Wpis z mikrobloga

Wiecie, że farmaceuci mogą wystawiać recepty? Otrzymaliście kiedyś receptę farmaceutyczną?

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych i odurzających. I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku, czy nie,

Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim warto jest mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty.
Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.

Farmaceuci mogą jeszcze wystawiać recepty pro auctore i pro familiae, ale to temat na osobny post. W swoim krótkim zawodowym życiu wystawiłam już kilka recept (zarówno farmaceutycznych, jak i tych drugich). Cieszę się, że jako farmaceutka mam takie uprawnienia ()

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nfz
Pobierz
źródło: comment_1625812004wuYJVvhm2fGOFYp1lElrMy.jpg
  • 190
@banjo: to lepiej niech się nauczy nowych przepisów, bo od 1 lipca znów się parę rzeczy pozmieniało i następnym razem możesz nie dostać nic :D
Jak nie pamiętasz czy został Ci jeszcze lek to może sprawdź to albo zapisz sobie? xd
Przy jednorazowej takiej sytuacji myślę, że nie byłoby problemu. Ale właśnie gdyby zdarzało się to notorycznie to na pewno zaczęliby odmawiać. Pomijam już kwestie, że w niektórych aptekach jest odgórny
@dwa__fartuchy: Ja już parę razy korzystałam ;_; adhd i padaczka,migreny oraz kilka mniej nieprzyjemnych chorób to kiepskie połączenie, już parę razy udało mi się zapomnieć o kupieniu leków. Jest ich dużo i zaburzenie uwagi mimo leczenia są kłopotliwe.

Raz też miałam akcje że przez 13 dni mi brakowało ubezpieczenia więc nie mogłam wziąć od rodzinnego więc też załatwiłam tak sprawę.
@paulusapis: W biedronce zarobisz prawie 3k netto, w aptece jako magister 3,5-4k, zajebista różnica, zważywszy na różnice w wymogach XD
U mnie na roku z 10% ludzi to osoby, które od początku chciała iść na farmę, reszta to odpady.
Ciekawe jaką wiedzę osiąga farmaceuta przez tyle lat studiów XD
Po trzech latach tylko jeden przedmiot ma jakiekolwiek przełożenie na pracę w aptece, reszta to zakuj, zdaj, zapomnij.
@Kieres: #!$%@? z tymi zarobkami. zależy od miasta. Moja żona w mieście powiatowym zarabia 5,5k netto jako magister, a zaraz będzie mogła być kierownikiem z tytułu stażu pracy i wpadnie na pułap 7-8k netto. Dodam, że w najbliższym mieście wojewódzkim zarobki są niższe.

A co do studiów to zgadzam się, ale czy nie tak wygląda 90% przedmiotów na każdym kierunku na uczelni publicznej? Farmacja nie jest wyjątkiem odnośnie zmarnowanego czasu na