Jeden z lepszych dokumentów jakie widziałem w ostatnim czasie.
Okazuje się, że my ludzie powstaliśmy... (skrót myślowy!) bo byliśmy zbyt słabi i inne małpy nas wygoniły z drzew na sawannę, gdzie było niebezpiecznie. Przez to mózg naszych przodków musiał rozwijać się szybciej i w innym sposób niż u naszych kolegów z gałęzi, dzięki czemu rozwinęliśmy komunikację, poświęcając inne zdolności jakie mają np. dzisiejsze szympansy.
Polecam!

#nauka #ciekawostki #
LuckyLuq - Jeden z lepszych dokumentów jakie widziałem w ostatnim czasie. 
Okazuje s...
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Inozyna może być potencjalną drogą do powstania pierwszej RNA i początkiem życia na Ziemi.

Link do znaleziska (dodałem swój opis w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4678075/inozyna-moze-byc-potencjalna-droga-do-pierwszej-rna-i-poczatkiem-zycia-na-ziemi/

#nauka #ewolucja #biologia #genetyka #paleontologia #zycie #mikrobiologia #wszechswiat #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #swiatnauki
RFpNeFeFiFcL - Inozyna może być potencjalną drogą do powstania pierwszej RNA i począt...

źródło: comment_Y5eisB4foAgmJJy5STGzCJWY3C0IHSoe.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy teoria ewolucji podważa wiarygodność twierdzeń religijnych? Zdaniem wielu ludzi tak, ale wśród filozofów i naukowców sprawa nadal nie jest rozstrzygnięta. Aby to pokazać, w kolejnym odcinku nagrałem dość długą recenzję książki Daniela Dennetta i Alvina Plantingi Nauka i religia. Czy można je pogodzić?, wydaną w roku 2014 przez Copernicus Center Press. Dennett to jeden z tzw. nowych ateistów, wybitny znawca ewolucjonizmu, zaś Plantinga to ceniony filozof religii, którego ścisła i
J.....0 - Czy teoria ewolucji podważa wiarygodność twierdzeń religijnych? Zdaniem wie...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@JackTheDevil90 zacznijmy od tego że teoria ewolucji nie odpowiada na pytanie na które stara się odpowiedzieciec religia czyli SKAD wzięło się życie. TE opisuje co dzieje się z już istniejącym życiem.

P.S katolicyzm uznaje teorię ewolucji
  • Odpowiedz
@JackTheDevil90 Moim zdaniem nie bardzo da się zastosować metodę naukową do boga czy religii. Można wierzyć i jednocześnie być dobrym naukowcem ale trudno uzasadnić wiarę naukowo.
Teraz nie mogę obejrzeć ale pewnie pod wieczór dam znać co o tym sądzę.
  • Odpowiedz
ktoś się zastanawiał odnośnie tego meteorytu z RNA czy rzeczywiści on może mówić czym jest życie? Biolog odpowie: formą propagacji i ekspresji kwasów nukleinowych. Chemik raczej zapewni, że formą istnienia białka. Fizyk opowie nam coś o przeciwdziałaniu entropii. Lekarz… tu sytuacja jest trudniejsza.

czy te wszystkie dane coś mówią https://creation.com/nucleic-acid-bases-in-murchison-meteorite
#biologia #ciekawostki #medycyna #ewolucja #gruparatowaniapoziomu
j777 - ktoś się zastanawiał odnośnie tego meteorytu z RNA czy rzeczywiści on może mów...

źródło: comment_zRJkFQhUduwqQ8w77RtJIlza9BEOqfl7.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wszystko co się dzieje (łącznie z naszymi działaniami i myślami) jest konsekwencją praw fizyki. To jak z klockami domino - upadek jednego powoduje upadek następnego.


@szybki_zuk: aaa rozumiem, jasne, wszystko na najniższym poziomie jest deterministyczne, może i tak być.

[edit]
W sumie nawet nie chodzi determinizm.
  • Odpowiedz
Ewolucja ryb

Spośród wszystkich kopalnych stworzeń większość ludzi to właśnie prehistoryczne ryby uważa za najbardziej fascynujące. No dobrze, żartuję, generalnie tak nie jest. Ryby co prawda raczej nie mają sz…


Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4664559/ewolucja-ryb/

Znalezisko
b.....u - Ewolucja ryb

 Spośród wszystkich kopalnych stworzeń większość ludzi to wł...

źródło: comment_T5OesAcMZW3fCYXlkWbKGXHMIUoQgJUi.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

zazwyczaj ma 0 odpowiedzi


@szybki_zuk: Ktoś pisał, że gość czarnolistuje każdego, kto ma inne zdanie więc te 0 odpowiedzi nie dziwi. Ja osobiście raz chciałem mu odpowiedzieć, ale... jestem u niego na #czarnolisto (nawet w sumie nie wiem czemu, bo jakoś nie kojarzę żebym z nim kiedyś dyskutował na jakiś temat, może tak po prostu ma mnie za idiotę).
  • Odpowiedz
@PanLogik: w kwestii formalnej: skoro z ostatecznego wniosku wynika X, to ostatecznym wnioskiem jest X, a nie ten poprzedni "ostateczny" wniosek ;)

Można mówić o egoistycznym i altruistycznym zachowaniu u dowolnych istot, nawet roślin czy mrówek - nieważne, czy to zachowanie wynika z instynktu, czy z rozważań na temat dobra i zła (do którego mrówki pewnie nie są zdolne). Wciąż mrówki są dobrym przykładem altruizmu który wyewoluował i się sprawdza.
  • Odpowiedz
@tell_me_more:

w kwestii formalnej: skoro z ostatecznego wniosku wynika X, to ostatecznym wnioskiem jest X, a nie ten poprzedni "ostateczny" wniosek ;)


Tak, oczywiscie masz racje. Chodzilo mi o to, ze ta pierwsza czesc lepiej rzuca swiatlo na geneze
  • Odpowiedz
@g500: Z jednej strony mamy w Polsce internet od 30 lat, z drugiej wykopki nadal tkwią w mentalnym średniowieczu w wielu kwestiach społecznych czy tak ważnych dla przyszłości ich i świata kwestiach jak globalne ocieplenie. Z jednej strony mamy powszechną edukację, z drugiej majac dostęp do internetu nie potrafią wyszukiwać, a przede wszystkim oceniać wiarygodności i weryfikować informacji.
  • Odpowiedz