Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
@Euthymol: może też bym teraz je miał gdybym się nie posłuchał starych i nie szedł na denne polskie studia i wyjechał od razu do UK, ze swoim poziomem języka pewnie bez problemu bym sobie poradził (z resztą i tak miałem okazję być w hrabstwie Sussex i bez problemu się tam dogadywałem). Po tylu latach już dawno bym mógł przystępować do tego typu egzaminu naturalizacyjnego. A teraz to już dupa bo Brexit.
e.....a - @Euthymol: może też bym teraz je miał gdybym się nie posłuchał starych i ni...

źródło: comment_Tqx1WVi2raXnJ0tA8SgUedUYxNJZvE1L.jpg

Pobierz
Całkowity koszt naturalizacji to jakiś kiepski żart. Naprawdę nie widzę żadnych korzyści posiadania tego paszportu bez których moje codzienne życie byłoby tutaj trudniejsze. Jestem tutaj 10 lat, nigdy nie musialem pokazywać nikomu żadnych pozwoleń o pracę, nigdy nie miałem problemów z NHS. Na studia się nie wybieram, wystarczą mi te które robiłem w Polsce, Bondem nie będę, do polityki też się nie pcham, dzieci nie mam i mieć nie zamierzam, do wymienionych
@m4jk3l obecnie, jeśli obywatel UE ma PSS albo SS, różnica jest żadna. Nie wiem jak będzie dla obywatela UE bez PSS czy SS po Brexicie - jeden minister się wypowiadał o deportacji.