Uwaga, frajerzy.
Wyszedł patch 1.21, który zawiera zmiany w kompatybilność których nie wierzę, więc pamiętajcie o następujących krokach.

1. Zachowaj spokój.
2. Pod żadnym pozorem nie uruchamiaj gry.
3. W ustawieniach gry wybierz beta -> 1.20.1
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozgrywka Rzepą dobiega końca i nie wiem czym grać nast. razem, dlatego co polecacie? Hiszpania czy tworzenie Prus z Brandenburgi?

#eu4
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Egribikaver: chyba żadna

btw. miałem kiedyś fajną sytuację z buntownikami. Do prowincji zmierzała moja armia i Osmanów. Osmanowie mieli być szybciej co w sumie było dobre dla mnie, bo uwaga... w prowincji wybuchł bunt 50k chłopa. Moje wojsko grzecznie poczekało na koniec walk po czym zaatakowali osłabionych osmanów :D
  • Odpowiedz
Jak myślicie jaką drogę obierze na najbliższe 3 lata paradox odnośnie ich najlepiej sprzedawanej gry czyli Europa Universalis IV? Przypominam premiera gry odbyła się w 2013 roku. Gra podobno działa na sprawnym silniku, grafika również dobrze się trzyma.
Tutaj narazię moje przypuszczenia możliwych kierunków ich rozwoju w kwestii tejże gry.
1. Będzie wciąż przez te 3 lata wydawał kolejne DLC'ki do gry. Większe i mniejsze.
2. Rozpocznie okres tzw. "spowolnienia" w wydawaniu paczy i DLC'ków
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szybkie pytanko:
Mam CB na Rzepe (restoration of union). Sam gram Hiszpanią mam 100 tys wojska, mam taki dochód że mogę dorobić 2 stacki najemników i dalej być na plus. ALE Rzepa ma 1100 dev i ponad 120 tys i ciągle rośnie (brakuje im 1 ideii do max quantity).
Jest sens sie pchać w to PU ? Rzepa ma mnóstwo pseudo krajów na sojuszu a austraia ma z nimi 140 relaci wiec
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@twisterro:

akcję obniżającą LD o 10 za 20 prestiżu

Nie ma. To jest tylko dla wasali. W PU można jedynie zasponsorować lojalistów ale jak kraj jest mocny to te -20 LD nie da tak dużo.
  • Odpowiedz
Czy jak się jest HRE i weźmie się przedostatnią reformę, czyli że wszyscy stają się wasalami, to czy wtedy ma się kary za zbyt dużo dipl. rel.?
#eu4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Egribikaver: nie, wasale z HRE się nie wliczają. Do diplo rel liczą się tylko ci wasale którzy są poza HRE.
protip: po zrobieniu tej reformy, jeżeli wypuścisz wasala na prowincji należącej do HRE to też nie będzie się liczył. Więc: wypuszczasz swój swarm minionów na jakąś ofiarę, zajmujesz teren, corujesz, dodajesz do HRE, wypuszczasz wasala i masz następnego miniona, który może corować ziemie dla ciebie.
  • Odpowiedz
  • 3
#eu4 Dlaczego spada mi absultyzym miałem z 22 i spadł mi do 19 ?
Gram Francja
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach