Wpis z mikrobloga

1.12 msc pracowałem jako Junior Java Dev, potem dostałem podwyżkę do 3k z 2.6k więc się zwolniłem.
2. 12 msc pracowałem jako Java Developer, ale rok temu przyszła korona mój zespół został rozwiązany więc zacząłem szukać nowej pracy
3. 5 msc zatrudniłem się jako Java Developer w kontraktorni, ale się zwolniłem bo Team Leader leciał na daily z #!$%@? do programistów i tak dalej, mobbing był i w ogóle rotacja, psycholog kazał mi się zwolnic, bo miałem problemy ze snem i depresja mi wchodziła.

Była to dla mnie ciężka decyzja, ale no życie... Opiekuje się też rodzicami starszymi, pomyślałem o czymś łatwiejszym typu tester i tak dalej... Tak mi ogólnie doradzono, że będzie w miarę spoko. Poszedłem na rozmowę na #testowanieoprogramowania i #qa. Na rozmowie w kontraktorni mówili mi że będę pisać przypadki testowe w Javie za pomoc Rest Assured, testować API mikroserwisów i tak dalej. Myślę sobie... Bajka, więc się zgodziłem.

4. 4 msc pracuje jako Regular Tester, ale w zespole wyczaili że mam mocny background techniczny i zacząłem dostawać taski programistyczne. Np teraz robiłem implementację cache w Redisie dla jednego mikroserwisu. 2-3 tygodnie temu stawiałem mały pipeline na Jenkins wraz z paroma mikroserwisami na Kubermetesie. Przez jeden miesiąc developowalem API Gateway w Springu. Ogólnie menedżer wyczail że jestem kumaty i obciąża mnie jak normalnych programistów, a ja znowu nie wyrabiam psychicznie i chciałbym pisać testy, testować 8h i wyłączać laptopa. Zasygnalizowałem to Team Leaderowi, ale jak się utarło już na początku że mogę wszystko robić, tak teraz nie chcą mi już dać zadań z testowania taskow co robią programiści itd. Dodam że w zespole nie mamy DevOpsa ani Biznes Analityka, robię teraz czasem jako One Man Army. Najgorsze to to że też dostaje pensje niższa, bo mam stanowisko Regular Tester. Od miesiąca miotam się co teraz zrobić, czy zmienić pracę, czy jak to pogodzić, czy jak, ale nie mam odwagi też. Nawet CV mam już zniszczone bo jestem skoczkiem. Jak do tego wszystkiego podejść? Dzięki i miłego dnia, ale jestem trochę już w depresji przez to. Przepraszam ale nie mam nawet z kim o tym pogadać

#programowanie #trudnesprawy #qa #testowanieoprogramowania #pracait #pracbaza #korposwiat
  • 91
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jaca_66: A na przyszłość, jak masz przypadki mobbingu to je zgłaszaj. Nagrywaj, archiwizuj maile, zapisuj rozmowy na komunikatorach. A przede wszystkim na początku powiedz osobie mobbingującej żeby się uspokoiła bo to nie obóz pracy ( Tak wiem, łatwo mówić sprzed komputera na spokojnie).
  • Odpowiedz
@jaca_66 sa trzy wyjścia ( może więcej)
- zwalniasz tempo nie robisz nic ponad to co robisz, a dodatkowo musisz poćwiczyć asertywność zeby nie wrzucali Ci nic co nie nalezy do twoich obowiązków
- bierzesz na klate to co masz, idziesz do przełożonego, mówisz ze jest taka sytuacja i że chcesz podwyżkę i/lub awans czy zmiana stanowiska
-zwalniasz sie szukajac nowej pracy

Ja osobiscie poszedlbym w połączenie pierwszego z drugim czyli
  • Odpowiedz
@jaca_66: Pisz prawdę. Ty się nie masz czego wstydzić. Wykorzystaj też fakt, że na rynku IT jest mega ciśnienie o dobrych speców.
Jeszcze czytam, że jesteś z KRK XD
Wrzucisz info na neta (grupy FB czy Linkedin), że szukasz roboty to rekruterzy sami będą się o Ciebie zabijać.

Idz do TL i powiedz, że ma ci zmniejszyć ilość tasków albo niech daje wieksze siano czy lepsze stanowisko. Jak nie, to
  • Odpowiedz
@jaca_66 jak wygląda u ciebie drabinka w korpo? Pm - tester lead - ty?

Jak tak to idź do tester leada i powiedz co się dzieje, jak nie to cisnąłbym się z pmem i jego przełożony w cc
  • Odpowiedz
@jaca_66: odpowiedz zlecającemu Taska, że takie działania nie leżą w zakresie Twoich obowiązków ani w zakresie honorarium, które pobierasz za swoją pracę, jednocześnie chętnie zajmiesz się tym po podpisaniu np dodatkowej umowy o dzieło.
Ewentualnie jesli masz swojej testowej roboty w pytę to chętnie zajmiesz się tym po podpisaniu np dodatkowej umowy o dzieło po wykonaniu bieżących zadań leżących w obszarze Twoich obowiązków.

Jak typ się będzie sapał to każda
  • Odpowiedz
@jaca_66: a więc nie dostajesz zadań związanych z testowaniem tylko zadania wykraczające poza Twój zakres obowiązków? Jeśli tak to "chętnie zajmiesz się tym po podpisaniu np dodatkowej umowy o dzieło", albo jeśli nie chcesz w ogóle takiej roboty robić to od razu daj odpowiedź zlecającemy i CC do przełożonych z informacją, że to nie leży w twojej gestii i prosisz o przydzielanie zadań z zakresu obowiązków związanych z tesowaniem.
Nie
  • Odpowiedz
@jaca_66: czyli robisz robotę, której nie chcesz, a potem będziesz gadać z managerem? To bez sensu. Bo pokazujesz, że może i robić nie chcesz, ale jak się oleje to co Ty chcesz albo da Ci się krótki deadline to i tak tą robotę zrobisz bo hmm nie wypada odmówić? bo żeby nie była Twoja wina?
Będą Cię traktować jak murzyna na własne życzenie jak się nie pozbierasz by postawić do
  • Odpowiedz
@virusriddle: oni się tak wycwanili że calla zrobili architekt, team leader i ja jako tester że mam zrobić cały mechanizm wysyłania na kafke do GCP z mikroserwisu, nawet się nie zapytali czy chce to robić, tylko od razu postawili mnie przed faktem że mam to zrobić.
  • Odpowiedz
@jaca_66: Nie wiem jaka jest hierarchia u Ciebie w robocie. Ale ogólnie to masz nie robić roboty za którą Ci nie płacą i której nie masz wpisanej w obowiązkach, nawet jeśli to byłoby polecenie służbowe, jeśli nie masz tego w obowiązkach to mogą spadać na drzewo. Są 2 wyjścia, albo zwracasz taska temu kto go wydał mówiąc w skrócie że "#!$%@? nie robie" tylko pisane korpojęzykiem, albo idziesz z tym
  • Odpowiedz
@jaca_66 uderz od razu do menago czy innnego PMa. Zrobisz taska i wtedy powiesz ze to jest po za twoimi obowiazkami? To jak ludzie ktorzy #!$%@? calego kotleta i potem kelnerowi mówią ze był niedebry. Wolasz kelnera i mówisz ze kotlet jest #!$%@? i albo ci daja nastepnego albo za niego nie placisz i wychodzisz. Zepnij poślady i powiedz co Ci lezy na sercu. Nie macie tam jakiś standupów czy retrospekcji
  • Odpowiedz
@jaca_66: byłeś nowy chciałeś być pomocny i koleżeński, ale bycie pomocnym, a bycie ruchanym to dwie skrajne rzeczy. Jak nie dostajesz w ogóle tasków do testowania tylko devowe to siedź na dupie i nic nie rób;-) albo co 2h wysyłaj zapytanie do TL z CC managera dlaczego nie pojawiają się zadania do testowania bo w harmonogramie projektu powinno być to i to =]
Powiem więcej jak zrobisz tego dzisiejszego taska,
  • Odpowiedz