#energetyka #energia #prad #oze #wiatr #folowoltaika #atom #ekonomia #gospodarka #polska #usa
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
278
Energiewende na sterydach. Niemcy wydadzą fortunę, by prąd przestał drożeć.

Miało być tanio i ekologicznie, a kończy się gigantycznymi subwencjami z budżetu. Niemiecki rząd rzuca na odcinek energetyczny 29,5 mld euro w samym 2026 roku. Co ciekawe, media za Odrą wprost piszą, że to nie do utrzymania (nicht nachhaltig). Czy niemiecki model energetyczny właśnie się zapycha?
z- 134
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 1
#energetyka #energia #prad #oze #wiatr #folowoltaika #atom #ekonomia #gospodarka #polska #usa
źródło: Zrzut ekranu 2025-12-27 o 19.59.02
Pobierz- 4
źródło: 1000003444
PobierzNatomiast strefowa cyrkulacja zachodnia ma pozostać aktywna z wahaniami przez co najmniej tydzień.
To się nakręcą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
756
Znamy ceny prądu z wiatraków na morzu. Nie będzie tanio

Czyli absurd OZE. Może i drogo kosztuje budowa ale za to będziesz miał też drogi prąd
z- 318
- #
- #
- #
- #
- #
- #
37
DLACZEGO ZAKAZALI MAGAZYNÓW ENERGII ?

dlaczego rachunek za prąd rośnie mimo że oszczędzasz i co ma wspólnego stadion narodowy z zakazem magazynów energii.
z- 49
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 1
Chciałbym przypomnieć, że tak zwana "Agencja Kontroli Sieci Przesyłowych" to nic innego jak "podfirma" innej firmy OZE - Nasz Prąd S.A. (gdzie na stronie "Oszuści OZE" dość głośno o nich). Firma próbuje pod innym szyldem robić ankiety (wprowadzając w błąd, że są to kontrole fotowoltaiki), a tak naprawdę zbiera dane aby następnie dzwonić w sprawie serwisów, które tak naprawdę są niczym innym jak spotkaniem sprzedażowym. Próbują sprzedać magazyn energii po bardzo zawyżonej
Wielka generacja z OZE 7 GW!
I można by się cieszyć z tego, ale:
- jest to dość wyjątkowa sytuacja tej zimy gdy wieje wiatr i świeci Słońce.
źródło: scaled_1000002848
PobierzStąd jest takie parcie na OZE i elektryfikację. W perspektywie czasu nie będzie alternatywy a OZE będzie tym tańszym źródłem.
- 3
Chcesz powiedzieć, że zbudujecie 200 GW w OZE żeby wygenerować 30 GW, a czasem i tak generacja będzie równa zero i będzie trzeba odpalać 30 GW turbin gazowych i elektrownię atomową w trybie dyspozycyjnym (bo o takim trybie pracy atomu niektórzy mówią, co jest jakąś abstrakcją)?
Tanio nie będzie
Zdychający, dystopijny 2050 skansen+ z resztkową demografią marznącą w domach, co mnie jako antynatalistę poniekąd cieszy.
- 2
Urząd Regulacji Energetyki (URE) wydał oficjalne oświadczenie - ich działania są nielegalne (wystarczy wpisać nazwę tej agencji. Wszędzie pojawiają się odnośniki o tym, że jest to oszustwo). Po wielu wpisach, postanowili pozbyć się własnej strony internetowej (aksp.pl) i fanpage na facebooku. Jednak cały czas pojawiają się wpisy, że pomimo ujawnienia nielegalnego procederu przez
źródło: Zrzut ekranu 2025-12-23 123001
Pobierz- 1
🏖️Zasoby gorących wód to ogromna szansa dla regionu, ale eksperci stawiają sprawę jasno:❗️ jeden błąd❗️ może trwale uszkodzić podhalański system geotermalny.
🌄Głęboki odwiert a niedaleko
źródło: soze_Posty IG - 2025-12-23T120853.537
Pobierz- 1
źródło: G8w0rZXXYAA9_ao
Pobierz- 1
- 1
22
OFF-GRID - czy to jest wolność?

Życie off-grid coraz częściej pojawia się jako alternatywa dla życia w systemie. Dom bez podłączenia do sieci energetycznej, bez gazu, często także bez wodociągów brzmi jak wolność ale czy na pewno? Kontakt - janiszelk@wp.pl
z- 19
- #
- #
- #
- #
- #
- 0
🌊To wymusza poszukiwanie alternatywnych technologii, które są już testowane i mogą stopniowo ograniczać emisyjność nowych jednostek.
🚢Potrzeba dekarbonizacji żeglugi
🛟Dlaczego żegluga nie jest napędzana atomem?
źródło: soze_Posty IG - 2025-12-18T124943.880
Pobierz5
Do 2032 r. powstanie gigantyczna morska farma wiatrowa Baltica 9+ o mocy 1,3 GW!

W wyniku pierwszej w historii aukcji dla morskich farm wiatrowych Baltica 9 otrzymała dwustronny kontrakt różnicowy (CfD). Jednocześnie PGE podpisała z RWE przedwstępną umowę sprzedaży spółki RWE Offshore Wind Poland sp. z o.o. posiadającej projekt FEW Baltic II o mocy ok. 350 MW zlokalizowany obok
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
- #
6
Polska idzie pod prąd. Rusza pierwsza aukcja na morskie farmy wiatrowe.

Polska rozpoczyna proces, który ma zdefiniować przyszłość krajowej energetyki na najbliższe dekady. W cieniu problemów zachodnich rynków, nad Wisłą rusza walka o kontrakty na budowę farm wiatrowych na Bałtyku.
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
18
Baltica 2: cztery 360 tonowe transformatory mocy dotarły na plac budowy

Planowana moc do 1,5 GW oraz harmonogram uruchomienia w 2027 roku lokują tę morską farmę wiatrową w grupie największych źródeł wytwórczych realizowanych obecnie w Polsce. Deklarowana zdolność zasilenia około 2,5 mln gospodarstw domowych wskazuje na jej istotne znaczenie systemowe.
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 2
A, nie, czekaj, jednak się da to zrobić, i to bez żadnego przyłącza.
Tam musi być jakaś elektrownia przecież ukryta, bo to by oznaczało że jednak się da przejść wszystkimi samochodami na elektryki bez zajechania sieci generacji i dystrybucji. No gdzie są te kominy, muszą gdzieś

wszystko fajnie gdy masz kraj wielkości kontynentu i płaski jak stół
Aha, czyli teraz do elektryków potrzeba kraju z wielkimi odległościami?
4
Transformatory o masie wielkiej jak Boeing 777

Na terenie budowy lądowej stacji transformatorowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 zakończyła się dostawa czterec
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 3
W prostokątach podano zmianę r/r wytwarzania energii z danego źródła w listopadzie 2025.
#energetyka #energia #prad #oze #wiatr #fotowoltaika #energetykajadrowa #chiny
źródło: G8VDmasWEAE-Faa
PobierzChiny miały z OZE i atomu 40% prądu, z tego OZE 35%.
Wliczane hydro do OZE to też trochę fikoł przy porównaniu między krajami. Jak wiadomo Polska ma słabe warunki hydro, w porywach do średnie- jakby zdemolować wszystkie obszary górskie i zabetonować całą Wisłę, trzeba by chyba przesiedlić więcej ludzi niż pod wszystkie odkrywki węgla brunatnego. Proponuję na przykład kolejny stopień ma Dunjacu i zalanie Krościenka w p---u :-)
4
Ponad 4 mld zł na 172 magazyny energii. Powstaną do końca 2028 r.

Na liście rankingowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znalazły się 172 magazyny energii, któr
z- 8
- #
- #
- #
- #
- #
- #









#energetyka #energia #prad #oze #wiatr #folowoltaika #atom #ekonomia #gospodarka #polska
źródło: 1000003455
PobierzNo naładuj sobie magazyny energii na resztę zimy xD
A nie, czekaj nie ma takich bo są za drogie. Z grudzień nie wygląda już tak różowo.
https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=en&c=PL&interval=month