@jgoluch: pogoda szykuje się ładna więc będzie kiedy robić siarkę i tlen, gorzej że księżyc będzie przeszkadzał :( A fotka bardzo fajna, gratuluję ( ͡°͜ʖ͡°)
@jgoluch: Całkiem fajne, ładna fotka. Osobiście bardziej lubię monochromatyczne ;) Próbowałeś może krótszej ekspozycji na klatkach? Wydaje mi się, że ciutkę rozmazane są gwiazdki.
@StaraSzopa: to chyba problem filtrów Baadera. Moze jest na nich jakąś warstwa kurzu czy czegoś, a może po prostu tak mają... To raczej budżetowe filtry. Nie usunąłem już tego halo w obróbce.
@matka_blendziora dziś już się nie rozstawie, ale jak się uda to na dniach będę atakować. Ostatnio była taka posłucha, że i z księżycem będę próbować ;) zawsze to kolejne doświadczenie i okiełznać sprzętu. Wczoraj udało mi się montaż spać z CdC, więc będę miał łatwe przeskakiwanie pomiędzy obiektami ;)
@khurghan niestety montaż chyba nie był idealnie ustawiony na Polarną, do tego był chwilowy porywisty wiatr, widać było szarpanie na wykresie guidingu. Co do okrągłości gwiazdek, to na 100% mam ugiecia na wyciągu. Kupiłem już Tilt adapter, teraz tylko muszę go dokładnie ustawic. Bez tego nie będę miał płaskiego pola i okrągłych gwiazdek. Samo Ha jest spoko, ale mnie od zawsze urzeka HST ;) lubię takie landrynkowe fotki.
@Cedrik tak, obiekty DS w kosmosie widać jako "szare mgiełki". Ich szczegółowość/kontrast determinuje wielkość teleskopu przez który prowadzi się obserwacje, jakość nieba (light pollution) oraz warunki obserwacyjne (seeing). Na obiektach mglawicowych, np. M42, teleskopem o dużym zwierciadle można zobaczyć już blade zabarwienie. Powyższe zdjęcie wykonane jest przy użyciu filtra H-alpha, czyli w paśmie wodoru o długości fali ok. ~650nm, specjalną kamerą monochromatyczną, która jest znacznie bardziej czuła niż ludzkie oko. Dlatego
@Obi343: Zakup sprzętu to inwestycja rozłożona w czasie. Nie od razu wszystko kupiłem. Więc i te koszty mniej bolały. Czy warto? Ja mam z tego ogromną frajdę, zwłaszcza kiedy na fotkach coś widać. Cieszy mnie też, że fotki komuś mogą się podobać - nie jest to "codzienna" fotografia. Nawet jeśli technicznie są mocno przeciętne, to z czasem powinno być nieco lepiej.
Nie żałuję i każdemu mogę polecić, niekoniecznie taki sam
Składa się ona z 14 subów po 600s.
Obróbka na szybko - tak jak umiałem.
Tak więc raz jeszcze przedstawiam Mgławicę Płomień (NGC2024) i Mgławicę Koński Łeb (IC434).
#astrofoto #astrofotografia #astronomia #kosmos #nightsky #mojezdjecie #teleskop
Standardowo zapraszam do obserwowania autorskiego tagu #astrosky
Jak będzie jeszcze trochę pogody, to postaram się o akwizycję w OIII i SII, żeby zrobić finalnie to zdjęcie w palecie HST (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
@Masterczulki, @StaraSzopa, @Zielonypan45, @spiritus, @mmmaly, @Czajna_Seczen, @paliakk, @flamezz, @khurghan, @kmhh, @kto_ma_potrzymac_dwie_dychy, @RBBN, @sznaps82, @Fake_R, @mactrix, @another_throwaway23, @Romesh, @ZukA07B, @xPrzemoo, @notdot, @taki_tam_ktos
dobra fota. Skąd ten pierścień wokół Alnitaka?
Fota przednia. Próbuj z kolorami :)
Dajcie mi o bogowie pieniędzy!
Też chce takie zdjęcia robić...
Musze jeszcze ogarnąć wersję w jakimś png czy coś takiego.
Te przejścia tonalne zrobiły się straszne.
Ich szczegółowość/kontrast determinuje wielkość teleskopu przez który prowadzi się obserwacje, jakość nieba (light pollution) oraz warunki obserwacyjne (seeing).
Na obiektach mglawicowych, np. M42, teleskopem o dużym zwierciadle można zobaczyć już blade zabarwienie.
Powyższe zdjęcie wykonane jest przy użyciu filtra H-alpha, czyli w paśmie wodoru o długości fali ok. ~650nm, specjalną kamerą monochromatyczną, która jest znacznie bardziej czuła niż ludzkie oko.
Dlatego
Świetne zdjęcia!
Czy warto? Ja mam z tego ogromną frajdę, zwłaszcza kiedy na fotkach coś widać.
Cieszy mnie też, że fotki komuś mogą się podobać - nie jest to "codzienna" fotografia.
Nawet jeśli technicznie są mocno przeciętne, to z czasem powinno być nieco lepiej.
Nie żałuję i każdemu mogę polecić, niekoniecznie taki sam