moim wpisie poruszam to, że pracuję w firmie budującej domy szkieletowe. Wyjaśnij mi jednak co w moim wpisie jest niewiarygodnego? Ja za to odniosę się poniżej do Twoich zarzutów.

Zacznijmy od wspomnianego przez Ciebie doświadczenia. Masz absolutną rację - samodzielne wykonanie jest bardzo trudne i nie polecam tego nikomu, bo na wielu elementach można się nadziać. Ale ja porównuję budowę systemem zleconym, więc o co jest ten
@smallboobslover: 35m2 odnosi się do powierzchni użytkowej. Te drugie 35m2 to jest trochę "na rympał". Nie zajmujemy się jednak takimi domkami, więc nie jestem ekspertem, żeby powiedzieć Ci coś więcej.
@Djelon: Ceny drewna pewnie zroibły swoje... jakiś czas temu interesowałem się budową domu szkieletowego przez firmę Danwood. Dom który mnie interesował kosztował 389tys teraz cena wynosi 509tys... jest to zmiana na przestrzeni roku. Ceny płyty osb, surowe drewno... niestety ale budowanie szkieletówki przestało się opłacać (chyba że komus bardzo zależy na czasie)
@misisk: wspominasz o metodzie gospodarczej. Zawsze mnie zastanawiało jak to jest w praktyce. Do niektórych spraw pewnie trzeba mieć pozwolenia, może nawet jakiś certyfikat z konkretnego zawodu itp. Innymi słowy - nie wszystko można zrobić samemu i czasami zajdzie konieczność zlecenia czegoś komuś innemu. Nadal jednak większość prac dotyczy dość mocno kwestii bezpieczeństwa. Przecież coś może się zawalić, złamać itd. W konsekwencji - komuś może stać się krzywda, a za to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@misisk: 500k netto bez działki i fundamentów, czyli trzeba liczyć lekko ponad 700k brutto. Średnio ludzie biorą 300k kredytu, to skąd mają 400.