Wpis z mikrobloga

Wycofanie obowiązkowej matury z matematyki to jakiś mało śmieszny żart. Żeby po kilkunastu latach nauki, z pomocą kalkulatora i tablicy pełnej wzorów nie uzyskać 30% z matury trzeba być leniem albo idiota, ale raczej to drugie. #!$%@? że nie każdy jest humanista. Ten egzamin co roku wygląda tak podobnie, zadania idą według tego samego schematu. Nie trzeba być wybitnym matematykiem żeby to rozwiązać. Nawet nie trzeba wszystkich zadań zamkniętych zrobić. Co z umyslami ścisłymi? Dlaczego maja w takim razie zdawać język polski? Znajomość wierszy sprzed kilkuset lat i wylewów Mickiewicza jest ważniejsza niż policzenie potęgi, obliczenia pola lub objętości? Od znajomości pierwiastków i ulamkow? Tak, tyle wystarcza być zdać maturę. Szkoły nie uczą odpowiednio? No tak, przecież język polski jest w naszym kraju na najwyższym poziomie i wszyscy uczniowie czytają lektury. Jeśli nie jesteś w stanie po tylu latach i z takimi pomocami uzyskać tych 30% to zwyczajnie nie zasługujesz na rozpoczęcie studiów i wyższe wykształcenie. #bekazpodludzi #edukacja #matura
  • 325
ja Polak, znam praktycznie wszystkie stany usa ze stolicami a nawet w tym kraju nie bylem. To nie jest problem nauczyć sie tego w dodatku mieszkajac i zyjac tam xD


@Eoon: Ja w zupełnie innym kontekście o tym pisałem. Chodzi mi o to, że co kraj to obyczaj. U nich jest wykuwanie na pamięć stanów i nazwisk prezydentów, u nas przekopywanie się przez narodowowyzwoleńcze dzieła polskiej literatury. Ja nie krytykuję ani
@Mapril:

Zgadzam się z Tobą w 100%. Będąc w klasie maturalnej przygotowałem moją ówczesną dziewczynę do matury w ciągu 3 miesięcy, tak że zdała na 60%, a startowaliśmy z procentów xD nie zdać matury z matmy posiadając kalkulator i tabelę wzorów, to trzeba być zwierzęciem.


Serio jesteś tak tępym zwierzęciem? Najpierw piszesz że musiałeś kogoś przygotowywać 3 bite miesiące żeby ta osoba zdała, a potem piszesz że wystarczy kalkulator do zdania,
Wiele rzeczy jest źle zrobionych i nieprzemyślanych np. w liceum na rozszerzonej matmie masz jej 9 godzin, a w technikum 3 godziny przez co nawet ten dodatkowy rok nie pomaga.


@CzarnyIwan: no liceum zdecydowanie lepiej przygotowuje do matury z matematyki m. in. przez brak wszystkich przedmiotów zawodowych.
Po ostatnim egzaminie zawodowym w technikum miałem 10h matematyki w tygodniu, ale to i tak nie daje tyle co liceum. Jednak zdanie podstawy z
Ale ja tylko napisałem, że twój przykład jest absurdem ponieważ nie można być mega-ogarniętym chemikiem słabym z matmy. Tylko tyle


@Elaviart: No a ja Ci napisałem, że "słaby z matmy" rozumiem jako wynik 70-80%, a nie poniżej 30%. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Rimfire te wysrywy ktore nazywasz dzielami zajmują o wiele wiecej niz nauczenie sie paru rzeczy na pamiec. Przeczytanie czegos takiego to męczarnia a o zapamietaniu czegoś juz nie mowimy.
Z samej tabeli


@Yukio_Mishima: nie chcę mówić kiedyś to było, ale #!$%@?, kiedyś to było - za moich czasów jak ktoś miał wzory to na ściądze najwyżej ( ͡° ͜ʖ ͡°). Główna trudność to było ich spamięanie, jak ktoś nie umiał ich wyprowadzić, lub nie znał zależności. Jak faktycznie są podane, no to ludzie, nie da się tych 30% nie zrobić.
@pmub Zdaje się od 30%, ona zdobyla 60%. 3 miesiace na te dodatkowe 30% spoko wynik chociaż moglo byc lepiej. Pocwicz czytanie ze zrozumieniem.
No a ja Ci napisałem, że "słaby z matmy" rozumiem jako wynik 70-80%


Jeśli u kogoś jest kładziony taki nacisk na matematyką to chyba oznacza, że jest ona znaczącym przedmiotem na danym kierunku ¯\_(ツ)_/¯
@mruwka_faraonka: Zgadzam się, podstawa nie jest problemem. Jednak jak sam powiedziałeś gorzej z rozszerzeniem które jest wymagane na większości uczelni technicznych. Większość osób które poszły po technikum na uczelnie takie jak WAT czy PW gdzie próg jest wysoki musiały mocno zainwestować w korki bo z wiedzą szkolną nie mieliby żadnych szans. Ale cóż według rządu lepiej przywrócić system z PRLu zamiast zrobić dogłębną reformą opartą o modele zachodnie i uwarunkowania rynku
@mruwka_faraonka:

jeśli zdał do 4 klasy to nie wiem jakim cudem może nie zdać matury z matematyki.


Pomijając fakt iż ja te swoje 44 % jakoś zrobiłem to już wyjaśniam jak to mogło się odbyć.

Od, wystarczy że, tak jak to u mnie w Tech się odjaniepawliło, ktoś nie miał, tak z połowy godzin z matematyki, i już dupa zbita, bo funkcja kwadratowa to jednak nie tabliczka mnożenia.
@mruwka_faraonka:


"jeśli zdał do 4 klasy to nie wiem jakim cudem może nie zdać matury z matematyki."

Pomijając fakt iż ja te swoje 44 % jakoś zrobiłem to już wyjaśniam jak to mogło się odbyć.

Od, wystarczy że, tak jak to u mnie w Tech się odjaniepawliło, ktoś nie miał, tak z połowy godzin z matematyki, i już dupa zbita, bo funkcja kwadratowa to jednak nie tabliczka mnożenia.

@RandomowyMetal: Nie