Wpis z mikrobloga

Coś się popsuło i nie moze wystartować HDD z Ubuntu na pokładzie gdzie przechowywałem sobie pliki z filmami. Używałem go jako storage. Po instalacji aktualizacji, zawiesiło się i już nie chce wystartować. Nawet nie chce wystartować w low graphic mode.
Czy da radę przekopiować pliki z HDD ubuntu na dysk SSD z windowsem na pokładzie poprzez kieszeń USB?
#windows #linux #ubuntu
  • 9
Nawet nie chce wystartować w low graphic mode.


@czlowiek_malpa_z_ochrony: W recovery mode próbowałeś? Na czym ci się zawiesza? Sprawdzałeś? Umiesz edytować cmdline w grub?

Czy da radę przekopiować pliki z HDD ubuntu na dysk SSD z windowsem na pokładzie poprzez kieszeń USB?


Nie bezpośrednio bo windows jest upośledzony. Najłatwiej odpalić ubu z pendrive, zamontować partycję ubuntu z plikami na hdd i przekopiowac pliki na partycję windowsa.
@Kryspin013: próbowałem recovery, prawie wszystko z tego wątku
https://askubuntu.com/questions/141606/how-to-fix-the-system-is-running-in-low-graphics-mode-error
System się nie bootuje staje na grafice Ubuntu, bez możliwości wpisania hasła. uruchamiam terminal poprzez dopisanie komendy nomodeset, później wyskakuje żeby wejść low graphic mode ale nie przechodzi dalej. Uruchamiam terminal poprzez alt ctrl f1, ale tam nawet żadnych aktualizacji nie mogę zainstalować pomimo tego że są dostępne.

Spróbuję z pendrive uruchomić.
Nie jestem biegły z Linuxem
@Kryspin013: uruchomiam komp, shift, w grub wchodzę w pierwszą linię niciskajac e, dopisuje nomodeset do linii zaczynającej się od Linux pomiędzy "ro" a "quiet splash"

Włączyłem też w grub recovery mode, uruchamia się i wyskakuje komunikat low graphic mode którego nie mogę przejść, mogę uruchomić tylko terminal alt ctrl f1
@czlowiek_malpa_z_ochrony:

mogę uruchomić tylko terminal alt ctrl f1


W zasadzie tyle ci powinno wystarczyć. By się nie rozpisywać, masz narzędzia w tui. Wpisujesz nm-tui. Łączysz się z netem. Sprawdzasz czy apt przechodzi bo pisałes, że się na aktualizacji wysypał:

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
Jak uzyskać pelny dostęp do starej partycji żebym mógł sobie skopiować pliki?


@czlowiek_malpa_z_ochrony: Mam nadzieję, że sobie nie nadpisałeś sarej partycji z plikami xD

Normalnie, jak masz podpięty dysk pod kompa to normalnie powinieneś widzieć partycje ubuntu. Btw czemu przeinstalowałeś ubuntu? Pisałem ci żebys sobie z pendrive odpalił ubuntu a nie przeinstalowywał xD