Wpis z mikrobloga

Wiecie, że farmaceuci mogą wystawiać recepty? Otrzymaliście kiedyś receptę farmaceutyczną?

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych i odurzających. I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku, czy nie,

Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim warto jest mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty.
Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.

Farmaceuci mogą jeszcze wystawiać recepty pro auctore i pro familiae, ale to temat na osobny post. W swoim krótkim zawodowym życiu wystawiłam już kilka recept (zarówno farmaceutycznych, jak i tych drugich). Cieszę się, że jako farmaceutka mam takie uprawnienia ()

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nfz
Pobierz
źródło: comment_1625812004wuYJVvhm2fGOFYp1lElrMy.jpg
  • 190
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: to może moje farmaceutki są niedouczone, bo mnie ochrzanily jak przyniosłam receptę nie na trzy miesiące (mój lekarz w ogóle nie ogarnia nowych przepisów). Nie twierdziłam, że chodziłabym co chwila po leki, tylko napisałaś tak, jakby nigdy mi nikt nie wypisał, bo uznał mnie za lenia, a w innym poście sugestia, że młode osoby nie mogą zapomnieć o recepcie, bo przecież widzą jak blister znika. No widzę, ale już nie
@dwa__fartuchy: Ustawa – Prawo farmaceutyczne

Art. 95c.

Recepta w postaci papierowej, na której przepisano wyłącznie produkty lecznicze niepodlegające refundacji, posiadające kategorię dostępności „Rp” lub „Rpz”, nie musi odpowiadać wzorowi recepty określonemu w przepisach wydanych na podstawie art. 96a ust. 12.

Art. 96

3. W przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z
@Kieres: no to jesteś w błędzie, bo masa osób idzie na farmację, bo chce. Część faktycznie to odrzuty z lekarskiego ale #!$%@?, że wszyscy.
Also za polecanie zamienników to może są bonusy ale to w sieciówkach. Część leków robionych mogą robić tylko farmaceuci. Poza tym technik po 2-letnim studium nie ma takiego doświadczenia i wiedzy co farmaceuta.
No i powiedz mi, w którym sklepie zarobisz tyle co farmaceuta w aptece? (
@Karol1337: @Karol1337: no ja, na przykład wczoraj się zorientowałam, że skończyły mi się leki (wiem, wiem...), wypełniłam formularz na stronie mojej przychodni (NFZ!) i dziś dostałam sms'em kod na recepte.
Niecałe 24h to wszystko zajęło.

Ludzie nawet nie próbują korzystać z NFZ, bo tak strasznie się utarło, że to nic nie daje.
Ja korzystam od lat (nawet ze stomatologa!) i wszystko gra ¯\_(ツ)_/¯
@Karol1337: nie zawsze problemu nie będzie. Na przykład opioidy, mimo dołączenia karteczki od PLB lekarz rodzinny nie wypisał. Skończyło się na tym, że musiałem jechać na ostry dyżur i tam otrzymałem jedno opakowanie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne.


@dwa__fartuchy: a można źródło? Bo pierwsze z brzegu wyniki wyszukiwania twierdzą wręcz odwrotnie - że psychotropy to nie tylko antydepresanty, ale też niektóre leki przeciwbólowe. Po prostu wszystko, co działa na ośrodkowy układ nerwowy.
@blantek: teoretycznie można wystawić, ale raczej farmaceuta nie będzie zbyt chętny. Zawsze możesz przedstawić np zalecenia od lekarza albo pokazać stare recepty. Na "słowo" to ciężko uwierzyć. Głównie dlatego, że pacjenci kombinują i kłamią. Gdyby nie było takich sytuacji to załatwienie czegokolwiek byłoby prostsze
@Szatan_Krol_Ciemnosci: po to, żeby udzielać fachowych informacji o lekach? Doradzić, co zastosować na pospolite dolegliwości. Nie ze wszystkim trzeba latać do lekarza. Żeby wytłumaczyć, że reklamowany szajs nie działa, robić leki, wystawiać recepty sobie i rodzinie. No i żeby pracować w wielu różnych innych miejscach mniej lub bardziej związanych z lekami, o których większość nie ma pojęcia, że pracują tam farmaceuci. Przyjmowanie towaru i układanie na półkach to zadanie dla pomocy