Wpis z mikrobloga

Robiłem ostatnio parę rozmów kwalifikacyjnych w #webdev #programowanie i mam ciekawy wniosek - praktycznie żaden kandydat nie ogarnia matmy (zadaję nietrudne pytanie o liczbę zer na końcu 100 silnia i albo nie wiedzą co to silnia, albo nie potrafią nawet się zabrać za liczenie tego). I żeby nie było - ludzie po studiach informatycznych, z tytułami i w ogóle. W związku z tym pytanie - czy jak jesteście kilka/kilkanaście lat w zawodzie to pamiętacie chociaż absolutne podstawy matmy ze studiów (albo z sumie nawet z liceum, gimnazjum)?

Czy pamiętacie coś z matmy na studiach/w liceum?

  • tak 43.5% (896)
  • nie 38.6% (794)
  • sprawdzam 17.9% (369)

Oddanych głosów: 2059

  • 88
@Chodtok: pojęcie silni tak, to pamiętam że było w liceum. Ale liczba zer w wyniku silni, czy wzór na to - nigdy.
I nie chodzi mi o "sam tego nie wymyślę" tylko OP powołuje się na szkolne "podstawy matematyki", a więc?

A edukacja jest #!$%@? na maksa, jakbyś nie zauważył. Samodzielne myślenie to ostatnia rzecz, którą się ćwiczy.
@SikorskiKrzysztof: Sorry, ale trzeba być #!$%@? żeby zadawać takie pytania. Raz, że nikt nigdy nie będzie potrzebował wartości tej liczby w programowaniu, a dwa że można sobie to wygooglować w sekundę.

Przeprowadziłem wiele rekrutacji dla programistów front-end i zawsze liczyły się dla mnie tylko 4 rzecz:
1. Czy kandydat jest bystry
2. Czy ma dobre źródła podnoszenia swoich kwalifikacji
3. Czy lubi to, co robi.
4. Czy pod względem osobowości jest
z resztą w pytaniu nie chodzi o to żeby podać rozwiązanie tylko pokazać że umiesz się zabrać za rozwiązywanie, szukasz jak znaleźć odpowiedź.


@splesnialakanapkazplecaka: Równie dobrze mógłbyś spytać z czego były wykonane pióropusze centurionów rzymskich, bo ktoś może kombinować że wyglądają jak szczotka ale są długie to pewnie z włosia końskiego. Tyle samo to będzie miało z wykonywaniem zawodu programisty. #januszerekrutacji #bekazpodludzi #pseudointeligenci
no ta, pytanko z majcy na poziomie licbazy to "podnoszenie samooceny" xD


@Chodtok: za to zadawanie pytań nie związanych z przyszłą pracą na pewno dobrze świadczy o rekrutującym i firmie ( ͡ ͜ʖ ͡)
przecież programiści w zdecydowanej większości to sa właśnie robotnicy XXI wieku.

Raczej rzemieślnicy, niż robotnicy ale co do zasady zgoda.

Programista nie musi być specjalnie bystry,

Z tym się nie zgodzę. Znaczy się, jak w każdym innym zawodzie wymagającym myślenia, znajdziesz takich co bystrzy nie są, a jednak się tym zajmują. Tylko, że są kiepscy.
Przy czym nie stawiałbym za miarę bystrości rozwalania zadanek matemtycznych w pamięci.

byle idiotę nauczysz w pare
@Porana123:

Przecież to instant 96/4. Bo 100 zapisane w piątkowym to 400 czyli suma liczb 4, czyli 100-4 dzielimy przez 5-1

Aaa, no tak. Przecież to hehe oczywiste. I to są niby podstawy matematyki, tak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mnie trochę bardziej niepokoi, że ludzie tu piszą 'na co to komu we front-endzie, liczenie takich liczb w pamięci'. Wy serio sobie nie zdajecie sprawy, że tu nie
@SikorskiKrzysztof: Zalosny jestes, najlepiej wroc do komputera i nie przeprowadzaj takich konwersacji z ludzmi, za duzo promieniowania od monitora daje sie we znaki.
Zadajac takie pytania pewnie mysla ze maja do czynienia z jakims koniobijca z kompleksami - i slusznie. To jest tak zasadne jak te z cyklu: "gdybys znalazl sie na bezludnej wyspie....".
@SikorskiKrzysztof: To bardzo proste.
1. Liczysz silnię z miliona (1000000!)
2. Sprawdzasz ile ma zer na końcu (249998).
3. Liczba 100 ma dwa zera więc bierzesz dwie pierwsze cyfry z liczby zer na końcu (24).
4. Odp. 24.
5. Działa za każdym razem ( ͡ ͜ʖ ͡)

A ile zer ma silnia z 10?

5a. Powtarzasz algorytm, bierzesz pierwszą cyfrę.

5aa. Odp. 2.
6. (
@Ornament: i takie podejście jest ok.

A co do zadań to jeżeli jest to zadanie na sprawdzenie czy np. ogarniam co to jest rekurencja itp to spoko ale raz zdarzyło mi się że koleś dał mi do napisania(w notatniku) jakąś metode która coś tam robiła a później się czepiał że zrobiłem literówkę w nazwie jakiejś metody ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pierwsze co mi przychodzi do głowy w
A co do zadań to jeżeli jest to zadanie na sprawdzenie czy np. ogarniam co to jest rekurencja itp to spoko ale raz zdarzyło mi się że koleś dał mi do napisania(w notatniku) jakąś metode która coś tam robiła a później się czepiał że zrobiłem literówkę w nazwie jakiejś metody ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@fdisk: Taaa, miałem taką nauczycielkę na studiach. Pisanie na kartce i sprawdzanie literówek,
@szpongiel: zarządzam zespołami od lat, miałem kilka przypadków laików po ogólniaku, którzy dobrze wykonywali swoje zadania.

Wiadomo, musi to być osoba myśląca, ale informatycy bardzo lubią twierdzic, ze aby wykonywać ich zawód trzeba być bardziej inteligentnym od innych a to jest bzdura.

Wiadomo tez, ze głupkowi nie dajesz dużych uprawnień, w twoim przypadku zawalił menedżer, który zle dostosował prace do pracownika.
@miki4ever: nie wiem co masz dokładnie na myśli pisząc "być bardziej inteligentnym od innych" ale jeśli bardziej inteligentnym niż średnia, to owszem, do tego zawodu jest to konieczne. Szczególnie jeśli informatyk to programista, a nie mietek co podłącza drukarki. Inaczej ten zawód byłby bardziej powszechny, a nie jest.
Nie trzeba jednak być geniuszem, to fakt.

A co do tamtej sytuacji to gość był beznadziejny, serio. Aby mieć pewność, że nic nie
@Ornament: na rozmowie nie sprawdza się tylko wiedzy tylko osobowość, predyspozycje pracy w grupie, spryt, umiejętność rozwiązywania problemów, reakcję na stresowe sytuację.
Nie raz zdarzało mi się pracować z bardzo inteligentnymi ludźmi którzy byli aspołeczni albo nie radzili sobie z presją. Co z tego że posiadają wiedzę jak nie potrafią jej wykorzystać w rozwiązywaniu realnych problemów albo współpracować z innymi?
@Ornament: nie widziałem twojego wcześniejszego postu. Odnosiłem się do wypowiedzi typu 'na co to komu we front-endzie silnia'. Oczywiście nie jest to idealny sposób na testowanie pracownika ale reakcja na pytanie może dużo o nim powiedzieć.
Poza tym wiąże się to bezpośrednio z twoim punktem 1, jeśli ktoś jest bystry to coś tam wymyśli i powie zamiast zacząć się jąkać i pocić
@sssabae: to było z dziesięć lat temu więc niezbyt pamiętam nawet jakiego projektu to dotyczyło.
Ale zrobił jakąś pętle nieskończoną, która w każdym przebiegu otwierała połączenie do bazy i baza klękła.

Generalnie coś tam sobie dłubał, i choć błąd był podstawowy i nie powinien go popełnić, to główny problem był w tym, że zrobił to na produkcji zamiast gdzieś indziej. Kompletny brak wyczucia. Inna kwestia, że tamta firma to był taki
@szpongiel: sam mam ludzi co maja problem z napisaniem kwerendy SQLowej, ale po prostu takim osobom zlecam proste rzeczy, które głownie polegają na kopiowaniu kodu. Pózniej to i tak jest sprawdzane, natomiast wyżyciu bym takiej osobie nie dał możliwości wrzucenia czegokolwiek na produkcje.
@SikorskiKrzysztof: Studenci nie ogarniający matmy? Nie no, niemożliwe! To nie może być prawda. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Ode mnie dostałbyś pierwsze oszacowanie na więcej niż 21, ale nie więcej niż 30, może mniej niż 25. Poszukanie 3 brakujących zer wymagałoby trochę skupienia, ale nieee, dla Ciebie to jest proste. Ty znasz już odpowiedź!


Ja rozumiem, lubisz matmę, szukasz kogoś z pasją, zamiłowaniem czy jakie tam masz
Pobierz
źródło: comment_HIlhIDFAQtqYv2r5oAetwcWdKP1EacD9.jpg