Aktywne Wpisy
mrocznegacie +109
Do wygrania Król Złoty - Zygmunt I Stary
To zwykłe rozdajo.
Losowanko w niedzielę o 16-17
Do tego czasu macie szansę na wygranie tego pięknego banknotu.
Warunek jak zwykle: nie zielonka, plusik oraz koment obowiązkowy (omijam plusujące boty)
To zwykłe rozdajo.
Losowanko w niedzielę o 16-17
Do tego czasu macie szansę na wygranie tego pięknego banknotu.
Warunek jak zwykle: nie zielonka, plusik oraz koment obowiązkowy (omijam plusujące boty)
drobne_na_taryfe +536
miałam już sąsiadów jarających na balkonie fajki i blanty, trzymających tam niezamykające japy papużki, dzieci i psy, ale gość używający co drugi dzień na balkonie frytkownicy to nowa jakość
Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.
Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.
Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).
Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).
Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.
Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia
Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.
Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.
#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj
Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę
Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.
#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
Jak dla mnie te wyceny można sobie wsadzić... A różnica praktycznie żadna. Taką oszczędność to można osiągnąć na użyciu materiału tego a nie innego bez większej szkody dla projektu.
Swoją drogą teraz p--------y czas na robienie czegokolwiek - budowanie, wykańczanie, urządzanie.
Ceny są po prostu absurdalne przez niską dostępność na rynku i
Niby pod jakim względem? Do domu szkieletowego nie potrzebujesz tyle stali której cena podskoczyła o 300%, nie potrzebujesz styropianu którego cena wywindowała chyba na 250% itd.
@pedros92: też nie ogarniam skąd ludzie maja pieniądze xd
Wybrane wątki:
Nie ma styropianów samogasnących czy wełny mineralnej która również się nie pali? Teraz
@misisk: za "oddawanie" wilgoci odpowiada wentylacja. Na dodatek z wilgocią jest tylko problem wtedy kiedy tworzy się grzyb albo punkt rosy w przegrodzie, a to się dzieje tylko w przypadku wełny (czy ogólnie przestrzeni wentylowanych, jak poroniony pomysł z wentylowanym styropianem).
Ale ogólnie to koronny argument przeciwko budowie z drewna. Po co martwić się wilgocią, która prędzej czy później okaże się problemem w takim budynku,
zanim ogarniesz te 300 czy 500k xd
@cwireq: Tylko ze ja wyłącze ogrzewanie jak mnie w domu nie ma, wlacze jak wroce to w kilka minut bedzie cieplo. Moge zmniejszyc temperature na noc. W murowanym domu masz stala temperature i taka musisz utrzymac.
Wszystko szlo dobrze, gdyby nie zima to byłoby o 3 miesiące szybciej. Ekipy były z polecenia, dobry kierownik budowy który oceniał każdy etap i tyle
Czyli 200 000 w gotówce, 800 000 kredytu co oznacza na ten moment ratę 3200zł przez 30 lat ale w przeciągu 2-3 lat spodziewałbym się raty w okolicy 4000-4200zł, rodzina 2+1 jeśli nie ma na ręke 10k netto to słabo widzę utrzymanie takiego domku.
@oremi: Ale jak jest cieplo to i w nocy jest cieplo mimo ze temperatura na zawnatrz spadla. Jak jest zimno, to nawet ciepła pogoda nie pomoze i trzeba nagdzewac, co moze skonczyc sie tym ze bedzie cieplo dopiero jak sie pogoda zmieni.