Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Pobierz Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...
źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg
  • 450
@Euthymol:

Wszędzie teraz gdy zmieniasz pracę, pierwsze pytanie zawsze jest "do you have permission to work in the uk". Co będzie po Brexicie dla Polaków itd bez PSS czy SS? Będą musieli pokazywać swój status


Takie pytanie bylo ZAWSZE, a nie nagle teraz o to pytaja. Poza tym odpowiedz na to pytania dla kazdego Polaka brzmi obecnie "tak". Majac brytyjski paszport odpowiesz na to pytanie tak samo i pokazesz brytyjski paszport,
@Pietal gdzie bronię? ( ͡º ͜ʖ͡º) odpowiadam na pytanie. Nikt Ci nie każe wydawać £1700 na to. Ja chciałam to Wydalam :) dlaczego usilnie musisz bronić tego że to wywalenie kasy w błoto? Twoje zdanie ( )
@Euthymol: Bo opowiadasz bajki jak ci to niby nie pomoglo w zyciu, a podawane przez ciebie przyklady sa po prostu bzdurne. Realistycznie jedynymi benefitami to fakt, ze mozesz aplikowac na rzadowe stanowiska, ktore tego wymagaja i masz prawo glosu w niektorych glosowaniach, w ktorych zwykly emigrant glosu nie ma. Nie liczac tych dwoch rzeczy roznicy nie ma zadnych bo dostep do NHS i emerytury jest taki sam dla kazdego kto placi
@oliwer0076: Sprawdzalem to kilkukrotnie w internecie i duzo pytan to wiedza ogolna. Mozna zrobic sobie taki test online i takie, ktorych wiekszosc zapewne musi sie nauczyc to lokalizacje znanych budynkow/pomnikow/katedr i tego typu rzeczy. Raczej malo kto to tak po prostu zna, podobnie z roznymi literatami itp.
@Euthymol wooooh, to zawsze takie ceremonie, z flagami, zdjęciami, biurkiem, certyfikatem? :3
Bo jednak kosztowna zabawa, więc tak za jakoś rok, by móc na luzie finansowo pykło, pewnie się spróbuję też postarać o obywatelstwo. ()
@Pietal ok jest taki sam, zgadza się . Co będzie bo Brexicie? Nie wiem i mnie to nie rusza obecnie, więc nie będę musiała się o nic martwić. Dla Ciebie przyklady mogą być banalne, ale dla mnie danie dzieciom obywatelstwa brytyjskiego z automatu już banalne nie jest. ( )
@blinxdxb

od kiedy Polska pozwala na dual citizenship?

Od zawsze?

Art. 3. 1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
2. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.