Wpis z mikrobloga

@eoeoeo: Tu nie chodzi o mroczne.
Tu chodzi o to że dzięki książką widzi prawdę.
A prawda jest mroczna i zła.

Co jest bzdurą generalnie, bo moim zdaniem im lepiej świat poznajesz (niekoniecznie poprzez książki) tym lepiej on wygląda.
  • Odpowiedz
Co jest bzdurą generalnie, bo moim zdaniem im lepiej świat poznajesz (niekoniecznie poprzez książki) tym lepiej on wygląda.


@graf_zero: Cioran by się z tobą nie zgodził ( ͡° ʖ̯ ͡°)

"Ten, kto nie cierpi wskutek poznania... nie poznał nic."

"Mieć wy­soce roz­wi­niętą świado­mość, być w każdej chwi­li świado­mym, w każdym mo­men­cie zda­wać so­bie sprawę z włas­ne­go położenia względem świata, żyć w ciągłym na­pięciu poz­naw­czym - to być
  • Odpowiedz
@Werdandi: Bo Cioran to byl ciota i chodzil w rurkach.
Ja mam tak samo jak @graf_zero, czym wieksze poznanie tym widze jak swiat jest wspanialy i samo zycie moze byc wspaniale.
Sek w tym, ze nie mozna byc tylko zatopionym w literature piwniczaninem jak Cioran, ale poznawac swiat tez w inny sposob, bardziej empiryczny.
  • Odpowiedz
@WezelGordyjski:

­­>­­ książkowi kretyni przy każdej okazji powtarzają, że czytanie książek rozwija wyobraźnię
­>­ jednocześnie nie potrafią sobie wyobrazić, że można mieć wyobraźnię bez czytania książek

za każdym #!$%@? razem
  • Odpowiedz
@WezelGordyjski: Moim zdaniem nie chodzi tu literalnie o książki, lecz o wiedzę ogółem, a książki są powszechnie uznawane za jej symbol. Im więcej wiesz i dostrzegasz, tym bardziej świat staje się dla ciebie skomplikowanym i nie do końca wesołym miejscem.
  • Odpowiedz
dlaczego panuje jakieś przekonanie, ze jak coś jest mroczne, to jest wartościowe?


@eoeoeo: Dlatego że sztuka mroczna (czy ogólniej: odwołująca się do negatywnej wizji świata) jest z natury rzeczy skierowana do tej lepszej części społeczeństwa. Nie będę prowadził całego wywodu, aby to udowodnić, zwrócę tylko uwagę, że im człowiek smutniejszy, tym mniejszą ma chęć, aby sięgać po sztukę o negatywnym przekazie; wtedy zwykle bardziej niż zwykle szuka się sztuki bardziej "rozweselającej",
  • Odpowiedz