Wpis z mikrobloga

Jako 9 latek zostawalem nawet sam na noc 8) #!$%@?, darmozjady z 12-latkow robią ameby umysłowe, żeby świadczenia ciągnąć. A później taki młody, 18 lat ma i boi się sam w domu siedzieć bo jeszcze rok wcześniej "mame mówiła, że to niebezpieczne" ( ͡º ͜ʖ͡º)
@BorowikSzatanski: ja w wieku 7 lat sam chodziłem do podstawówki, a kij wie czemu lekcje zaczynały się czasem o 14. I #!$%@? z tym. Co innego wyjątkowe sytuacje, że zostaje się samemu w domu, a co innego regularne 9-10 godzin samemu w domu w tym wieku. Ja pamiętam, że siedziałem i płakałem, bo czułem się samotny. I #!$%@? mnie ich zasiłek, jak dla mnie nie powinno go być, ale #!$%@? farmazonów,
XD znajoma ma córkę 9 lat, jeśli młoda się pochoruje, to zostawia ją samą w domu, młoda tylko raz na jakiś czas pisze wiadomość albo dzwoni. Dziecko 9 lat to nie jest jakiś dzidziuś, który jak odwróci się na brzuch to może się sam udusić.

Inny przykład. Zabieramy dzieci 8 i 9 letnie na obozy harcerskie i wyobraź sobie że jak np śpią w nocy po 8-9h to żaden wychowawca nie stoi
@ryba_twojej_mieczty Co? 42°c i tracenie przytomności przy anginie ??? Dwójka dorosłych osób w takim razie musiałaby 18 lat pracować na pół etatu bo komuś może się coś stać... hmmm, albo do końca życia, bo w sumie jak masz 25 lat i starcisz przytomność będąc sam w domu to przecież wina tego, który z tobą mieszka bo go nie ma w domu żeby ci pomóc ? Gdybym nie umiał trzeźwo ocenić
@Akszlip: moj młody za miesiąc kończy 8 lat i tez go spokojnie zostawiam w domu nawet na pare godzin. Ale to raz na jakiś czas i nie na cały dzień. Oni chcą żeby te dzieciaki spędzały całe dnie same w domu. Tak naprawdę nie wiadomo jak długo. Dorosły spędzając samotnie w domu 9 godzin dziennie przez miesiąc może dostać jobla a co powiedzieć o dzieciaku, który sam nie do końca ogarnia
@buraczanymariaczi: w wieku 8 lat to serio zależy od dziecka. Ja jak miałem 9 lat to sam wracałem ze szkoły. Mój brat skończy 9 lat za kilka dni i bałbym się go samego w domu zostawić na cały dzień, bo pomysły ma bardzo głupie.
Nie wiem, może to te 16 lat różnicy i po prostu u niego zauważam to czego nie widziałem u siebie.

Inna sprawa, że takie dziecko na pewno
@NieRozumiemIronii: Jasne, zrobienie kanapki jak najbardziej :) Fajna rozpiska, w sumie widzę po niej, że moi rodzice sporo rzeczy zaniedbali. Chociaż kilka rzeczy mnie dziwi (np. nie dałabym 6-7-latkowi, który nie jest chyba jeszcze zbyt "poręczny", rozładowywać zmywarki, i nie wyobrażam sobie 4-latka z odkurzaczem o.o)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Harmonia: co mają rację? XD znajoma ma córkę 9 lat, jeśli młoda się pochoruje, to zostawia ją samą w domu, młoda tylko raz na jakiś czas pisze wiadomość albo dzwoni. Dziecko 9 lat to nie jest jakiś dzidziuś, który jak odwróci się na brzuch to może się sam udusić.

Inny przykład. Zabieramy dzieci 8 i 9 letnie na obozy harcerskie i wyobraź sobie że jak np śpią w nocy po 8-9h
@buraczanymariaczi: a ja mam taki przyklad u siebie w domu. Połowa lat 90tych ja mam kilka lat okolice 6-8 i ZOSTAWAŁEM SAM W DOMU BO RODZICE SZLI DO PRACY i co stało mi się coś? To wszystko jest winą rodziców, są nadopiekuńczy potem takie cos rodzi problemy bo rodzice chca iść do znajomych a dziecko nie i jest afera bo samo nie zostanie...
@antkowa: a Ty czaisz że jak to dziecko pod Twoją nieobecność sobie albo komuś zrobi krzywdę (np zaleje sąsiada) to masz odpowiedzialność karną ? Albo ze jak zaprószy ogień (różne zabawy wpadają chlopakom do glowy pod nieobecnosc rodzicow) to zadna ubezpieczalnia nie da ani 1 PLN ?
@Jordas: w wieku około 8-9 lat to się już samemu jeździło na rowerze po miejscowości albo z innym kolegą itd. grało się w piłkę i biegało gdzieś tam po lasach w chowanego bawić itd.
@piczu: Pamiętam czasy kiedy nei chodziłem jeszcze do szkoły, a mama wracala popołudniu z zakupami. Pamiętam to jak dziś bo pierwsze co to buszowanie w siatkach za jogurem <3 ale to byly czasy... Dzis moja 14letnia siostra dopiero od jakiegoś pol orku zostaje sama w domu...
@KozakCzerwony Ale czy ty rozumiesz, że czym innym jest śmierć dorosłego człowieka, gdzie nikt nie idzie do więzienia i nikt nie ponosi żadnych konsekwencji prawnych, a czym innym śmierć dziecka w wieku, w którym według prawa, nie może zostawać bez opieki? W drugim przypadku rodzice być może idą do pierdla, a ewentualne pozostałe dzieci zostają - już nie być może - odebrane. Poza tym, zdejmij klapki i zobacz więcej niż 0 i
@piczu: No właśnie według "specjalistów" psychologii dziecięcej nie powinny! XD do 15-16 roku życia nie mogą zostać same w domu, nie mogą zostać same na noc itd. Bo wiesz trauma i lęki będą :) Także bardzo możliwe że właśnie Ci którzy wychowali się w okolicach lat 90 jakoś dali radę będąc samemu w domu, i nauczyli się bycia odpowiedzialnym za siebie samego i młodsze rodzeństwo, a dzieciaki z roczników 2010+ mają
@Wierzbak: Brzmi znajomo bo takie coś się pewnie zdarza kilka razy w miesiącu w całej Polsce, przez bezmyślność rodziców, którzy zostawiają ośmiolatka pod opieką rok starszego brata.
@ksndr: Chyba tylko dla Ciebie bo raczej w większości przypadków nikt nie mówi o tym, ze ogarniał cały dom a rodzice leżeli #!$%@? tylko o uczeniu się obowiązków domowych i odpowiedzialności. Ja z wożenia brata w wózku to miałam głównie frajdę bo był lepszy niż popularna wtedy lalka baby born, żywy niemowlak w domu, sama się garnelam do pomocy. Oczywiście wszystko pod okiem Mamy najpierw i pełna kontrola. Tak samo przy
@buraczanymariaczi: Pamiętam jak miałem gdzieś 6 czy 7 lat wczesne lata 90 zostałem sam w domu i mi kazali nie otwierać nikomu i nie wychodzić z domu i wtedy ktoś przyszedł i zaczął pukać po oknach, myślałem że to Baba Jaga bo Babka mnie nią zawsze straszyła że porywa dzieci po zmroku jak nie wracają do domu byłem taki obsrany że się schowałem do piwnicy i siedzę w niej do dzisiaj.
@buraczanymariaczi: Co Jak co ale 8 latek powinien umieć sobie zrobić kanapkę/wstawić mleko do mikrofalówki. Wiedzieć że się nie dotyka kontakt bo tam jest prąd... Ale zawsze znajdą się mamusie które ubiorą dzieciaka na biało na plac zabaw i mówią "tylko się nie pobrudź" xD a dzieciak stoi na środku piaskownicy i nie wie co że sobą zrobic.

Dzieci nie są głupie, są ciekawe świata i jeśli jest ktoś kto chce
@buraczanymariaczi: Ja to już sam chodziłem do zerówki od wiosny. Daleko nie miałem bo z jakieś 500m. Od 1 albo 2 klasy jak wracałem ze szkoły to byłem sam w domu, bo mama przestała pracować w domu. W tym czasie odbierałem juz brata ze świetlicy, który był na świetlicy i razem wracaliśmy, z czasem zaczał wracać sam zamiast czekać na mnie. Teraz dzieci przez te ileś godzin samemu bedąc najpewniej odpalą
@MallaCzarna: @Kris1910: jasne że są mniej i bardziej ogarnięte ośmiolatki - moja żona mając jakieś 9 lat prowadziła stadko kuzynów przez wieś do przedszkola i wracając załatwiała zakupy, ja mając 8-9 lat znikałem z ferajną na całe popołudnia.
Ale teraz NIE WOLNO CI zostawić dziecka samego. Ot tyle.
@MallaCzarna: Czyli wychodzi na to, że jesteś żywym przykładem na to, że dziecka się nie powinno zostawiać samego. Po prostu miałaś szczęście, że nigdy się poważnie nie skaleczyłaś ani poważnie nie oparzyłaś.
@antkowa: rozumiem że ubezpieczenia na samochód też nie wykupujesz bo jeszcze nigdy żadnego nie rozbiłeś? Poza tym czym innym są płodne Julki lvl 15 a czym innym zostawienie samego pomysłowego 9 latka w domu na pół dnia.
@buraczanymariaczi: Ja w wieku 4-5 lat zostawałem sam w domu, a własciwie budziłem sie i nikogo nie było w domu, tata pracował w nocy i wracał koło 10, a mama miała na 7 do pracy i jeszcze miała do przejechania z 45km. W wieku 8 lat to normalnie zostawałem na cały dzień sam. Jestem jedynakiem, mieszkaliśmy na wiosce i nie miał kto sie mną zając, a teraz 8 latek jest traktowany
@antkowa a jak im się coś stanie to nie odpowiadają za to i nie mają poczucia winy? Otóż odpowiadają, ewentualnie idą do pierdla. Więc takie #!$%@? o smarowaniu chleba masłem może napisać tylko ignorant, pomijając zupełnie druga stronę sytuacji.
Ja to już sam chodziłem do zerówki od wiosny. Daleko nie miałem bo z jakieś 500m. Od 1 albo 2 klasy jak wracałem ze szkoły to byłem sam w domu, bo mama przestała pracować w domu.


@Kris1910:

a ile lat temu to bylo i ile wtedy bylo samochodow na drogach?

Fajnie sie takie rzeczy pisze, ale zapomina o wielu kwestiach... obecnie na polskich drogach mamy 30 milionow pojazdow, 20 lat temu
@sylwek2k: w 2002r zacząłem zerówkę, więc w 2003r.

Aktualnie to teraz jest mniej pojazdów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zresztą na mojej trasie to nawet nie było chodzików, goła droga, teraz rzadko kiedy znajdziesz takie drogi, zwłaszcza do szkoły.
@camelinthejungle: I to chyba najlepsze podejście w dyskusji nad tym, czy dzieci w tym wieku można zostawiać same w domu, czy jednak nie: TO ZALEŻY. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja zostawałem, miałem pod opieką o dwa lata młodszą siostrę, oboje żyjemy i mamy komplet kończyn, bo generalnie byliśmy odpowiedzialnymi dzieciakami. Nie oznacza to jednak, że nie wpadały nam do głowy głupie pomysły. Wpadały. Na przykład postanowiłem
@NieRozumiemIronii zgadzam się, że są obowiązki, które dziecko powinno spełniać w danym wieku, ale dzieci to dalej dzieci. 8-latek może zmieniać żarówki, ale moim zdaniem, nie kiedy nikogo nie ma w domu. Odnosząc się do wątku - małe dzieci nawet jeśli potrafią sobie same upiec pizzę w piekarniku, to w domu powinien być rodzic, który zareaguje i wytłumaczy, co zrobić, kiedy pizza zacznie płonąć. Tak samo ta matka - nie musi skakać