Hej Mircowie, chciałbym postawić małą domową "elektrownię" na słońce i wiatr (hybrydową) jako awaryjne źródło energii typu off-grid.

Małą, bo składającą się z 1-2 paneli i 1-2 wiatraków, plus całej reszty (regulator ładowania, akumulator, przetwornica/falownik/inwerter).

Macie może doświadczenia w stawianiu i używaniu czegoś podobnego albo może ktoś z Was zawodowo zajmuje się takimi "hybrydami"?

Zastanawiam
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PaaD: Jak znam życie prądu ci zabraknie w nocy, jak nie wieje wiatr ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zacznij od tego, co chciałbyś awaryjnie zasilać i określ jaką moc w sumie potrzebujesz. Potem kup agregat albo akumulator żelowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jest tu ktoś, kto robił własną turbinę wiatrową #diy ?

Interesuje mnie jak w praktyce wygląda zależność prędkości obrotowej turbiny i prędkości wiatru - przy miniaturowych turbinach rzędu 200-400W - średnice 1,5-2m

#oze chyba też pasuje, bezczelnie zawołam też #fotowoltaika - bo może ktoś żenił to z inwerterem off-grid.

P.S. NIE mieszkam w Polsce, a na zachodnim wybrzeżu Irlandii, generalnie wiatry nieco silniejsze niż w Polsce.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki kochane, chciałbym założyć sobie 2 panele FV na balkonie (7 piętro od południa) każdy o mocy max 395W - wyczytałem, że powyżej 800W są inne wymagania co do zabezpieczeń itd. Chciałbym ją zgłosić do ZE - czyli była by on-grid.
Czy ktoś mógłby doradzić na jakim sprzęcie to zrobić? Mikroinwerter + panele do 395W.
Dziękuję za pomoc!

#fotowoltaika #oze
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

no liczę, że jesteśmy dorośli


@PastaJajeczna: no jakoś nie widzę. Pomysły jak dziecka. Montaż paneli w bloku na balkonie.
Lubisz ciemność w mieszkaniu? Wiesz, że uzysk z tego będzie mierny jak nie zerowy.

Chcesz porady? Chcesz panele PV.
To kup dom i nie rób z siebie pajaca.
  • Odpowiedz
@zafrasowany: akurat jako whisperer blogger, te elektronie mogą działać jeszcze "miliony" lat

a niemiaszki skurczybyki, od ~50 lat lobbują żeby takich u na nie było

len lobbing to ruskie sponsorują
  • Odpowiedz
@mat9: @Khorne_: @slavkowsky:
1. Autokonsumpcja
2. U operatorów jest bajzel i nikt nie przykłada uwagi do tego czy dane spływają poprawnie dopóki sprzedawca się nie upomni (dla prosumentów raz na pół roku) - bo trzeba ekipę wysłać jak coś nie działa, a to znaczny koszt.
3. Nawiązując do punktu 2. autokonsumpcja w obszarze NN/SN także jest niemierzalna, bo nie ma systemu pomiarowego na poziomie transformatora. Dobrze
  • Odpowiedz
3. Nawiązując do punktu 2. autokonsumpcja w obszarze NN/SN także jest niemierzalna, bo nie ma systemu pomiarowego na poziomie transformatora. Dobrze monitorowane są RPZ i GPZ.


@Djelon: Może to zależy od konkretnego OSD, ale w moich rejonach praktycznie wszystkie stacje SN/nN mają układy pomiarowe ("pomiar bilansujący") po stronie nN.
  • Odpowiedz
Jak wyglądają procedury związane ze sprzedażą nadwyżek energii z fotowoltaiki Sprzedawcy Zobowiązanemu? Mam firmę, zakładam fotowoltaikę (do 50 kWP) i nie mam umowy kompleksowej. Za dystrybucję płacę Tauronowi, a sprzedawcą jest Fortum. Dowiedziałem się, że w takiej sytuacji nadwyżki wprowadzone do sieci rozliczę z tzw Sprzedawcą Zobowiązanym, ale nigdzie nie znalazłem info jak i do kogo mam się z tym zgłosić. Poratujcie wiedzą i doświadczeniem :) #fotowoltaika #oze
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach