Wszystko
Najnowsze
Archiwum
21
Flatpak 1.8 Wydany!

Flatpak to narzędzie do wdrażania oprogramowania i zarządzania pakietami w systemie Linux. Jest reklamowany jako oferujący środowisko piaskownicy, w którym użytkownicy mogą uruchamiać oprogramowanie w oderwaniu od reszty systemu.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
17
Google zbuduje u nas serwerownie. ENG

Google Cloud's data center in Poland is expected to be operational in 2021
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
10
Test wydajności WSL2

Jest dobrze. WSL2 was running at around 92% the speed of bare metal Ubuntu
z- 5
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 3
Mirkolisty ciągle spsute więc wołam ręcznie jak robol: @marseel @FikusnyMichalek @skim @kywmn @TerokNor @michal__q @JanuszJanuszy @bagielek @Gomusss @vesok @madox @baidu @dan3k @wgasowski @aktez98 @lazik_miejski @Kodziak @Kasztanowy_Zel @Overthinker @tulexx @michal7 @Jarxinho @Karaito @kombizenon @Mattijjah @grzybosiur @Skylake @Michau1324 @poszlo_wyszlo @Szymon_el_Pedro @PaprykowyBaron @mavfly
Jakiś dobry człowiek może mi wytłumaczyć jak cgroup ma się do POSIXowych grup procesów? To jest ich implementacja dodatkowo dająca możliwość zarządzania zasobami (pamięć, cpu) na całą grupę? Rozumiem założenie i cel ich istnienia, bardziej mnie zastanawia jak ich hierarchia ma się do hierarchii w drzewie procesów?
#kernel #linux #centos
#kernel #linux #centos
@GoodbyeCruelWorld: soory, źle cię zrozumiałem ale ogólnie to cgroup to namespace na procesy. Dokładnie to samo co jest podstawą działania kontenerów linuksowych.
@less_is_more:
Z tego co kojarzę możesz przenieść działający proces do innej cgroup.
@less_is_more:
Musialbys spojrzec w kod cgclassify, wedlug mnei po prostu proces jest wciskany w nowa cgroupe czyli de facto opakowaywany w jakies restrykcje
Z tego co kojarzę możesz przenieść działający proces do innej cgroup.
- 1
@less_is_more: grzebię przy serwisie linuxowym
miałem problem z uruchomieniem ze skryptu wołanego przed startem serwisu komendy, która się będzie wykonywała w osobnym wątku po zakończeniu tego skryptu
miałem problem z uruchomieniem ze skryptu wołanego przed startem serwisu komendy, która się będzie wykonywała w osobnym wątku po zakończeniu tego skryptu
#linux #linuxgaming
W końcu - coś robią z Easy Anti-Cheat bo masakra. To jest ostatni przystanek - jeśli będzie działać moja gra. Typu Dead by Daylight to przechodzę na Linuxa.
https://www.gamingonlinux.com/2020/06/an-update-on-easy-anti-cheat-support-for-wine-and-proton
W końcu - coś robią z Easy Anti-Cheat bo masakra. To jest ostatni przystanek - jeśli będzie działać moja gra. Typu Dead by Daylight to przechodzę na Linuxa.
https://www.gamingonlinux.com/2020/06/an-update-on-easy-anti-cheat-support-for-wine-and-proton
- 1
- 0
@ruum 1 FPS w menu także jeszcze trzeba poczekać. Dziękuję za informacje
Mircy, możecie polecić jakąś sprawdzoną kamerę IP? Mam takiego Foscama FI9821IP i nawet się to fajnie sprawdza, wszystko działa jak należy. ALE ma zasadniczą wielką z mojego punktu widzenia wadę, a nawet trzy: do konfiguracji wymagany jest Windows ;) , Internet Explorer (sic!) i jeszcze jakiś trza zainstalować plugin. No, także ten ;) Najlepiej by było gdyby kamerka miała normalny interfejs webowy, przez który dostanę się do niej z #linux
@OperatorHydrolokator: Kup tani NVR+mysz bezprzewodowa i zapomnij o konfiguracji z kompa i "instalacji kodeków". Będziesz miał podgląd dla kilku(nastu) kamer bez problemów i konieczności posiadania włączonego PC. Bardzo dobrze sprawdza się jako podpięty do TV lub wolnego wejścia "drugiego" monitora od blaszaka. U mnie od chodzi już drugi w ciągu 6 lat - i to się sprawdza. Teraz nawet nie siliłem się na model z obudową, po prostu lezy sobie
- 0
@StanislawAniol: kolega tutaj pisze: https://www.wykop.pl/wpis/50283729
3
InstantOS Beta3 Polski przegląd ciekawej dystrybucji bazującej na Arch z ...

tiling window manager. Zapraszam do materiału na temat bardzo ciekawie zapowiadającej się dystrybuji opatej na Arch Linux a do tego wraz z kafelkowym managerem okien Instant...
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 0
Mam PC z Windows 10 na SSD i z kilkoma HDD, potrzebuję i chce się pobawić trochę na linuksie a jak mi starczy cierpliwości to kto wie, może i macOS. I tu moje pytanie, czy instalując systemy na innych fizycznych dyskach będę mógł wybierać zwyczajnie kolejność bootowania przez biosa czy też muszę się bawić w jakieś GRUBy, a tego chciałbym uniknąć. Żeby w momencie gdy przestanę ich potrzebować jedyne co zrobię to
4
nginx pozostanie wolny! Rosyjskie MSW oficjalnie potwierdziło umorzenie śledztwa

Użytkownicy nginx mogą spać spokojnie.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
@lisiarz: nvim + coc.vim, własne bindingi + :bp do cofania się po bufferach + nerdtree. Jedyne czego mi brak to wizualne pierdoły z vscode i integracji z gitem ale to ogarnę na dniach.
- 3
@lisiarz: pisanie w vimie kodu to patola i cofanie się w rozwoju imo
jeszcze trochę i może linuksiarze odkryją GUI ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakbyś pisał na windowsie to poleciłbym najlepsze środowisko do c++, czyli visual studio
a na linuksie to qt creator jest spoko. clion też, ale trochę zasobożerne. do celów hobbystycznych raczej nie warto za to płacić.
jeszcze trochę i może linuksiarze odkryją GUI ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakbyś pisał na windowsie to poleciłbym najlepsze środowisko do c++, czyli visual studio
a na linuksie to qt creator jest spoko. clion też, ale trochę zasobożerne. do celów hobbystycznych raczej nie warto za to płacić.
- 0
Elo, można jakoś pobrać pliki PKGBUILD (Arch Linux) dla zwykłych pakietów (nie AUR)? Bo nie mogę ich zlokalizować, a chciałbym coś sprawdzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#linux
#linux
- 0
- 4
Apple sobie o Linux przypomniało. Tylko szkoda, że wolą robić aplikacje na Windows niż na Linusa.
#linux
#linux
źródło: comment_15928692922akL6lX8kGmURukybVKvOW.jpg
Pobierz- 4
Poszło gładko, system działa już bezawaryjnie jakieś 5 lat. W sumie to od samego początku jak został wydany. Do tej pory w tej maszynie przeskoczyłem z Home na Pro, zmieniłem architekturę z Intela na AMD, wstawiałem różne karty graficzne i dokładałem dyski. Miałem też Ubuntu na tej samej partycji, ale był problem z zegarem systemowym i #linux nie widział innych partycji, musiałem ręcznie montować za każdym razem, więc Ubuntu wyfrunął
źródło: comment_1592860505I7fTxcUajcKA05Bqc1YZ2f.jpg
Pobierz#linux
ogólnie to używam minta, ale część programów chciałbym mieć na krwawiącym ostrzu jeszcze ciepłe z gita,
robić do tego katalog nie wiem /usr/git/repo /usr/git/bin i tam to instalować czy jak byście to robili?
no i oczywiście wiem że to trzeba własny skrypt co git clone, configure und make ale no to inna inszość
ogólnie to używam minta, ale część programów chciałbym mieć na krwawiącym ostrzu jeszcze ciepłe z gita,
robić do tego katalog nie wiem /usr/git/repo /usr/git/bin i tam to instalować czy jak byście to robili?
no i oczywiście wiem że to trzeba własny skrypt co git clone, configure und make ale no to inna inszość
- 0
@wykopek_n: jak ma mi pomóc?
- 0
Help, bo wymieklem (99% windowsow w firmie).... Próbuję rozszerzyć dysk lvm (var dokladnie, dodalem 400 GB) za pomocą tego poradnika: https://www.howtovmlinux.com/articles/vmware/resize-lvm-disk-after-extending-virtual-machine-disk-vmdk.html i po uzyciu komendy pvresize /dev/sda2, Free PE dalej bez zmian :/
zrzut z lsblk (jeden dysk z poziomu esxi)
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 900G 0 disk
zrzut z lsblk (jeden dysk z poziomu esxi)
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 900G 0 disk
- 1
@robekk1978: partprobe się przyda zeby odczytać tablicę partycji na nowo a jemu widzi wszystko.
Musi powiększyć partycję, lub dodać nową. Zrobić tam lvm (pvresize lub pvcreate zalezy czy nowa czy powiększona) i lvresize.
Musi powiększyć partycję, lub dodać nową. Zrobić tam lvm (pvresize lub pvcreate zalezy czy nowa czy powiększona) i lvresize.
zawsze powinien nowy dysk dodawać, dzięki czemu zwiększy liczbę IOPS, po stronie vmware może kontroler nowy dodać, ruch się zrównolegli a jak jest miejsce i możliwość to nawet NUMA może zadziałać i zysk będzie duży jak na 2 niezależnych soketach będzie. Kiedyś dużo robiłem przy strojeniu takich systemów.
@mmichal: tak ale zależy co op potrzebuje i jakie ma wymagania
- 0
- 3
w końcu po wielu poszukiwaniach padło na debiana 10.
Pacjent: asus 1201n (3gbram, 2x1,6ghz, 16gb ssd, 3 monitory: ekran laptopa, hdmi i vga zależało mi na obsłudze hdmi i vga)
przetestowane: knopix, ubuntu(20,18,16,14), lubuntu(20,18,16,14), windows10 light, windows 7 embbeded, windows xp (posready 2009), debian, linux light, antix, android, opensuse.
Na wielu z tych systemach po prostu słabo chodził ten lapek, a jak już chodził przyzwoicie to nie dało się wyłączyć wewnętrznego ekranu laptopa i
Pacjent: asus 1201n (3gbram, 2x1,6ghz, 16gb ssd, 3 monitory: ekran laptopa, hdmi i vga zależało mi na obsłudze hdmi i vga)
przetestowane: knopix, ubuntu(20,18,16,14), lubuntu(20,18,16,14), windows10 light, windows 7 embbeded, windows xp (posready 2009), debian, linux light, antix, android, opensuse.
Na wielu z tych systemach po prostu słabo chodził ten lapek, a jak już chodził przyzwoicie to nie dało się wyłączyć wewnętrznego ekranu laptopa i






















Co do gry - to zalezy czy gra ma dedykowany serwer pod linuksa.