Wpis z mikrobloga

Niedofinansowana publiczna służba zdrowia: słabo działa.

Kuce: szur szur, należy sprywatyzować!!! Zobaczcie jak świetnie działa prywatna służba zdrowia w Lux Medzie polegająca na wypisywaniu recept na kaszelek i ból gardełka...

Tymczasem prywatna służba zdrowia w USA:

- ludzie umierają na ulicy i w poczekalniach,
- wolą wzywać ubera zamiast karetki,
- prywatne ubezpieczalnie wywindowały ceny usług i leków do takich poziomów, że np. cena insuliny wynosi kilkaset dolarów,
- poważna choroba często kończy się bankructwem, rozpadem rodziny i bezdomnością chorego.

Kuce: ugabuga, to nie jest prawdziwy kapitalizm! W naszym magicznym kapitalizmie by tak nie było, pokładam pełną wiarę w krula i jego nieocenione doświadczenie w sprawowaniu władzy w postaci przeżycia 70 lat ze spadku po mamusi i przegrywania praktycznie wszystkich wyborów...

#sluzbazdrowia #koronawirus #bekazprawakow #bekazkorwina #konfederacja #zdrowie #antykapitalizm
źródło: comment_1602422999RNCpFFwtDPRmrHLg1F4Jln.jpg
  • 36
@throwaway2137
@bylemtam

Na Reddit jest cały sub poświęcony absurdalnie wysokimi rachunkami za leczenie. Najczęściej udaje się zejść do kilku/kilkunastu % pierwotnej kwoty. Mówisz że jesteś bankrutem/studentem, który ma minimalny dochód i prosisz szpital o zmniejszenie rachunku z uwagi na trudną sytuację życiową, proponując 200 dolarów miesięcznie przez 2 lata. Szpitale wola się dogadać i mieć jakiś procent z tego niż #!$%@?ć się w pozwy i ściągać pieniądze od bankrutów.
@throwaway2137:

Tymczasem prywatna służba zdrowia w USA


Tyle razy to było wałkowane, że aż głowa mała. Państwowe FDA negocjuje ceny refundowanych przez państwo leków, przez co całkowity ich koszt wynosi 2-3 razy tyle co zamienników. A wydatki USA na służbę zdrowia wynoszą 8% budżetu. Rzeczywiście prywatna służba zdrowia xD.

Nie jestem zwolennikiem prywatnej służby zdrowia. Amerykański model według mnie (i nie tylko mnie zresztą) ma trzy duże problemy, z czego tylko
ugabuga, to nie jest prawdziwy kapitalizm!


@throwaway2137: Nie jestem kucem, ale i tak powiem, że to nie jest kapitalizm. Kapitalizm wyznaje podstawową zasadę, że konkurencja nie powinna być ograniczona prawnie i przez to firmy muszą konkurować między sobą. W przypadku USA, jeśli chodzi o np. leki, to masz prawny zakaz sprowadzania leków zza granicy, nawet wyłącznie na swoją potrzebę, jeśli nie dostaniesz na to odpowiedniej zgody. Przez to dochodzi do sytuacji,
@throwaway2137: przecież na całym świecie normalnie działa prywatna służba zdrowia, podawanie stanów jako przykładu to jest taki cherry picking, że ja #!$%@?ę. Już nie mówiąc o tym, że też ciężko to nazwać prywatną służbą zdrowia to co się dzieje teraz w stanach, dlatego ceny takie wysokie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@throwaway2137: lol. uSA i prywatna służba jest podobna... Do niczego. Z czego z prywatną ma tyle wspólnego że coś się płaci icdostaje rachunek. Reszta to socjalizm, kontrole, ubezpieczenia i wszystko sterowane i kontrolowane przez państwo.
@throwaway2137 sam pracuje w prywatnej opiece medycznej i mam pewien punkt widzenia i porównania.
U nas medycyna weterynaryjna jest sto procent prywatna. Mało jest na rynku ubezpieczeń dla zwierząt a wszystkie koszta właściciel pokrywa sam. To dyktuje ceny, bo 90% ludzi nie stać na kosmiczne ceny.

Zupełnie odwrotnie jest w UK. Tam również usługi są prywatne ale bardzo dużo ludzi ma wykupione ubezpieczenie. Koszty leczenia pokrywa ubezpieczalnia.
Z tego tytułu koszta zabiegów
@Saeglopur Bo mają dobrych specjalistów do których nawet mając wykupione ubezpieczenie nie dostaniesz się? To znaczy dostaniesz się, jak zapłacisz.

Nawet więcej, złamałeś nogę ale masz ubezpieczenie? Ups, i tak musisz zapłacić 100% bo twój ubezpieczyciel pokrywa dopiero kwoty od 10k USD w górę.

Żyłem tam 7 lat, gdy opowiesz przeciętnemu Jasonowi że w Polsce jest #!$%@? ale w razie nagłego wypadku zabiera Cię karetka i leczy, i za nic nie płacisz
@throwaway2137: ochrona zdrowia w USA to jest sprawa totalnie #!$%@? i opierająca się głównie na lobby grup lekarzy i firm farmaceutycznych. Dlaczego lekarze europejscy nie mogą pracowac w USA, pomimo bardzo porównywalnych kompetencji? A no bo lekarzom z USA rozerwałoby dupy, gdyby MD z Europy opisał rezonans za 50-100$ (co i tak jest spoko kwotą w Europie), a nie za 1000$+ - bo tyle biorą za opis wysoko wyspecjalizowani radiolodzy. W
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wiesmin:

Kapitalizm wyznaje podstawową zasadę, że konkurencja nie powinna być ograniczona prawnie i przez to firmy muszą konkurować między sobą

A to już było w medycynie, notabene też w USA
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Snake_oil
Bo kto to słyszał, żeby jakiś urząd mówił mi, że sprzedaję szajs, wolny ryneg zweryfiguje :DDDDD
Bo kto to słyszał, żeby jakiś urząd mówił mi, że sprzedaję szajs, wolny ryneg zweryfiguje :DDDDD


@tellet: Przykro mi, że twoje skupienie nie wystarcza na doczytanie postu który składa się z paru zdań. W skrócie, specjalnie dla Ciebie. Rynek medyczny w USA nie jest kapitalistyczny, bo np. zakazuje, bądź mocno ogranicza, sprowadzania sprawdzonych, przebadanych i dopuszczonych do obiegu leków zza granicy. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza możliwość konkurowania na rynku. Nie chodzi
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@throwaway2137: hmmm gdyby tylko istniały inne kraje z prywatną opieką zdrowotną... Opko, słyszałaś może o Holandii albo Niemczech? Kojarzysz, żeby tam były takie cyrki jak w USA? Bo ja nie.

Ale haha bk z korwinistuf ale im dowaliłam xdddd