quality czy defensive jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o bitwy. W defensive dobre jest +15% do morale i mniejszy maintenace, a tak to nie ma nic co by poprawiało bitwy, tutaj quality zdaje się wychodzić lepiej.
#eu4
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Xardin: Quality mają o wiele silniejsze policies (+5 dyscypliny z economic, +20 inf combat ability z innovative, +5 morale/+10 siege z religious), za to w defensywnych potrzebujesz tylko 2 idei by dostać te +15 do morale.

Jak dla mnie defensywne na krótką metę, quality na długą.
  • Odpowiedz
Napisałby mi ktoś prosty i czytelny poradnik jak zrobić backup swojego save na trybie ironman? Chciałbym sprawdzić czy jak zerwę sojusz z jednym krajem to czy drugi pomoże mi go podbić, a nie chce ryzykować utraty dobrego sojusznika xd

#eu4 #europauniversalis4
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AlMasia: A do czego tu poradnik.
1. Zapisujesz grę
2. Wchodzisz do folderu C:\Users\NAZWA\Documents\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\save games i kopiujesz sobie save z gry
3. Gdy coś zjebiesz to nadpisujesz save, którego wcześniej skopiowałeś.

Jest też opcja z chmurą np. dropboxem
  • Odpowiedz
@AlMasia: Ten z samą nazwą to jest ten save, którego Ty zapisujesz klikając przycisk save w grze. A *_Backup.eu4 to jest save który automatycznie się tworzy po każdym miesiącu. Ale pewny nie jestem. Najlepiej skopiuj dwa pliki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Xoltron na steam ma mixed, głównie za to że Paradox ostatnio loty obniżył z jakością DLC i ludzie są w-------i. Third Rome same z siebie za dużo nie dodaje, kilka mechanik dla ruskich i kilka, ponoć nudnych, eventów. Oczywiście nie obyło się bez wielkiega bug'a: Siberian Frontiers [nowa mechanika dla Rosji] pozwala przed 1550 rokiem skolonizować prawie całą Amerykę XD
  • Odpowiedz
@Chocholix: Co do DLC do HoI4 się nie wypowiadam, bo nie gram - ale Stellris dostało P O T Ę Ż N E DLC Utopia (co prawda sprawa z patchem śmierdzi). Natomiast co do EU4 zgadzam się, że Mare Nostrum to była porażka i nie widzę sensu go kupować w ogóle, natomiast Third Rome powinien kosztować tyle co story pack do Stellaris czyli o jakieś 30% mniej niż obecnie.
  • Odpowiedz
@Shadovek: Jakby to potraktować jako nazwę własną to i transliteracja byłaby inna: Strielcy (cтрельцы)
lub podobnie (a pojedynczo Strieljec, Стреле́ц) . W polskim zapisie da się dużo lepiej oddać to co rzeczywiście mówią Rosjanie. Możesz sobie posłuchać używająć Google Translate jak to brzmi.

Wiem, że to słaby argument, ale Wikipedia używa nazwy: Strzelcy moskiewscy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelcy_moskiewscy
  • Odpowiedz
@Okcydent: Poza tym czy Tsardom nie powinno być przetłumaczone na "Carstwo"? W przypadku Rosji byłoby to o wiele odpowiedniejsze, niż "Cesarstwo" które jest raczej bardziej uniwersalne/ogólne.

To tłumaczenie generalnie jest jakieś słabe.
  • Odpowiedz
Jestem nowy w tym temacie (kiedyś grałem w jedynkę, ale jakoś nie pykło). Kupować samą czwórkę czy z jakimś dlc od razu? Co polecacie na początek? Marzą mi się polskie kolonie w Ameryce Północnej :D
#eu4
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DeathDust98: Typowa persja, jak sam najedziesz timuridów i oddasz prowincje presji to LD nie podskoczy tak mocno. Kiedyś tak miałem że mój wasal persja z 1 prowki zrobił się ogromny bo timuridzi całkiem upadli i przez następne 100 lat użerałem się z nielojalnym wasalem z którym nic nie mogłem zrobić.
  • Odpowiedz
problemopytanie
dodatki mam wszystkie do mare nostrum włącznie, następne nie schodzą z cen, przeważnie grałem dodatek do tyłu bo przy wyjściu kolejnego poprzedni spadał do ~20cbl, a mi się też nie spieszy. RoM stoi 43+, nie wiem gdzie szukać? nie zejdzie z ceny? czy paradox przyjął polityke apple? tego wszystkiego (mam nadzieję) dowiemy się w komentarzach..
#eu4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Drmscape: moh był najnowszy, to standardowa polityka że starsze dodatki mają większy upust, no ale właśnie, RoM dalej stoi drożej niż podstawa... a jeśli chodzi o miejsce, to steam rzaaaaadko ma dobre ceny:)
  • Odpowiedz
@Saper9: w każdej grze jak już się trochę zblobuje to robie wyprawy rozbójnicze na słabsze państwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) w większości przypadków się udaje.

Prusy mam w sojuszu, więc nie zaatakują. Węgry i Francja również podpisani. Szwecja regularnie dostaje w------l ode mnie i Prusaka. Jedynie Hiszpania z Ottomanem coś zawsze knują.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Chocholix: tylko nie wbijaj za szybko w europę bo cię koalicje zjedzą. World Conquest nie jest taki trudny jak myślałem. Szczerze to chciałem zrobić ten achievement na 200 prowincji ze zbożem, ale po pewnym czasie okazało się, że to 3/4 świata, więc dokończyłem dzieło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Chocholix: Na Coptic możesz przejść, bo ma niezłe bonusy i casus belli z religijnych będzie działało na wszystkich. Tylko nie wiem jak sprawa wygląda z misjonarzami bo islamiści mogą mieć ich 6. Jeśli tamta religia ma ich mniej to będziesz potrzebował sporo wasali. No i bonus z pobożności też pomaga w nawracaniu. A jeśli chodzi o Shiite to nie wiem jaki byłby sens przechodzenia. Utrzymywanie max pobożności? Da się jako
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Haraj: A co tu dziwnego? Ich dowódca ma +2 do schock w porównaniu z twoim. Rozumiem, że byłeś atakującym, więc Krzyżacy mieli +1 za teren. Do tego wyższa dyscyplina po ich stronie i combat ability kawalerii. W fazie schock cię miażdżyli, w fazie fire mieli lekką przewagę. Wystarczy parę dobrych die rollów i voila. Nic nadzwyczajnego się tu nie stało.
  • Odpowiedz
Połowa ludzi narzeka, że idee Moskiewskie zbyt znerfione, druga połowa że nowe mechaniki zbyt OP xD

#eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jaqqu7: Same zespoły deweloperskie gier PDX są wręcz malutkie, pewnie nie wyłapią wszystkiego podczas produkcji dodatku, więc część testów zrobi społeczność.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pojawiają się pierwsze exploity

kolonizacja całej ameryki przed 1550 jako ruskiez


@Saper9: To jest chyba jakiś nowy trend u nich, bo w najnowszym DLC do HOI4 można jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej opanować całe Bałkany plus Turcję, Słowację i Węgry Rumunią i nikt nie może nic zrobić.
  • Odpowiedz
sz do drugiej idei, co będzie kosztować jakieś 2400 many (nie liczę technologii) i od tego momentu oglądasz jak twój kraj zwię


@qnebra: ale po co odblokowywać jak można to sobie zrobić jako tradycje? xD polecam jest imba w cholerę, nie wiem tylko dlaczego umiejscawiając swojego CN'a w ameryce północnej musisz bulić za samo postawienie go, a w południowej nie.
PS: co to za acziki? bo bym sobie zrobił xD.
  • Odpowiedz
@Orcioq: W CK2 grasz postacią/dynastią, w EU4 całym państwem. W CK2 możesz np. zacząć jako hrabia w Hiszpanii, potem stracić ojczystą ziemię i zostać chanem Mongołów xD, w EU4 grasz konkretnym państwem (które ma tam jakieś możliwości zmiany nazwy/idei). CK2 jest bardziej cRPG-owe, bawisz się w mariaże konkretnymi postaciami, każda z postaci ma statystyki i cechy, w EU4 ta część jest uboższa, ale za to masz handel, kolonizację, inaczej działające
  • Odpowiedz