Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
Pany jaka druga ideę polecacie dla Polaków, pierwsza mam dyplomatyczna. Dodam ze jesten cesarzem, moze cos to zmienia w kwestii wyboru idei. Myślałem nad ofensywnymi, dobry pomysł?
#eu4
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Saves: Dla polaków bardzo dobrą ideą są wojskowe aristoratic bo dają Ci buffa do konnicy. Do tego bonus z ideii narodowych i tak na prawdę zamiast koni masz czołgi.
A co do cesarza to dobrą ideą byłoby też influence.
  • Odpowiedz
@Saves: diplo jako chrzescijanin jak najbardziej ok. Poluj na PU.

Druga - offenaive daje bardzo uniwersalne buffy i jest duzo mocniejsze od arystokracji/quality. Defensive jest ok, ale osobiscie nie jestem fanem.

Ciekawa alternatywa moze byc religious, ktora daje bardzo duze bonusy (stab -20%),prestige latwiejsza konwersja + tolerancja wiary). Co przeklada sie na szybsza konwersje terenow podbitych na wschodzie/poludniu. Dodatkowo ulatwia nawracanie i niszczenie centrow
  • Odpowiedz
No i rozgrywka Tunezja zaliczona. Celowałem w 2 acziki na odbicie ziem Kartaginy i piraceniu 500 statków, ale przy tych dochodach bez problemu zrobiłem jeszcze aczik na 500 ciężkich okrętów.
PS: Tak się kończy polityka otwartch granic i wpuszczaniu wszystkich imigrantów do siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#eu4
BaronVonRychu - No i rozgrywka Tunezja zaliczona. Celowałem w 2 acziki na odbicie zie...

źródło: comment_Hi5YhxIFmXemYxsqQmhaJoOp4EJZSHIW.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Powoli zbliżam się do 30 restartu Granadą. Ech - w połowie przypadków Aragon atakuje jako pierwszy Navarrę wciągając do wojny Kastylię i dostaje po twarzy, w drugiej połowie Aragon bierze sojusz z Francją i bije się z Anglikami, a w tym czasie zjada mnie Kastylia. Nie mówiąc już o losowaniach rywalizacji w Afryce :|

#eu4 #europauniversalis #europauniversalis4
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@jaqqu7 Ja po 16 restarcie odpuściłem i przesiadłem się na Maroko ale chyba bez skutku bo teraz 60k armii Hiszpani i Portugalii biega mi po kraju. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Ile jest prowincji w #eu4 ?

Generalnie chce ich posiadać 1001. Wystarczy podbój Europy, Azji i Afryki, czy też trzeba się do Ameryki wyprawić ?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4
Jest promocja na eu4, a dawno nie grałem więc mam do Was pytanie:
1. Co warto kupić na pomocji. Myślałem na razie tylko o rights of man
Moje dodatki:
Expansion - Europa Universalis IV: Art of War
Expansion - Europa Universalis IV: The Cossacks
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Saves:
Nie są to najpiękniejsze granicę. Ale te wzdłuż Adriatyku wziąłem, bo potrzebowałem statków na desant :)

Ale serce imperium to w zasadzie Austro-Węgry :)
  • Odpowiedz
W czwartym restarcie poszło całkiem ok - co prawda musiałem odpuścić tereny na Półwyspie, ale nie było innej możliwości. Nie miałem szans ich obronić, na szczęście udało mi się zdobyć całkiem niezły przyczółek w Afryce i mam niezłą pozycję do zjedzenia Tunisu na amen (jak tylko skończy mi się regencja i wchłonę tyłkiem wasala).

#eu4 #europauniversalis #europauniversalis4
jaqqu7 - W czwartym restarcie poszło całkiem ok - co prawda musiałem odpuścić tereny ...

źródło: comment_ANVMQAfX8GpJ5Ij5up48QKAxA66mMaEa.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jaqqu7: Jak ci walnie Iberian Wedding to nawet się nie wahaj resetować. Mówię to ja, człowiek który zmarnował trzysta lat nad zjednoczoną dosłownie całkowicie żółtą Iberią. Dobrą taktyką jest resetowanie dopóki nie trafi się wczesna wojna Kastylia-Aragonia i Francja pomaga Aragonii. Wtedy bierzesz sojusz z Marokiem i robisz porządek. Nie daj się wygnać z kontynentu, powrócić będzie bardzo ciężko.
  • Odpowiedz
#eu4 #europauniversalis
Zmęczony psychicznie porażkami jako Mamelukowie postanowiłem spróbować powalczyć z tym paskudnym imperium od drugiej strony - biorąc pod opiekę szlachetne Bizancjum, jedynego prawdziwego spadkobiercę wspaniałego Rzymu.

Kiedy Osmańscy uderzyli na Albanię sprzymierzoną z Węgrami i Serbią wybór mógł być tylko jeden - budujemy sojusz z krajem Skanderbega i walczymy o przetrwanie. A że potem Genoa wypowiedziała wojnę chwilę przed tym, jak z całego interesu wycofała się
Tanzanit - #eu4 #EuropaUniversalis
Zmęczony psychicznie porażkami jako Mamelukowie p...

źródło: comment_pc6q2rwgKdd5j30AbJnIcbf9RuLKoOGV.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tanzanit: aż się zacząłem zastanawiać "co by było gdyby" faktycznie Bizancjum nie upadło w 1453 r. Z jednej strony pewnie nie mielibyśmy renesansu we Włoszech, bo impulsem do jego narodzin był m.in. napływ wychowanych w kulturze klasyczne greckich uchodźców uciekających przez Turkami. Z drugiej strony Rosja nie mogłaby "znacjonalizować" sobie prawosławia i nie uznałaby się samozwańczym Trzecim Rzymem.
  • Odpowiedz
@Basileus: Masz odpowiedni nick do takich rozważań ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szczerze o ile mogę sobie snuć jakie by były skutki gdyby anektowano Prusy, albo gdyby RON sprzymierzył się z Turcją, to kompletnie nie mogę sobie wyobrazić co by się działo w przypadku braku upadku Bizancjum. Zapewne w konfiguracji Austria-Rzym-Wenecja-Konstantynopol działoby się sporo.

Co do Wenecji... dziady wypowiedziały mi wojnę, a Polacy nie ruszyli na nasze
Tanzanit - @Basileus: Masz odpowiedni nick do takich rozważań ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szczerze o...

źródło: comment_E9sbkSVseKuHwdpLJBu9VOmOofvAXLI5.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Nietopesz: @mgnfic: Dzieją się rzeczy niestworzone. Francja zdechła dawno, zanim znałem Europę. Kastylia nie może zrobić decyzji na Hiszpanię, bo Madera jest w posiadaniu marokańskim, a wszystkie prowincje w Iberii muszą być chrześcijańskie. Portugalia ma kształt jaki ma, bo wcześniej Maroko podbiło całą Portugalię(z wyjątkiem jednej prowincji) wraz z Galicją, ale potem Kastylia im to zabrała. W Austrii, Anglii i Kastylii zasiadają Habsburgowie, a w Polsce Rurykowicze. Szwecja
RobieInteres - @Nietopesz: @mgnfic: Dzieją się rzeczy niestworzone. Francja zdechła d...

źródło: comment_A06WSIHvghMPYXPA6qcOnWwBFv6ftA8x.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz