Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wczorajszego wpisu, chciałbym przedstawić Wam finalną fotkę.
Składa się ona z 14 subów po 600s.
Obróbka na szybko - tak jak umiałem.

Tak więc raz jeszcze przedstawiam Mgławicę Płomień (NGC2024) i Mgławicę Koński Łeb (IC434).

#astrofoto #astrofotografia #astronomia #kosmos #nightsky #mojezdjecie #teleskop
Standardowo zapraszam do obserwowania autorskiego tagu #astrosky

Jak będzie jeszcze trochę pogody, to postaram się o akwizycję w OIII i SII, żeby zrobić finalnie to zdjęcie w palecie HST ( ͡ ͜ʖ ͡)
jgoluch - W nawiązaniu do wczorajszego wpisu, chciałbym przedstawić Wam finalną fotkę...

źródło: comment_P2A6kcEVNp4Bx5b1QQ2N5tU5w0TXsae8.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@jgoluch: Całkiem fajne, ładna fotka. Osobiście bardziej lubię monochromatyczne ;) Próbowałeś może krótszej ekspozycji na klatkach? Wydaje mi się, że ciutkę rozmazane są gwiazdki.
  • Odpowiedz
@jgoluch: Ehh... ile kasy trzeba na sprzęt aby takie cuda robić? :D
Fota przednia. Próbuj z kolorami :)

Dajcie mi o bogowie pieniędzy!
Też chce takie zdjęcia robić...
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@StaraSzopa: to chyba problem filtrów Baadera. Moze jest na nich jakąś warstwa kurzu czy czegoś, a może po prostu tak mają... To raczej budżetowe filtry. Nie usunąłem już tego halo w obróbce.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@matka_blendziora dziś już się nie rozstawie, ale jak się uda to na dniach będę atakować. Ostatnio była taka posłucha, że i z księżycem będę próbować ;) zawsze to kolejne doświadczenie i okiełznać sprzętu. Wczoraj udało mi się montaż spać z CdC, więc będę miał łatwe przeskakiwanie pomiędzy obiektami ;)
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@khurghan niestety montaż chyba nie był idealnie ustawiony na Polarną, do tego był chwilowy porywisty wiatr, widać było szarpanie na wykresie guidingu. Co do okrągłości gwiazdek, to na 100% mam ugiecia na wyciągu. Kupiłem już Tilt adapter, teraz tylko muszę go dokładnie ustawic. Bez tego nie będę miał płaskiego pola i okrągłych gwiazdek. Samo Ha jest spoko, ale mnie od zawsze urzeka HST ;) lubię takie landrynkowe fotki.
  • Odpowiedz
Nie jestem zadowolony z tej konwersji do JPG.
Musze jeszcze ogarnąć wersję w jakimś png czy coś takiego.
Te przejścia tonalne zrobiły się straszne.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Cedrik tak, obiekty DS w kosmosie widać jako "szare mgiełki".
Ich szczegółowość/kontrast determinuje wielkość teleskopu przez który prowadzi się obserwacje, jakość nieba (light pollution) oraz warunki obserwacyjne (seeing).
Na obiektach mglawicowych, np. M42, teleskopem o dużym zwierciadle można zobaczyć już blade zabarwienie.
Powyższe zdjęcie wykonane jest przy użyciu filtra H-alpha, czyli w paśmie wodoru o długości fali ok. ~650nm, specjalną kamerą monochromatyczną, która jest znacznie bardziej czuła niż ludzkie oko.
Dlatego też
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@Obi343: Zakup sprzętu to inwestycja rozłożona w czasie. Nie od razu wszystko kupiłem. Więc i te koszty mniej bolały.
Czy warto? Ja mam z tego ogromną frajdę, zwłaszcza kiedy na fotkach coś widać.
Cieszy mnie też, że fotki komuś mogą się podobać - nie jest to "codzienna" fotografia.
Nawet jeśli technicznie są mocno przeciętne, to z czasem powinno być nieco lepiej.

Nie żałuję i każdemu mogę polecić, niekoniecznie taki sam sprzęt,
  • Odpowiedz