Wpis z mikrobloga

@Seraf: Jest jeden haczyk. Po pierwsze trudno się awansuje, po drugie to jest kwota z bonusami i pakietem akcji, który przywiązuje Cię do danej firmy. Po trzecie to pewnie w dolinie krzemowej, gdzie pokój kosztuje 2000 dolarów miesięcznie, nie mówiąc o mieszkaniu. Z tego musisz jeszcze zapłacić ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i rodziny i pewnie kredyt studencki. Znam wielu ludzi, którzy pracują w USA w IT. Prawdziwe eldorado jest w Polsce
@Blitzkrung: @yggdrasil siedze w Australii wiec porownuje do realiow tutejszych i kosztow rowniez.

Amazon sam sie odezwal i kiedys juz z nimi rozmawialem, ale myslalem ze na ponad 150k liczyc nie moge.

Tak, o ubezpieczenie zdrowotne martwic sie nie trzeba bo pokryte z benefitow w kazdej wiekszej firmie.
@rotflolmaomgeez: Jak to? Zarabiasz tyle samo co w Berlinie i masz dużo niższe koszty. Dobry programista w Berlinie ma z 5k euro, po podatkach wychodzi 3k, czyli koło 13k złotych netto, w polsce 13k na rękę to nie jest jakiś super wyczyn. U fryzjera płacisz 100 zeta zamiast 50 euro. W moim przypadku utrzymanie mieszkania 3 pokoje to 2200 złotych, w Berlinie 1300 euro. Po opłaceniu mieszkania zostaje Ci 1700 euro
@rotflolmaomgeez: dokładnie, dlatego tylko bankowość może sobie pozwolić na działanie tam, wszystkie inne branże IT uciekają do tańszych miejsc
@yggdrasil: Też uważam że w Polsce się bardziej opłaca zyć pod warunkiem że pracujesz za podobną kase co za granicą, czyli musi to być zagraniczny produkt, bo w przypadku lokalnych projektów procentowo zostanie Ci to samo ale nie na nowe auto, telefon czy zagraniczny wyjazd wakacyjny musisz zbierać dużo dłużej w
5k EUR to poziom przeciętnego regulara w Berlinie


@Blitzkrung: Szukałem pracy w Berlinie, jestem na poziomie tech leada w Polsce i maksymalną stawkę, którą dostałem to 6k euro brutto, co jest niżej niż mam mieszkając w Polsce. 13k netto jest do zrobienia, nawet na umowę o pracę.

@zibizz1: Ja pracuje dla zagranicznych klientów, mam mniej niż jakbym siedział na miejscu, ale i tak mój poziom życia jest wysoki.

@rotflolmaomgeez:
@yggdrasil: Tak. Za 2,5 pokoju (65m) płacę 1850. Prąd tyle co w Polsce, jedzenie drogie ale obiady mam w firmie. Ubezpieczenie zdrowotne 300chf miesięcznie.

Nie bardzo wiem z jakich usług korzystasz, ale bez przesady, nie wyda się na nie tyle ;) główne wydatki to mieszkanie i ubezpieczenie. Parkingi też są bardzo drogie (200-300chf), ale jeżdżę dobrą komunikacją i nie mam samochodu, miesięcznie bilet wychodzi mi 80chf.