Wpis z mikrobloga

  • 15
NIE MA ISTOTNEJ RÓŻNICY W HIPERTROFII mięśni pomiędzy zakresami 4, 8 i 12 powtórzeń pod warunkiem zachowania tej samej objętości treningowej.

RÓŻNICA W ZWIĘKSZANIU SIŁY MIĘŚNIOWEJ ISTNIEJE na korzyść mniejszego zakresu powtórzeń.

Badanie przeprowadzono na "niewytrenowanych" mężczyznach na podstawie wyciskania na ławce - więc czy warto brać pod uwagę to u średnio zaawansowanych/zaawansowanych? Na pewno kolejny dowód, że mit "x na siłę, x na masę" jest w DUŻYM stopniu mitem patrząc głównie na hipertrofię.

Link do badania, gdzie jest opisany materiał i metody:


Link do IG gościa, którego warto obserwować:


#mikrophysio #mikrokoksy #mirkokoksy #trening #silownia
Poemat - NIE MA ISTOTNEJ RÓŻNICY W HIPERTROFII mięśni pomiędzy zakresami 4, 8 i 12 po...

źródło: comment_1587377854t2gPtoyYVHBQHLV1F9DjJ0.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
via Android
  • 6
@Libereptilian Ale będziesz miał więcej mięśni, jeśli masz dobry szkielet to wszyscy z tagu przegryw będą Ci zazdrościć, panie w HR same będą Ci proponowały świetne warunki na etacie, a Julki nawet nie mając nowego Jaguara się za Tobą obejrzą ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@Poemat: ...i to wszystko na nic, bo będziesz zmęczony niekończącym się deficytem, aby dojść do punktu ostatecznego spełnienia - prążków na pośladkach ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@Poemat: Czyli i tak w tej kwesti optymalny będzie przedział 8-15 ponieważ wykonanie objętości będzie zdecydowanie łatwiejsze w tym zakresie. Jaki był RIR w każdej z tych serii? Sam bym sprawdził ale sci hub nie działa.
  • Odpowiedz
@Poemat: do hipertrofii potrzebna jest zarówno objętość jak i intensywność. Dlaczego większość ludzi ma dobre rezultaty na niższych powtórzeniach? Bo nie są wystarczająco zaawansowani aby zachować intensywność na dużej objętości.
  • Odpowiedz
@ethics:

Oj z tego co pamiętam chyba też było badanie Schoenfelda że jednak lepiej ludzie reagują na objętość w 89 %, gdzie na intensywność 11 %.

Już odbiegając od badań jednak w z praktyki widzę u klientów, że jednak zwiększenie objetosci jest o wiele łatwiejsze w celu popchnięcia hipertrofii do przodu.

@Darksed:

Heh tucznik tam robi 12 serii po 2 czy coś i efekty widać ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@ethics Bazowanie na intensywności jest dużo trudniejsze. Raz - psychika, bardzo mało osób potrafi wycisnąć wszystko z danego ciężaru. Dwa - mocniejsze obciążenie CUN więc pacjent szybciej się podda po okresie kilku tygodni jak nie dopnie regeneracji na 100%. Trzy - zachowanie rozwagi. Nie da się pchać jednocześnie intensywności i objętości, a zaraz ktoś wymyśla "dopompuje se trzy seryjki jeszcze" co zaburza cały "światopogląd". Cztery - dużo łatwiej o kontuzje czy minimalne
  • Odpowiedz
@Poemat: Nie ma, ale pytałem kiedyś o to tego całego szpeca Mikołaja Żeglińskiego o niskie i wysokie zakresy powtórzeń w korealacji z "lepszym wyglądem/nabiciem mięśnia". Generalnie zgodził się, że na niskich zakresach faktycznie coś takiego występuje i zaczął srać jakimiś nieznanymi mi pojęciami, to olałem to i zapamiętałem wniosek.
Chcesz dobrze się prezentować, postaw bardziej na intesywność, bardziej, ale nie całkowicie.
  • Odpowiedz
@Skogyr: Też jestem tego zdania. Widzę po sobie, zwłaszcza teraz, gdy sobie tnę powolutku, że przy większej intensywności wyglądam "lepiej"
  • Odpowiedz
@Poemat: Ja zawsze na redukcji trzymam wysoką inst jak tylko się da. Często wolę zrobić 3 serie po 6-8 niż 5 po 10-12. Zreszta nawet dla CUN jest to lepsze, tak naprawdę wysoka intesywność i niska objętość nie jedzie tak po CUN jak wysoka objętość.
  • Odpowiedz
@paw4da: To znaczy, ze na takich, ktorzy sa pierwszy raz na silce i progresowaliby nawet na treningu z gumami i te badania nie sa wartosciowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@DywanTv: Jeśli masz dostęp do pełnego artykułu to podziel się albo pokaż dział Materiał, jak nie masz to nie zaczynaj się przydupiać skoro nie wiadomo kim oni właśnie byli
  • Odpowiedz
@Poemat: I to raczej po stronie osoby, ktora takie wpisy tworzy lezy udowodnienie, ze to wartosciowe informacje. A tu mamy jedno badanie, na Azjatach, grupa za mala, zeby uznac wnioski za wiarygodne, nie wiemy jaka byla ich aktywnosc, ile i co jedli, jak do tego treningu sie przykladali, jak oceniano ich 1RM, badanie trwalo "tylko" 10 tygodni itd. itd. Moglbym wymieniac dluzej niz trwa przeczytanie tego wycinku badania.

Badanie ma byc
  • Odpowiedz