Wpis z mikrobloga

Wiecie, że farmaceuci mogą wystawiać recepty? Otrzymaliście kiedyś receptę farmaceutyczną?

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych i odurzających. I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku, czy nie,

Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim warto jest mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty.
Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.

Farmaceuci mogą jeszcze wystawiać recepty pro auctore i pro familiae, ale to temat na osobny post. W swoim krótkim zawodowym życiu wystawiłam już kilka recept (zarówno farmaceutycznych, jak i tych drugich). Cieszę się, że jako farmaceutka mam takie uprawnienia ()

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nfz
dwa_fartuchy - Wiecie, że farmaceuci mogą wystawiać recepty? Otrzymaliście kiedyś rec...

źródło: comment_1625812004wuYJVvhm2fGOFYp1lElrMy.jpg

Pobierz
  • 190
Ale teksty typu "pani mi da, a ja przyniosę receptę" to są często. Odsyłam do mojego poprzedniego wpisu:


@dwa__fartuchy: i to czasami jest ciekawa sytuacja. Znam przypadek gdzie leki brane w tej samej aptece czyli jest historia, ktoś z rodziny miał podjechać ale problem w stylu, po receptę 20km i wrócić z powrotem 20km do apteki i potem zawieźć leki kolejne 20km. Oczywiście w aptece nie bo nie pomimo, że posiadają
@rafal-heros: A tak uczciwie biorąc leki na stałe nie potrafisz do przodu przewidzieć, kiedy Ci się skończą i umówić się wcześniej? Plus poradnie nie robią problemów z tzw. wizytami recepturowymi, bo lekarzowi wypisanie tego zajmuje przez system 30 sekund, więc nie wieszaj psów na lekarzach tylko zadzwoń, grzecznie powiedz i poproś, że to tylko recepta no i nie wierzę, że będą z tym problemy.