Wpis z mikrobloga

Wiecie, że farmaceuci mogą wystawiać recepty? Otrzymaliście kiedyś receptę farmaceutyczną?

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych i odurzających. I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku, czy nie,

Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim warto jest mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty.
Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.

Farmaceuci mogą jeszcze wystawiać recepty pro auctore i pro familiae, ale to temat na osobny post. W swoim krótkim zawodowym życiu wystawiłam już kilka recept (zarówno farmaceutycznych, jak i tych drugich). Cieszę się, że jako farmaceutka mam takie uprawnienia ()

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nfz
Pobierz dwa_fartuchy - Wiecie, że farmaceuci mogą wystawiać recepty? Otrzymaliście kiedyś rec...
źródło: comment_1625812004wuYJVvhm2fGOFYp1lElrMy.jpg
  • 190
@dwa__fartuchy: a gdzie zgłosić jeśli recepta farmaceutyczna została wystawiona na moje dane, ale na pewno nie była dla mnie? Bo znalazłam ślad takiej recepty na moim IKP i jestem mocno wkurzona, że ktoś sobie skorzystał z moich danych. I nie był to lek ratujący życie, tylko coś na bakteryjne zakażenia układu moczowego. Rzecznik Praw Pacjenta trochę olał, apteka oczywiście się wypiera.
@dwa__fartuchy: tak, bywam w niej czasami. No nawet jeśli to był błąd przy podawaniu peselu to chyba pani powinna zweryfikować, czy zgadza się adres oraz imię i nazwisko na recepcie? Może Inspektorat Farmaceutyczny by miał tu sens, bo już mi sugerowano organy ścigania, ale uważam, że trochę przesada :p
@wiecejszatana666: nie ma obowiązku legitymowania pacjentów. Pacjent podaje swoje dane osobowe, na podstawie których wystawiana jest recepta, a farmaceuta przyjmuje, że są one prawidłowe i należą do stojącego przed nim pacjenta. Może ktoś specjalnie podał nieswoje dane? Ludzie czasem nawet imienia i nazwiska nie chcą podać jak rezerwują leki w aptece xd
@wiecejszatana666: wiadomo, że jak podasz pesel należący np. do 30 lat starszej kobiety albo mężczyzny to będzie oczywiste, że coś tu nie gra. Ale kiedy pacjent poda imię i nazwisko, a w systemie będą zapisane wszystkie pozostałe dane, to już łatwo wystawić Rp farmaceutyczną na tą konkretną osobę.
Moze akurat ta osoba nazywała się tak samo jak Ty i ktoś pomyślał, że chodzi właśnie o tą osobę z bazy, więc uzupełnił