Wpis z mikrobloga

@rorf46 ziom, nie wszytko jest czarne i białe. Skończysz podstawówkę to ogarniesz, że jak np. ktoś kupi audi, a nie mercedesa to wcale nie oznacza, że ta osoba nienawidzi mercedasa. Niektórzy podejmują swoje własne i świadome decyzję i nie sugerują się tym co piętnastoletnie dzieci piszą w internetach.
@kamilek98PL: Biden jest slabym kandydatem, niepopularnym nawet we wlasnym obozie, a mimo to jest bardzo równo. Ludzie nie glosuja na Bidena, tylko glosuja anty Trump. Nienawisc to moze za mocne. slowo , ale okolo 50% obywateli stanow i zdecydowanie wiekszosc tych, ktorzy swiadcza o obecnej potedze kraju (wybrzeża) wolałoby innego prezydenta (nawet lesnego dziadka Bidena, ktory jesli wygra bedzie tragicznym przywódca) niz Trumpa, ktory ich zdaniem po prostu dziala na szkode
@surlin: Tylko to było dawno temu, w USA władza centralna tylko się umacnia.

Wiesz, oddzielne Stany to miały nawet prawo do odłączenia się od Unii jak im się nie podobało ale jak z tego prawa skorzystały to na dzień dobry dostały od razu wypowiedzenie wojny xD

Można sobie oczy mydlić ale ich system nie jest bardzo demokratyczny tylko zwyczajnie mocno przestarzały, bo niezależność poszczególnych stanów została mocno ograniczona już dosyć dawno
ale wygrywasz, bo dostałeś 5 tys. więcej głosów od jakichś wieśniaków w podrzędnym stanie xD


@rorf46: Mieszkaniec Nowego Yorku, Teksasu czy Kalifornii jest ważniejszy od mieszkańca innego - mniejszego stanu? Może w ogóle odebrać prawa wyborcze takim mieszkańcom Utah albo od razu ich zdelegalizować i przerobić na niewolników...

Ja #!$%@?, co za średniowieczne myślenie.
@surlin: czekaj, czy ty właśnie napisałeś że amerykańskie Stany mają więcej niezależności niż państwa członkowskie UE?

@gatineau: Po pierwsze nie stany tylko kraje, jeżeli używasz starej polskiej nazwy "stan" na określenie kraju - takiej samej nazwy używaj dalej w zdaniu. Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan - nie są stanami :P
Bardziej serio: NIE NIE NAPISAŁEM, że mają więcej niezależności- napisałem, że NIEJEDNOKROTNIE mają zachowaną większą niezależność, przy wyłączeniu polityki zagranicznej, federalnego skarbu
Taka UE tylko bardziej (i mądrzej) zjednoczona


@surlin: noooooo nie wiem czy to trafne porównanie, chyba jedynie w kwestii tej odrębności, bo UE "jednoczy" kraje totalnie różne kulturowo, tylko po to żeby nie ogarniać swoich własnych gospodarek samemu i żeby narzucać wasalom swoje widzimisię. Poszczególne stany mają raczej bardziej na siebie #!$%@? nawzajem.
jeżeli używasz starej polskiej nazwy "stan" na określenie kraju


@surlin: nie używam, skąd ten pomysł? Nie zauważyłeś że pisałem wielką literą? Zarzucasz braki w czytaniu ze zrozumieniem a sam wymyślasz rzeczy które nie zostały napisane.

Nie wiem kto normalny pisząc "Stan" w kontekście USA mógłby mieć na myśli starą polską nazwę określającą kraj... W jaki sposób w ogóle powędrowałeś w tym kierunku?
Nikt nie zabroni konkretnemu stanowi wprowadzi np. karę śmierci


@surlin: dlaczego nikt nie zabroni? Kilka ustaw w Kongresie i pod groźbą interwencji militarnej Stan musi się dostosować. Jak to nie jest brak niezależności to ja nie mam pytań

A w UE? Też nikt nie zabroni nam wprowadzić karę śmierci, aczkolwiek podpisaliśmy traktaty które zobowiązują nas do jej niewprowadzanie to gdybyśmy ja wprowadzili - nic się nie stanie, w najgorszym wypadku opuścimy
Nie wiem kto normalny pisząc "Stan" w kontekście USA mógłby mieć na myśli starą polską nazwę określającą kraj... W jaki sposób w ogóle powędrowałeś w tym kierunku?

@gatineau: Każdy kto się tym zajmuje inaczej niż raz na kilka lat czytając nagłówki?
@surlin: czy ty naprawdę uważasz że ja będę teraz oglądał 1h i 30 minut wideo

@gatineau: Dlatego masz ustawione na moment - gdybyś zobaczył choć 5/10 sekund nie musiałbyś tego pisać.
Prof. Lewicki jest jednym z najwybitniejszych znawców US w Polsce - dlatego wybrałem pierwszy lepszy film z nim, starczyło kilkanaście sekund aby wskazać co oznacza nazwa stan i jak należy to rozumieć.

[edit: swoją drogą ciekawy wykład - polecam,