@keyoo0: no raczej. Postaw Debiana albo Ubuntu Server. Co do serwera http to albo apache albo nginx. Zalezy czego oczekujesz od strony. Pewnie przyda Ci sie jakis php i sql serwer.
Co do gry - to zalezy czy gra ma dedykowany serwer pod linuksa.
  • Odpowiedz
Jakiś dobry człowiek może mi wytłumaczyć jak cgroup ma się do POSIXowych grup procesów? To jest ich implementacja dodatkowo dająca możliwość zarządzania zasobami (pamięć, cpu) na całą grupę? Rozumiem założenie i cel ich istnienia, bardziej mnie zastanawia jak ich hierarchia ma się do hierarchii w drzewie procesów?

#kernel #linux #centos
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GoodbyeCruelWorld: soory, źle cię zrozumiałem ale ogólnie to cgroup to namespace na procesy. Dokładnie to samo co jest podstawą działania kontenerów linuksowych.

@less_is_more:

Musialbys spojrzec w kod cgclassify, wedlug mnei po prostu proces jest wciskany w nowa cgroupe czyli de facto opakowaywany w jakies restrykcje


Z tego co kojarzę możesz przenieść działający proces do innej cgroup.
  • Odpowiedz
Mircy, możecie polecić jakąś sprawdzoną kamerę IP? Mam takiego Foscama FI9821IP i nawet się to fajnie sprawdza, wszystko działa jak należy. ALE ma zasadniczą wielką z mojego punktu widzenia wadę, a nawet trzy: do konfiguracji wymagany jest Windows ;) , Internet Explorer (sic!) i jeszcze jakiś trza zainstalować plugin. No, także ten ;) Najlepiej by było gdyby kamerka miała normalny interfejs webowy, przez który dostanę się do niej z #linux
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@OperatorHydrolokator: Kup tani NVR+mysz bezprzewodowa i zapomnij o konfiguracji z kompa i "instalacji kodeków". Będziesz miał podgląd dla kilku(nastu) kamer bez problemów i konieczności posiadania włączonego PC. Bardzo dobrze sprawdza się jako podpięty do TV lub wolnego wejścia "drugiego" monitora od blaszaka. U mnie od chodzi już drugi w ciągu 6 lat - i to się sprawdza. Teraz nawet nie siliłem się na model z obudową, po prostu lezy sobie
  • Odpowiedz
Mam PC z Windows 10 na SSD i z kilkoma HDD, potrzebuję i chce się pobawić trochę na linuksie a jak mi starczy cierpliwości to kto wie, może i macOS. I tu moje pytanie, czy instalując systemy na innych fizycznych dyskach będę mógł wybierać zwyczajnie kolejność bootowania przez biosa czy też muszę się bawić w jakieś GRUBy, a tego chciałbym uniknąć. Żeby w momencie gdy przestanę ich potrzebować jedyne co zrobię to
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kecq: Gejuchu wszystko będzie śmigać. Miałem tak długo Wina i MacOS, a system zmieniałem kolejnością bootowania. Krygier z Grubym byliby zawiedzeni poziomem Twojej edukacji XD
  • Odpowiedz
Troche mnie już zaczyna denerwować siedzenie w czystym VIMie i pisanie w nim kodu w C/C++. Warto kupić sobie CLiona głównie od projektów hobbystycznych? Czy może znacie jakieś fajne configi do NeoVIMa/VIMa żeby uzyskać podobną "funkcjonalność"?
#jezykc #cpp #linux #jetbrains #vim
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@lisiarz: nvim + coc.vim, własne bindingi + :bp do cofania się po bufferach + nerdtree. Jedyne czego mi brak to wizualne pierdoły z vscode i integracji z gitem ale to ogarnę na dniach.
  • Odpowiedz
@lisiarz: pisanie w vimie kodu to patola i cofanie się w rozwoju imo
jeszcze trochę i może linuksiarze odkryją GUI ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakbyś pisał na windowsie to poleciłbym najlepsze środowisko do c++, czyli visual studio
a na linuksie to qt creator jest spoko. clion też, ale trochę zasobożerne. do celów hobbystycznych raczej nie warto za to płacić.
  • Odpowiedz
Elo, można jakoś pobrać pliki PKGBUILD (Arch Linux) dla zwykłych pakietów (nie AUR)? Bo nie mogę ich zlokalizować, a chciałbym coś sprawdzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#linux
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Poszło gładko, system działa już bezawaryjnie jakieś 5 lat. W sumie to od samego początku jak został wydany. Do tej pory w tej maszynie przeskoczyłem z Home na Pro, zmieniłem architekturę z Intela na AMD, wstawiałem różne karty graficzne i dokładałem dyski. Miałem też Ubuntu na tej samej partycji, ale był problem z zegarem systemowym i #linux nie widział innych partycji, musiałem ręcznie montować za każdym razem, więc Ubuntu wyfrunął
kidi1 - Poszło gładko, system działa już bezawaryjnie jakieś 5 lat. W sumie to od sam...

źródło: comment_1592860505I7fTxcUajcKA05Bqc1YZ2f.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux
ogólnie to używam minta, ale część programów chciałbym mieć na krwawiącym ostrzu jeszcze ciepłe z gita,
robić do tego katalog nie wiem /usr/git/repo /usr/git/bin i tam to instalować czy jak byście to robili?

no i oczywiście wiem że to trzeba własny skrypt co git clone, configure und make ale no to inna inszość
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Help, bo wymieklem (99% windowsow w firmie).... Próbuję rozszerzyć dysk lvm (var dokladnie, dodalem 400 GB) za pomocą tego poradnika: https://www.howtovmlinux.com/articles/vmware/resize-lvm-disk-after-extending-virtual-machine-disk-vmdk.html i po uzyciu komendy pvresize /dev/sda2, Free PE dalej bez zmian :/

zrzut z lsblk (jeden dysk z poziomu esxi)

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 900G 0 disk
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robekk1978: partprobe się przyda zeby odczytać tablicę partycji na nowo a jemu widzi wszystko.

Musi powiększyć partycję, lub dodać nową. Zrobić tam lvm (pvresize lub pvcreate zalezy czy nowa czy powiększona) i lvresize.
  • Odpowiedz
zawsze powinien nowy dysk dodawać, dzięki czemu zwiększy liczbę IOPS, po stronie vmware może kontroler nowy dodać, ruch się zrównolegli a jak jest miejsce i możliwość to nawet NUMA może zadziałać i zysk będzie duży jak na 2 niezależnych soketach będzie. Kiedyś dużo robiłem przy strojeniu takich systemów.


@mmichal: tak ale zależy co op potrzebuje i jakie ma wymagania
  • Odpowiedz
Ostatnio natrafiłem na głównej na temat o programie, do którego jednocześnie można wrzucić kilka obrazów systemów do bootowania, ale nie odnajduję nigdzie tematu. Poratuje ktoś linkiem?
#linux #problem #boot
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pewnie dla linuxowych wymiataczy to nie bedzie zadna nowina, ale jest aplikacja o nazwie ifuse. Dzieki niej bedziecie mogli przegladac zawartosc waszego #iphone jakby byl zwykłym dyskiem usb. Macie dostep do zdjec, ksiazek i czego tam chcecie. Polecam, dziala wymienicie ( ͡º ͜ʖ͡º) #linux #ubuntu
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w końcu po wielu poszukiwaniach padło na debiana 10.
Pacjent: asus 1201n (3gbram, 2x1,6ghz, 16gb ssd, 3 monitory: ekran laptopa, hdmi i vga zależało mi na obsłudze hdmi i vga)
przetestowane: knopix, ubuntu(20,18,16,14), lubuntu(20,18,16,14), windows10 light, windows 7 embbeded, windows xp (posready 2009), debian, linux light, antix, android, opensuse.

Na wielu z tych systemach po prostu słabo chodził ten lapek, a jak już chodził przyzwoicie to nie dało się wyłączyć wewnętrznego ekranu laptopa i
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach