• 5
@igreks no raczej nie strategia tylko FPS. To tak jakby powiedzieć że GT to strategia bo strategicznie wybierasz samochód i twardosc zawieszenia do toru - -
  • Odpowiedz
  • 5
20k armia Osmanow z 2 gwiazdkowym generałem vs 90k armia z 3 gwiazdkowym austriackim generalem złożona z wojsk Austrii, Węgier, Polski, Litwy, Mołdawii, Neapolu i Genui. Osmanowie karę za rzeke, wyższe morale mamy my + lepszy rzut. Efekt? Przegrana...

#eu4
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam wszystkie dlc oprócz CoP jest on potrzebny do kolonizacji? Chce sobie pograć państwem typowo kolonialnym. Jakieś protipy? Chce mieć obie Ameryki dla siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#eu4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ta gra mnie nienawidzi - gdy w końcu rywalizacje idealnie mi się ułożyły dla Granadą... To Kastylią postanowiła mnie zaatakować zanim zdążyłem zwasalizować Tlemclen - dosłownie miesiąca mi zabrakło.

(°°
┬ノ( º _ ºノ)
(°°

#eu4 #europauniversalis #europauniversalis4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tylko_nocny: Z czego się śmiejesz? Mam pobudowane dawno uniwersytety, znam konieczne warunki do powstania i rozwoju instytucji, dwie udało mi się stworzyć wewnątrz państwa. Tutaj narzekam tylko na to co powyżej. Nie gram od wczoraj.
  • Odpowiedz
Ktoś miał problem z zakupem Conquest of Paradise @ cdp.pl?
Dostaję komunikat że kod został użyty ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ślunska do niepodległości nigdy nie dociągnę...

#eu4 #dlc
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#europauniversalis #eu4

Jakie by tu idee wziąć militarne? Etiopią to coś bonusy narodowe podpowiadają defensive i quality, albowiem są bonusy do obrony fortów i piechoty. Nie wiem za bardzo.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wziąłem się za grę Osmanami i prawie cała Grecja (poza Salonikami) jest pod kontrolą chrześcijan, resztę konwertuję. Robię to dobrze, czy coś jest nie teges w tej strategii?
#eu4
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mgnfic: zalezy od kierunku i sposobu grania. Ja lubie isc na wschód podbojami a zachod dyplomatycznie bic wiec biore:

Religious, offensive/influence, influence/offensive, quality i potem dowolnosc: humanism, admin, trade, quantity, economic.

Build niestety stracil sporo kiedy przeniesli Deus vult na ostatnie miejsce :(.
  • Odpowiedz
Jak utworzyć Prusy RONem:
Zmieniasz kulturę w Polsce na pruską do momentu w którym jest jej 50% - wtedy możesz wybrać pruską jako główną.
Oczywiście ważne by zmieniać kulturę póki PL jest w miarę mała - koszta diplo many- idealnie byłoby zmienić jeszcze przed anektowaniem mazowsza. Ja jednak poświęcam trochę więcej punktów i zmieniam po.
Kolejny krok to zmiana religii, preferowany protestantyzm(jeśli chcesz mieć dodatkowe +2.5% dyscypliny)
W sumie to tyle, czekamy na 10 poziom administracyjnego
k.....i - Jak utworzyć Prusy RONem:
Zmieniasz kulturę w Polsce na pruską do momentu ...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4 #europauniversalis

JPD. Od czwartku próbowałem grać Mamelukami, Bizancjum, Zakonem Krzyżackim. Restartów nie zliczę, teraz mam PTSD i muszę się chyba wyżyć czymś łatwiejszym (,).
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Aeny: Mamelukami próbowałem bić Ottomańców jak leją się z Albanią, niestety ani razu mi ten manewr nie wyszedł. Szczerze mówiąc najlepiej mi poszło w pierwszej grze Bizancjum :P
Co do Krzyżaków - nie udało mi się skumać z Austrią/Węgrami.
  • Odpowiedz
Staram się zrobić WC kebabem koptyjskim ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakieś porady, na przykład co do Idei? jako pierwsze mam oczywiście Administrative jako 2 planowałem albo Dipomatic ideas albo offensive ideas albo jeszcze quantity.
Jakieś porady ogólne?( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) #eu4
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To żaden bug, że Chiny nie tracą trybutariuszy po stracie Mandatu? Oderwą się oni samoczynnie za rok czy coś w tym stylu?

Jeśli tak miało być, to ta cała konstrukcja czyni je niezwyciężonymi, jak trzeba jeszcze każdego po kolei od nich "odczepić". Jakiś kraj zarżnie sobie gospodarkę żeby wygrać mandat (tu moja Japonia) i nic mu to nie daje bo trybutariusze (26 xD) zostali przy Chinach. Więc zostałem na lodzie- dług gigantyczny,
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dobra mam- jak kogoś interesuje- Chiny miały z Mandatu modyfikator −5 national unrest, a teraz mają modyfikator "Mandate of Heaven Lost" skutkujący +50% Stability cost i +10 national unrest, co w połączneiu z war exhaustion...

śpij słodko aniołku

acz na trybutariuszy będzie deko trzeba poczekać nim padną, ewentualnie pomóc im, ogólnie się opłacało zabrać Mandat bo mi Chiny strasznie zblobowały nim zjednoczyłem Japonię (teraz po wojnie z nimi jest raptem 1520 r.),
  • Odpowiedz
@Garindor: Ja tam nie lubiłem tego staroświeckiego systemu, używałem tylko tego cb i brałem tyle prowincji ile się dało wyzwalając wasali żeby OE było poniżej 100%. Nie tracą trybutariuszy, bo to zupełnie inna mechanika. W mojej grze Japonią pół Azji to byli moi trybutariusze, a gdy zdobyłem wyspy brytyjskie, to większość mniejszych państw europejskich spoza HRE.
  • Odpowiedz
@Pieko: Ech, no cóż uparłem się to będę próbował. Chociaż już powoli mam dość restartowania (gdyby nie trzeba było wychodzić do menu byłoby o wiele, wiele lepiej.
  • Odpowiedz