Wpis z mikrobloga

Mireczki z #rower mam problem z oponami w swoim rowerze i potrzebuję porady kogoś bardziej doświadczonego.

Kupiłem niedawno lekko używanego Tribana 500 i poprzedni właściciel zmienił w nim oppony na Vittoria Randonneur 700x28c. Problemem jest to, że podczas jazdy robi się nich praktycznie flak tzn. rozpłaszczają się na boki. Są wtedy praktycznie nie do jazdy, noszą na boki i prawdopodobnie opona szybko padnie. Max ciśnienie opony to 5,5 bar, dopompowałem je do +- 6bar ale jest to samo. Ważną informacją może być to że ważę około 105kg. Zastanawiam się czy szukać rozwiązania w wymianie opon na takie które wytrzymują większe ciśnienie czy może samej dętki.

Może ktoś mógłby mi poradzić na co powinienem zwracać uwagę przy ewntualnym wyborze nowych opon? Chciałbym kupić opony w podobnym stylu do obecnych, czyli z lekkim bieznikiem na których bez problemu mógłbym przejechać kawałek po szutrze albo innym lekkim terenie, ale żeby jednak wytrzymywały moją masę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#triban #szosa #wykoptribanclub
  • 23
@ScoorvoDaktyl: pompujesz tak, żeby opona się trochę uginała. Napisy na ściance to informacja od producenta do jakiej wartości gwarantuje bezpieczne użytkowanie opony.
Opona powinna wytrzymać 2x nominalny maks z opisu.
@ScoorvoDaktyl: nie słuchaj @sargento, te opony które masz mają niskie TPI (oplot) bo tylko 33 (to liczba nitek na cal - thread per inch) Pompowanie ponad max może rozerwać oponę, może pomyśl o zmianie na opony z większym TPI i z wzmocnionym całym balonem. Podejrzewam że Randonneur nie jest cała wzmocniona i boki ma słabsze stąd taki efekt. Opony które są całe wzmacniane to dla przykładu vittoria rubino pro g.20
Opona powinna wytrzymać 2x nominalny maks z opisu.


@wykopyrek: statycznie! podczas jazdy jak na coś najedziesz to dynamicznie ciśnienie właśnie może się zwiększyć stąd statycznie podaje się mniejsze ciśnienie niż opona wytrzyma.
@ScoorvoDaktyl: to jest taka typowa miejska opona, nie kosztuje dużo, waga jest spora 502g w rozmiarze 28c, ma dość twardą gumę czyli jest śliska na piachu czy mokrym.

Myślę że z obu podanych wyżej (ja mam vittoria rubino pro już 2 komplet i polecam!) będziesz bardzo zadowolony. Są trudne do przebicia i ogólnie bardzo wytrzymałe a co najważniejsze odchudzisz rower o pół kilo :)
@ScoorvoDaktyl: Niestety, bo czasem regulacja tego to zło :D W swoich np nie jestem w stanie wyregulować tylnej przerzutki, żeby było cicho na ostatnim przełożeniu ¯\_(ツ)_/¯ Jeszcze u siebie to zrozumiem, bo jest po dzwonie i prostowaniu, ale u różowej to samo.
Poza tym nie mam za bardzo na co narzekać.
@k3lt: No to wiem. Ale to się dzieje na dużym blacie i najmniejszej koronce z tyłu.

Ale żeby zwrócić honor tribanowi, możliwe że to linki i pancerze proszą się o wymianę :) (Albo coś innego)
Chociaż reszta działa elegancko, tylko to jedno nie bangla.
@doggaz: @mmichal: a ja jutro odsyłam moje Vitt Rub Pro G2.0 na reklamację. Wczoraj wyjąłem rower z garażu po zimie i okazało się, że obydwie są całe spękane na obwodzie po długości. Kupione 01.2020, jakieś 800~900 mają najechane. Szkoda bo bardzo fajnie mi się na nich jeździło.