OZOwcy się cieszą bo to pierwsza taka sytuacja tej zimy i chyba jesiennie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Natomiast strefowa cyrkulacja zachodnia ma pozostać aktywna z wahaniami przez co najmniej tydzień.
To się nakręcą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Witam.

Chciałbym przypomnieć, że tak zwana "Agencja Kontroli Sieci Przesyłowych" to nic innego jak "podfirma" innej firmy OZE - Nasz Prąd S.A. (gdzie na stronie "Oszuści OZE" dość głośno o nich). Firma próbuje pod innym szyldem robić ankiety (wprowadzając w błąd, że są to kontrole fotowoltaiki), a tak naprawdę zbiera dane aby następnie dzwonić w sprawie serwisów, które tak naprawdę są niczym innym jak spotkaniem sprzedażowym. Próbują sprzedać magazyn energii po bardzo zawyżonej
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kopawdupeswiniom: i teraz dotykasz clou problemu. Myślisz że węgiel czy ropa w perspektywie kilku dekad będą tanieć?
Stąd jest takie parcie na OZE i elektryfikację. W perspektywie czasu nie będzie alternatywy a OZE będzie tym tańszym źródłem.
  • Odpowiedz
@babisuk:

Chcesz powiedzieć, że zbudujecie 200 GW w OZE żeby wygenerować 30 GW, a czasem i tak generacja będzie równa zero i będzie trzeba odpalać 30 GW turbin gazowych i elektrownię atomową w trybie dyspozycyjnym (bo o takim trybie pracy atomu niektórzy mówią, co jest jakąś abstrakcją)?
Tanio nie będzie
Zdychający, dystopijny 2050 skansen+ z resztkową demografią marznącą w domach, co mnie jako antynatalistę poniekąd cieszy.
  • Odpowiedz
Z informacją o Firmie Nasz Prąd S.A. i ich nielegalnymi działaniami odnośnie utworzonej przez nich "agencji kontroli sieci przesyłowych":

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wydał oficjalne oświadczenie - ich działania są nielegalne (wystarczy wpisać nazwę tej agencji. Wszędzie pojawiają się odnośniki o tym, że jest to oszustwo). Po wielu wpisach, postanowili pozbyć się własnej strony internetowej (aksp.pl) i fanpage na facebooku. Jednak cały czas pojawiają się wpisy, że pomimo ujawnienia nielegalnego procederu przez
Maslak6 - Z informacją o Firmie Nasz Prąd S.A. i ich nielegalnymi działaniami odnośni...

źródło: Zrzut ekranu 2025-12-23 123001

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

🌡️Pod ziemią temperatura sięga 85°C, co oznacza potencjał energetyczny liczony w setkach gigawatogodzin. Nowy odwiert geotermalny koło Zakopanego ma pozwolić na transformację energetyczną w stronę źródeł OZE.

🏖️Zasoby gorących wód to ogromna szansa dla regionu, ale eksperci stawiają sprawę jasno:❗️ jeden błąd❗️ może trwale uszkodzić podhalański system geotermalny.

🌄Głęboki odwiert a niedaleko
SwiatOze - 🌡️Pod ziemią temperatura sięga 85°C, co oznacza potencjał energetyczny li...

źródło: soze_Posty IG - 2025-12-23T120853.537

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

⚓️🚤Bez transportu morskiego światowa gospodarka nie byłaby w stanie funkcjonować, jednak jego środowiskowy koszt staje się coraz trudniejszy do zaakceptowania przez społeczeństwo. Dążenie do zerowej emisji netto do 2050 roku to cel nie tylko Unii Europejskiej, ale także Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

🌊To wymusza poszukiwanie alternatywnych technologii, które są już testowane i mogą stopniowo ograniczać emisyjność nowych jednostek.

🚢Potrzeba dekarbonizacji żeglugi
🛟Dlaczego żegluga nie jest napędzana atomem?
SwiatOze - ⚓️🚤Bez transportu morskiego światowa gospodarka nie byłaby w stanie funkc...

źródło: soze_Posty IG - 2025-12-18T124943.880

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie da się zrobić ładowania na wszystkie samochody. Gdyby zrobić stację 160 stanowisk po 300kW, to potrzeba przyłącza 50MW. To łatwiej już elektrownię obok postawić. Nierealne.
A, nie, czekaj, jednak się da to zrobić, i to bez żadnego przyłącza.
Tam musi być jakaś elektrownia przecież ukryta, bo to by oznaczało że jednak się da przejść wszystkimi samochodami na elektryki bez zajechania sieci generacji i dystrybucji. No gdzie są te kominy, muszą gdzieś
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@marek-pikador:

Chiny miały z OZE i atomu 40% prądu, z tego OZE 35%.


Wliczane hydro do OZE to też trochę fikoł przy porównaniu między krajami. Jak wiadomo Polska ma słabe warunki hydro, w porywach do średnie- jakby zdemolować wszystkie obszary górskie i zabetonować całą Wisłę, trzeba by chyba przesiedlić więcej ludzi niż pod wszystkie odkrywki węgla brunatnego. Proponuję na przykład kolejny stopień ma Dunjacu i zalanie Krościenka w p---u :-)
  • Odpowiedz
@ossprime: No, elektrownię hydro jak i węglową, atomową czy gazową ciężej wybudować niż PV czy wiatrak, no ale te zazwyczaj są w pełni sterowalne i działają jak słońce nie świeci i jak wiatr nie wieje, oraz posiadają coś takiego jak inercja w przeciwieństwie do wiatraków i PV xD
  • Odpowiedz