Gram sobie Szwecja i nie mam możliwości żeby inne kraje poparły moją niepodleglość. Ktore dlc to umożliwia?

#eu4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Shadow21: Poza tym Szwecją idzie nawet bez pomocy wygrać :). Nie wiem czy coś się nie pozmieniało, ale kiedyś na samym początku Dania ładowała całą armię na Gotlandię. Wystarczyło statków sporo porobić, a potem to już bez problemu się wygrywało.
  • Odpowiedz
#europauniversalis #eu4
Plan wydawał się dobry - pokonać Szwedów po ich wojnie z Danią. Co ciekawe szybko udało mi się wyłączyć z walki Litwę, odbierając jej dwie prowincje. Szwedzi mają niskie morale, niestety posiłki Szkockie i jedna nieudana bitwa sprawiły, że teraz przegrywam. Sprawy nie ułatwia nagły atak Złotej Ordy, ale tutaj liczę na pomoc Nogaju, który w spory Rusko - Szwedzkie nie jest zaangażowany (w tą aferę
Tanzanit - #EuropaUniversalis #eu4
Plan wydawał się dobry - pokonać Szwedów po ich w...

źródło: comment_eyKtsTYW8PGaiG7Pq3u3CSnpSw6kQWgo.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4

Skolonizowałem 5 prowincji w Kolumbii i nie zrobiła mi się z tego Kastylijska Kolumbia. Jakie mogą być przyczyny? Core'y też mam porobione.
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4
Fajna, ciekawa rozgrywka. Po rozbiciu Nowogrodu miałem wojnę obronną o wasala z Litwą (bez sojuszników), później próby rozbicia Nowogrodzkich separatystów owocujące licznymi pożyczkami i wydrenowaniem siły ludzkiej, następnie wojna obronna przeciwko Złotej Ordzie zakończona szybkim patem, będąca jednocześnie katalizatorem dla Kazańskiej nieudanej agresji na Ordę (tutaj efektem było z kolei dobicie Kazania przez Ruś). Teraz spłacamy pożyczki i czekamy aż Szwedzi zmęczą się wojną o niepodległość by zabrać im
Tanzanit - #eu4
Fajna, ciekawa rozgrywka. Po rozbiciu Nowogrodu miałem wojnę obronną...

źródło: comment_gN1VM5bazBGaAYwH2Ze9ZytkGXF19jdL.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Queltas: Brać w eventach wszystko co zmniejsza reform desire. Można było ostro opóźnić w ten sposób. Jeśli AI jest agresywne i dość szybko OPM są zjadane reform desire nie ma być jak nabite bo brakuje państw. Generalnie trzeba dużo szczęścia.
Obstawiam że na patchu 1.21 ktoś będzie próbował to zrobić (najpewniej florry) bo Węgry dostają +10 do dyscypliny dla najmusów dopóki reformacja nie wybuchnie.
  • Odpowiedz
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: Mnie bardziej wnerwia, że sojusznicy nie potrafią poruszać się w jakichś normalnych odstępach od siebie swoimi armiami tylko są r-------i po wszystkich możliwych prowincjach 1k-2k stackami. W ramach odpoczynku od restartów Granadą zacząłem sobie resetować Albanię i udało mi się zawiązać sojusz z Bośnią, Serbią, Węgrami i Austrią, żeby w razie ataku Osmanów zgnieść ich jak robaków... i co? Mając do dyspozycji 2x tyle wojska co oni dostaliśmy taki
  • Odpowiedz
Buduje ktoś w ogóle courthouse i town hall? Ewentualnie może ktoś podać przykład kiedy opłaca się je budować?

#eu4
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, co robie nie tak? na początku rozgrywki staram się złapać sojusze z austria, z czechami, mariaż z litwą. Przy osiągnięciu cassus belli na krzyżaków zbieram armie i wypowiadam wojna, i teraz: przy ustawieniach dot. wypowiedzenia wojny, moge zaznaczyć że nie chce żeby sojusznicy krzyżaków (tj. zakon liwonski itd.) brali udział w wojnie, a czego nie zrobie- krzyżakom pomagają 4 państwa przy czym zakon liwoński praktycznie zawsze zamiata wszystko na co trafia.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Skyworld: @Dzej_Kej: Polecam tą taktykę, nie ustawiasz rywali dopóki nie dostaniesz PU na Litwą. Kiedy to się stanie ustawiasz m.in. Krzyżaków na rywali, wtedy powinna ci się również pojawić misja na podbicie jakiejś ich prowincji (jeżeli nie zdążyłeś samemu zrobić claima) i wypowiadasz wojnę. W tym momencie powinni mieć za sojuszników tylko Livonian Order, ewentualnie Mecklenburg. Jak mają sojusz z Węgrami to restart.
  • Odpowiedz
  • 13
Tak szczerze mówiąc to nigdy nie dotarłem do XVIII wieku. Jak dotrwa się do 1650, to albo jest się tak silnym że nie chce się grać, albo tak słabym że zaraz cię zjedzą.
#eu4
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bigby: wytyczaj sobie jakieś cele, np. acziwki. Najlepiej takie, które będą wymagały prowadzenia kilku wojen na raz. Może się wtedy okazać, że wcale nie jesteś taki silny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Bigby: Ja zawsze kończyłem gry, dopóki nie zacząłem wchodzić w różne wykopy i reddity i poczytałem że ludzie nie kończą i ja teraz też nie kończę, ehh. Powiem wam że dużo tracicie rezygnując np. z ery napoleońskiej gdy można pół kraju wziąć bo adm effiency jest tak dobre <3 wtedy się prawdziwa gra zaczyna
  • Odpowiedz
#europauniversalis #eu4

Chyba wzięcie Administrative (Etiopia ma -10% CCC z bonusów, plus dają one -25% CCC) i Defensive (łącznie z bonusami narodowymi +40% fort defensive) było dobrym pomysłem. Nie wiem do końca.

Zdobyłem południowy kraniec Półwyspu Arabskiego, teraz myślę czy nie wbijać się w Indie. Da się coś wyciągnąć sensownego z tego rejonu? Dosłownie rzut beretem są.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@qnebra: Indie to zawsze bogactwo, ale grając Etiopią najpierw skierowałbym się na południe po złoto i Zanzibar. Niegłupią opcją jest też później wycieczka w stronę Indonezji.
  • Odpowiedz
  • 0
@DeathDust98 To że zależy od sytuacji w grze to ja wiem pomarańczko :) Chodzilo mi bardziej o to w co warto iśc (bony dyscypliny z ewentow itd.) I co ze soba się fajnie zgrywa
  • Odpowiedz
Tak rozkminiam, że granie w Europkę ze wszystkimi ficzerami jakie daje gra ma sens jedynie wtedy, gdy odbywa się multiplayer. Rzadko kiedy AI prosiło mnie o mapy, jeszcze rzadziej dostawałem propozycje odsprzedania prowincji, nigdy nie potrzebowałem marchwi, chyba że wasala miałem daleko za innymi wasalami (albo w terytorium wrogiego państwa).
Podbicie poziomu trudności niewiele daje poza agresywnością AI i trudnościami dla gracza.
#eu4 #europauniversalis
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ta część świata wygląda lepiej w innym odcieniu zieleni
Tabarestan>Shahanshah>This is Persia
Kampania pod tytułem bij Turka, trochę się ich obawiałem, bo bardzo szybko zblobowali, ale jak wpadłem z perskimi wojownikami z ponad 8.0 'morale of armies' to z ich janczarów z 4.5~5 nie było czego zbierać.
#eu4
ppiasq - Ta część świata wygląda lepiej w innym odcieniu zieleni
Tabarestan>Shahansh...

źródło: comment_ZJFiszJBNPQ4kO3NKawLTtIXBQRscVkG.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Grewest: Influence>Defensive>Religious>Quality>Offensive>Trade
Zacząłem od zabrania dwóch prowincji Qara Qoyunlu, trzeba wykorzystać moment gdy są atakowani przez któregoś z sąsiadów. To pozwoliło dość łatwo przejąć kilka prowincji na Kaukazie, a w międzyczasie u Timurydów wyzwoliła się Persja, która była dość słaba i osamotniona, więc zlikwidowałem uzurpatorów. Dobiłem resztki Timurydów i sformowałem prawdziwą Persję. Później skierowałem się w stronę Półwyspu Arabskiego. Ważne żeby na początku gry nie graniczyć z Ottomanami, mi się
  • Odpowiedz