Wpis z mikrobloga

Wycofanie obowiązkowej matury z matematyki to jakiś mało śmieszny żart. Żeby po kilkunastu latach nauki, z pomocą kalkulatora i tablicy pełnej wzorów nie uzyskać 30% z matury trzeba być leniem albo idiota, ale raczej to drugie. #!$%@? że nie każdy jest humanista. Ten egzamin co roku wygląda tak podobnie, zadania idą według tego samego schematu. Nie trzeba być wybitnym matematykiem żeby to rozwiązać. Nawet nie trzeba wszystkich zadań zamkniętych zrobić. Co z umyslami ścisłymi? Dlaczego maja w takim razie zdawać język polski? Znajomość wierszy sprzed kilkuset lat i wylewów Mickiewicza jest ważniejsza niż policzenie potęgi, obliczenia pola lub objętości? Od znajomości pierwiastków i ulamkow? Tak, tyle wystarcza być zdać maturę. Szkoły nie uczą odpowiednio? No tak, przecież język polski jest w naszym kraju na najwyższym poziomie i wszyscy uczniowie czytają lektury. Jeśli nie jesteś w stanie po tylu latach i z takimi pomocami uzyskać tych 30% to zwyczajnie nie zasługujesz na rozpoczęcie studiów i wyższe wykształcenie. #bekazpodludzi #edukacja #matura
  • 325
@mruwka_faraonka: Ale ja nie do Ciebie piszę.

Ps to uczelnia decyduje jakie rozszerzenia jak punktuje


@Shatter: Wiem to. Niektóre biorą bezsensownie matematykę bo jest obowiązkowa (podany przeze mnie wcześniej przykład wymagania matematyki na studia medyczne w jednej z uczelni wyższych). Masz też ten czynnik, że jesteś zmuszany do chodzenia na bezsensowne zajęcia z przedmiotu, który Ci nie jest potrzebny, a wręcz zajmuje miejsce innego, który byś z chęcią wziął na
Mówienie po polsku a znajomość lektur i wierszy i zdolność do ich interpretacji to jednak dwie zupełnie różne rzeczy.


@Hedage: Już pisałem, że materiał to rzecz drugorzędna. Liczy się jak na tej znajomości lektur i wierszy zbudujesz swoją wypowiedź/wypracowanie. Jest kilka tematów do wyboru, więc nie ma tak, że czegoś nie przeczytałeś i jesteś w ciężkiej dupie. Sam sobie wybierasz o czym piszesz, dobierasz przykłady i treści, które uważasz, że są
@mruwka_faraonka: Takie, że po ciul mnie wołasz i piszesz o czymś jakby Ciebie dotyczyło skoro skierowałem komentarz do kogoś innego?

@Shatter: No niekoniecznie. Poza osobami, które maturę chcą tylko zdać i tylko tym się martwią, są też osoby, które biorą już udział w wyścigu szczurów, i taki układ im wręcz szkodzi.
Amen. Z samej tabeli wzorów można zdać. Żeby ludzie, w dobie internetu, gdzie umiejętność wyszukiwania informacji i ich wykorzystania powinna być na najwyższym poziomie, nie byli w stanie dobrać wzoru z książeczki do zadania, to jest komedia. Kto nie jest w stanie zdać podstawy z matmy jest bardziej zwierzęciem niż człowiekiem.


@Yukio_Mishima: W takim razie cąlkiem dużo tych zwierzaków. WIedza nie spada z kosmosu, a jeśli ktoś np. w podstaowwce i
@mruwka_faraonka: Spójrz na to z drugiej strony. Do tej matury trzeba przygotowywać uczniów, a robi się to w całej klasie. Ja byłam jedną z lepszych uczennic i zawsze wkurzało mnie to, że trzeba połowie klasy tłumaczyć trzeci raz, a ja siedzę i się nudzę, bo chcę już dalej. Wycofanie obowiązku matury sprawi, że przygotowania do niej będą dotyczyć tylko tych, którzy chcą ją pisać - z założenia tych zdolniejszych w tej
@mruwka_faraonka: Spójrz na to z drugiej strony. Do tej matury trzeba przygotowywać uczniów, a robi się to w całej klasie. Ja byłam jedną z lepszych uczennic i zawsze wkurzało mnie to, że trzeba połowie klasy tłumaczyć trzeci raz, a ja siedzę i się nudzę, bo chcę już dalej. Wycofanie obowiązku matury sprawi, że przygotowania do niej będą dotyczyć tylko tych, którzy chcą ją pisać - z założenia tych zdolniejszych w tej
@mruwka_faraonka: z maturą z matematyki nic nie jest w porządku, podobnie jak z nauką tego przedmiotu w szkole. Zresztą, gdzieś mi mignęło, że to właśnie mizerny sposób nauczania matmy jest powodem takiej decyzji. I jako umysł w 100% ścisły i matematyczny, popieram w 100%.
z maturą z matematyki nic nie jest w porządku, podobnie jak z nauką tego przedmiotu w szkole. Zresztą, gdzieś mi mignęło, że to właśnie mizerny sposób nauczania matmy jest powodem takiej decyzji.


@sasik520: Żeby ją zdać na 30% nie trzeba mieć jakoś super prowadzonej matematyki. Jeśli tych zadań, które wkleiłem wyżej nie jest w stanie rozwiązać absolwent szkoły średniej i mówi, że to przez słabego nauczyciela to mi ręce opadają. Popatrz
@Rimfire bez matematyki nie skonczysz nawet pierwszego semestru chemi, tak samo na wiekszosci przedmiotów biologicznych masz statystykę, na medycynie masz biofizykę, sa tysiace kierunkow pozornie niezwiazanych z matematyką ktorych nie skonczysz bez opanowania jakiegos zakresu wiedzy z matematyki.
@Hedage: Już pisałem, że materiał to rzecz drugorzędna. Liczy się jak na tej znajomości lektur i wierszy zbudujesz swoją wypowiedź/wypracowanie. Jest kilka tematów do wyboru, więc nie ma tak, że czegoś nie przeczytałeś i jesteś w ciężkiej dupie. Sam sobie wybierasz o czym piszesz, dobierasz przykłady i treści, które uważasz, że są na temat.


@Rimfire: Co nie zmienia faktu, że jak ktoś chce iść na studia na kierunku ścisłym to