Wpis z mikrobloga

LINUX vs Windows A.D. 2017

W internetach setki razy spotykałem się z opinią przeważnie sebków z technikum informatycznego jaki to linux jest #!$%@? i rok linuxa hehe, klep se kucu w kąsoli, tylko windows, z linuksem same problemy... bla bla bla

Często robię za mobilne pogotowie komputerowe i dzisiejsza akcja wyglądała tak:

Znajomy janusz, któremu kiedyś naprawiałem kompa polecił mnie innemu znajomemu januszowi, który jeździ tirem i wozi nam świeże bułki, wędliny itd. i założył właśnie własną działalność.

Dostaję telefon:

Panie pan jesteś kąputerowiec? znosz siem na tych kąkuterach? Potrzebuję żeby mi zrobić łikendówkę tak jak zrobiłeś pan u janusza żebym se mógł drukować... mieszkom tu i tu, zielony passat bedzie przed domem stał


Pojechałem, witam się z januszem, ten mnie prowadzi o pokoju i takie zadanie:
Kupił na firmę janusztrans laptopa, drukarkę z wifi, i router LTE i chciał żeby mu to ogarnąć tak, żeby mógł sobie drukować różne dokumenty.
Myślę prosta sprawa szybko pójdzie...

Najpierw router, potem drukarka. Bez problemu 10 minut i wszystko się połączyło a potem wkroczyłem w piekło....

Nowy laptop z windowsem 10, odpalony z dwa razy. No więc jedziemy z koksem....

Połaczenie z WiFi - spox robi się

Ustawienia -> urządzenia -> drukarki -> wyszukuję drukarki...
Jest drukarka bezprzewodowa HP -> dodaj

Łączenie....

Sory, ale nie. "Działanie nie powiodło się"


Dobra, jest z drukarką płyta CD ze sterownikami. Wgrywajo się.

W międzyczasie na moim laptopie ze świeżym Ubuntu 17.10 zainstalowanym w piątek piszę januszowi wzór weekendówki.
LibreOffice który jest od razu w Ubuntu... pyk, myk i dokument zrobiony.

Przerzucam ten dokument na pendrajwa i... no tak, przecież jest tylko wersja testowa office'a

-Panie janusz jak pan chcesz mieć pełną to se kup

-Kurła tyle piniendzy dałem i jeszcze chco złodzieje #!$%@? ( ͠° °) A co ty masz u siebie?

-Darmowy program, cudów nie ma, ale daje radę do takich prostych dokumentów

-To mi też wgraj...


Klik -> Micro$oft edge...

Kurła czemu tu nie som google jak tu się kliknie? Ja chce google

Pobierz google chrome + ublock żeby januszowi reklamy nie wyskakiwały... coś słabo to pobieranie idzie, może zasięg komórkowy chooyowy i nie ma LTE?
No ale nic teraz czas na instalator LibreOffice...

szacowany czas pobierania 15 minut...

gut :)
Po chwili...

Pozostało 5 godzin....

WTF?
Popatrz na router - 4 kreski zasięgu, tryb LTE aktywny, powinno #!$%@?ć, co może być nie tak?
A noo tak. Jak windows wyczuł że ma dostęp do internetów, to ciągnie aktualizacje - tak o, bez pytania...
Ustawienia -> Aktualizacje -> zatrzymaj.

Pozostało 10 minut....

gut :)

Pozostało 4 godziny...

Powiadomienie: Dodajemy nowe funkcje do systemu windows, to nie potrwa długo....


O niech Cię #!$%@?...

W międzyczasie janusz zaczyna gadkę:

te a jak bym se chciał do auta na płyte, albo na pendrajwie piosenke zgrać to co sie robi?

Pokazujesz januszowi jak się używa konwertera online piosenek z YT do mp3.... strony się wczytują po 2 minutach... wtf? co ten net tak muli.
Sprawdzacie na laptopie z Ubudubu: strony się wczytują w momencie, "składanka weselna 2017" na YT startuje od razu...
Janusz saguje, że mu jakiegoś złoma wcisnęli xD

W międzyczasie pobieranie instalatora LibreOffice zostało ukończone.
Uruchom... -> 2 min -> ... -> nic się nie dzieje(windows defender skanuje plik czy #!$%@? tam go wie co robi) -> wychodzi okno UAC

Czy jesteś pewien swojej pewności że chcesz zainstalować ten program?

Tak gurwa! Byle dziś

Trwa instalacja, trwa i trwa...
Meanwhile:

-Te młody, a ta drukarka to bendzie drukowała tak bez kabla?

-Tak panie januszu, nawet sprawdzimy w tym moim Linuksie czy zadziała...


Łączę się z WiFi janusza, i po chwili w Gnome Shell wychodzi powiadomienie:

dodano drukarkę HP

bez instalacji czegokolwiek. Klikam "drukuj" w LibreOffice, wydrukowało - no magia ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Wróćmy do windowssa 10... co to tak długo muli(instalacja LibreOffice trwała z 30 minut)
Ctrl+alt+del -> menadżer zadań -> Użycie dysku 100% cały czas
Procesy: wszystkie praktycznie 0Mb/s wtf?

Podstawowa złota rada: włączyć i wyłączyć...

-Zamykanie systemu windows...

-Przygotowywanie systemu windows...

-Instalowanie aktualizacji, nie odłączaj komputera od zasilania...


#!$%@? jego mać ... (°°

40 minut później restart. Problem z użyciem dysku 100% nie zniknął...
Google -> "windows 10 100% disk usage"

Jeden z pierwszych poradników jak to ogarnąć:
https://www.drivereasy.com/knowledge/fix-100-disk-usage-in-task-manager-improve-pc-performance-on-windows-10/

W skrócie:
Uruchom wiersz poleceń, i wyłącz jakieś usługi, wejdź w ustawienia usług, i wyłącz kolejne usługi przepisując dziwne komendy...

SUPER SYSTEM #!$%@? a konsolą w Linuksach dzieci straszą... (,)

Ogarnięte. Całość chyba 5 godzin zajęła, w międzyczasie obejrzałem z januszem odcinek serialu "miłość w rytmie disco", co dodatkowo uszkodziło mi mózg

I powiedzcie mi mircy tak niby wygląda bezproblemowy system?

#zalesie #microsoft #windows #windows10 #linux #ubuntu #gorzkiezale #pcmasterrace
QBA__ - LINUX vs Windows A.D. 2017

W internetach setki razy spotykałem się z opini...

źródło: comment_hHjbv36H4CtlO6LwvzauVFoGangdWFJC.jpg

Pobierz
  • 105
  • Odpowiedz
@QBA__: Windows jest problematyczny, bo probuje robić zbyt duzo rzeczy za uzytkownika i za niego decyduje. Linux dla niektorych jest problematyczny, bo tego nie robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ja dostrzegam zalety i wady obu systemów i wiem, że oba mają swoje zastosowanie. trzeba być slepym, żeby twierdzić, że Linux jest złym systemem.
  • Odpowiedz
@QBA__: odnośnie samozasysających się aktualizacji to masz racje, tych #!$%@? z M$ juz niezle poebao ze nie informują o potrzebie pobierania czegokolwiek. Grasz sobie spokojnie w cs albo jakieś inne mmo i jeb ping over 400ms
  • Odpowiedz
@QBA__: a mnie linuks odwrócił mysz, elo benc. dosłownie zaczęła chodzić w odwrotnych kierunkach. By cokolwiek zainstalować trzeba się #!$%@?ć w uj a i tak w 1/3 przypadków nie wyjdzie.

win 10 i na lapku i pc działa bezproblemowo i szybciej niż ubuntu.

No ale przecież obeznanie z systemem WCALE nie ma żadnego znaczenia, a argument anegdotyczny jest szczytem retoryki!
  • Odpowiedz
@QBA__: Jeśli chodzi o sterowniki to mam podobne odczucia jeśli chodzi o internety z Play (router usb huawei) - na win trzeba jakieś stery instalować, czekać długo bo instalator jakimś cudem skanuje całego kompa, linux mint, podłącze, podaję jakiej sieci ma używać i działa z miejsca. Jeszcze pomyślałem że skoro mam internet z tego usb to sobie udostępnię na telefon (zrobię z lapka hitspota) - w windows, raz działa raz nie,
  • Odpowiedz
@QBA__: no #!$%@? rzeczywiscie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bo w linuksie nie ma aktualizacji, sterownikow (daj jakiemus januszowi do instalacji sterowniki do grafiki bo mu film po HDMI tnie) ani innych problemow. Dla osoby pracujacej na codzien na windowsie te "problemy" ktore opisales bylyby calkiem logiczne
  • Odpowiedz
@QBA__: i dlatego powstał Mac OS gdzie nie ma żadnych problemów bo działają tylko rzeczy z jabłkiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest terminal dla nerdów, jest przejrzyste GUI, no i nie można nic popsuć bo prawie nic nie można "pod siebie" ustawić (no chyba, że nainstalujemy pierdylion aplikacji)
  • Odpowiedz
@QBA__: a mnie linuks odwrócił mysz, elo benc. dosłownie zaczęła chodzić w odwrotnych kierunkach. By cokolwiek zainstalować trzeba się #!$%@?ć w uj a i tak w 1/3 przypadków nie wyjdzie.


@Naxster: Na Linuxa jest 15001900 środowisk graficznych, ja polecam XFCE bo działa dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@enslavedeagle Zainstaluj "qas mixer". Kliknij na górnym menu "viev" potem "show device selection" następnie po prawej będziesz miał "Mixer device" poniżej będzie "hw: Card" i poniżej wyskoczy "Card" tam kliknij na nazwę swojej karty i ostatni krok to po lewej na dole zmiana z "Stereo Headphones FP" na "Stereo Headphones". To tyle.
  • Odpowiedz
i dlatego powstał Mac OS gdzie nie ma żadnych problemów


@Morf: Taa nie ma, o ile nie przestawisz nic z domyślnych ustawień, a spróbuj tylko coś pod siebie skonfigurować... to i się zawieszać zacznie...
  • Odpowiedz