Wpis z mikrobloga

07.02.2020 r. - #fizycznenowinkifakera

Głównym tematem dzisiejszego wpisu będą dzisiaj eksperymenty. Aczkolwiek, pokażę też ciekawy wpis z grafiką zawierającą informację o tym jak jasny mógłby być w najbliższej przyszłości (~100 000 lat) wybuch Betelgezy. Polecę również coś na weekend do poczytania i obejrzenia.

1. Następna generacja eksperymentów rozpocznie poszukiwania cząstek ciemnej materii <- znalezisko

Zapraszam do znaleziska z zamieszonym tłumaczeniem o najbliższych eksperymentach, które będą poszukiwały cząstek ciemnej materii. Tekst zawiera historię koncepcji ciemnej materii, omawia kilka dotychczasowych obserwacji, a przede wszystkim mówi o zbliżających się eksperymentach, które będą szukać zarówno WIMP i aksjonów. Polecam.

2. Eksperyment IceCube odkrywa możliwe źródło wysokoenergetycznych neutrin.

Galaktyka NGC 1068 (Messier 77) oraz 3 inne stanowią bardzo możliwe źródło regularnych emisji wysokoenergetycznych neutrin. Analiza danych z lat 2008-2018 eksperymentu IceCube wskazuje, że obszar na niebie, w którym znajdują się wspomniane galaktyki, pokrywa się z kierunkiem, z którego pochodzą "nadmiarowe" obserwowane neutrina. Badacze oczywiście nie są jeszcze w pełni przekonani co do rezultatów z powodu małej ilości danych. Jednakże, przypuszczają, iż w przeciągu 5 lat zdobędą wystarczającą ich ilość, by zweryfikować obecne obserwacje. Obecnie udawało się wyłącznie lokalizować sporadyczne "błyski" neutrin pochodzące z blazarów.. Tutaj, gdyby udało się ostatecznie ustalić regularne źródło neutrin, mogłoby to pomóc w wyszukiwaniu konkretnego źródła emitującego neutrina, na których temat naukowcy stawiają wyłącznie hipotezy.

3. Krok bliżej do stworzenia najpotężniejszego akceleratora cząstek.

Naukowcy z zespołu MICE (Muon Ionization Cooling Experiment) zaprezentowali kluczową, dla następnej generacji akceleratora cząstek, technologię, na której ma się opierać planowany zderzacz mionów, oraz dzięki której udało się wydłużyć czas życia mionów (wynoszący w spoczynku 2 milionowe sekundy) zanim trafią do właściwego miejsca eksperymentu przez co uzyskali oni stabilną wiązkę mionów. Co takiego jest wyjątkowego w cięższych kuzynach elektronów - mionach? Przede wszystkim są cząstkami podstawowymi (w przeciwieństwie do protonów używanych w LHC) - jak elektrony - ale dużo od nich masywniejszymi. Dlatego też, wykorzystując do zderzeń miony można uzyskać dużo większą energię zderzeń. Problemem jest niestety "stworzenie" mionów, "wydłużenie czasu życia" mionów oraz uzyskanie stabilnego procesu utrzymania wiązki.

4. Eleganckie połączenia.

Bardzo inspirujący i niedługi tekst o tym jak postrzeganie elegancji i piękna może prowadzić do całkiem nowych odkryć, ale nie musi.

A researcher embarking on an investigation doesn’t always know where it will lead them. There are many reasons driving their pursuit. The search for connections is one possible driver. Sometimes it will enable the discovery of remarkable properties of the world around us. Other times it might produce a result that an artist somewhere will deem worthy of an exhibition. In either case, the pursuit of elegant connections will continue to lead us forward and inspire interdisciplinary research.


5. Grafika jasności wybuchu supernowej tj. np. Betelgeza

Oj, będzie widoczna, będzie...sami zobaczcie. Poczekajmy tylko jeszcze chwilkę...w razie czego tak do 100 000 las.( ͡° ͜ʖ ͡°)

6. Zdjęcie pozostałości po supernowej E0102 w Małym Obłoku Magellana

Bardzo fajne zdjęcie od kosmicznego teleskopu rentgenowskiego Chandra, wykonane w 1999 r. z uwzględnieniem obrazu w świetle widzialnym oraz w promieniach rentgenowskich, wraz z opisem badań prowadzonych na temat pozostałości po tej eksplozji.

7. Historia mechaniki kwantowej - wykład Sean'a Caroll'a

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #betelgeza #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Fake_R - 07.02.2020 r. - #fizycznenowinkifakera

Głównym tematem dzisiejszego wpisu...

źródło: comment_1581065872eqqw9VhPzxfzhcPo0rV51B.jpg

Pobierz
  • 12