Pierwszy raz próbuję się w grze Francją (tak, wielkie wyzwanie, wiem) i chciałbym zostać cesarzem -> dziedziczenie Burgundii. Jakieś protipy na obecny patch? Szczególnie chodzi mi o mechanikę w HRE, ile i które państwa z HRE najlepiej "urabiać"? Według tego: https://imgur.com/a/EHCKH powinienem także wziąć sojusz z Burgundią i feedować ich ziemią. Po co, skoro później będę musiał to podbijać żeby odpalić event z dziedziczeniem?
#eu4
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Shqip: No to wiem, właśnie jestem w tej sytuacji, że zostałem cesarzem. Tylko nie wiem po co miałbym podbite ziemie, na których mam cory im oddawać, skoro nie powoduje to tarć z HRE. Jeśli bym zaczął podbijać w HRE, to Austria dostałaby potężny bonus do relacji z elektorami i bym cesarzem nie został wybrany. Więc czegoś tu nie rozumiem.
  • Odpowiedz
Dobra współpraca Francji i Rzeczpospolitej - jak widać na takim układzie traci mocno Rosja.
Kastylia była moim sojusznikiem, dopóki nie połasiła się na moją Amerykę Północna, więc trzeba było łamać Tordesillas. Chyba już żałują zerwania sojuszu z BBB. A z ciekawostek, PLC sie narodziła dopiero w 1660, bo AI nie potrafiło Gdańska zdobyć.
#eu4
q.....0 - Dobra współpraca Francji i Rzeczpospolitej - jak widać na takim układzie tr...

źródło: comment_KAR0OSymmEuaeTjfJmmg6UalOznLB30h.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4

Potrzebuję czegoś w stylu Milanu - małe państwo, które łatwo rozhulać, ma ciekawe eventy i jest co poczytać. Ktoś coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Redesekrator: I duże szanse na renesans z marszu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak szczerze jedną z ważniejszych rzeczy jest dla mnie fluff- lubię sobie poczytac komunikaty tekstowe odnoszące się do ciekawostek historycznych, dlatego tak dobrze gra mi się np. Rzepą. No i Mediolan też ma swój całkiem ciekawy klimat.
  • Odpowiedz
#eu4 Jak wyzwolę na chwilę przed przedostatnią reformą HRE kilku wasali to po wprowadzeniu jej będą mi oni dalej zajmować sloty dyplomacji?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Akwer: z tego co pamietam, to juz majac darmowych wasali z reformy zwasalizowalem jakis kraj wyzwolony z pod francji, jakies picardy, czy cos takiego z polnocy i stal sie darmowy. Chodzi chyba o to, ze jak wyzwalasz kraj i ma on stolice w hre, wtedy automatycznie jest w hre.
  • Odpowiedz
@jaqqu7: @Grewest: @Jubileusz: Ok właśnie sprawdziłem. Darmowe sloty daje już wcześniejsza reforma. W efekcie można wyzwalać ilu się chce wasali i są za free.
Uwolniłem też dla testu wasala spoza macierzystego HRE i to samo.
  • Odpowiedz
Ceny przyjęcia nurtów są dla Rosji chyba przesadzone.. Ponad 2k? Ledwie doganiam zachód. Przez wojny, klęknąłem i miałem 70% kary do technologii. Teraz mam 1650 rok i 3%.. Przez te ceny ledwie przetrwałem. Farta miałem, że kebab walczył z Polakami.. Gdyby na mnie poszła agresja, to po ptakach..
#eu4
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na gog.com jest świetna promocja na #europauniversalis i się zastanawiam czy kupić For The Glory: A Europa Universalis Game czy oryginalną Europa Universalis 2. W dwójce spędziłem najwięcej czasu ze wszystkich odsłon. Będzie z kilkaset godzin. Ale to lata temu. Z dobre 10 lat. O For The Glory nie słyszałem, ale czytam teraz, że to usprawniona II.

Co wybrać?
https://www.gog.com/game/for_the_glory_a_europa_universalis_game
czy
https://www.gog.com/game/europa_universalis_ii
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@XsomX:
Kupowanie EU2 to jak żenienie się z 20 lat starszą nauczycielką.
Też spędziłem mnóstwo czasu przy EU2, ale trzeba wiedzieć, kiedy jednak odpuścić :)
  • Odpowiedz
ktoś pisał że poskramia CN'y budowaniem im fortów, więc chciałbym się zapytać w jaki sposób to robi, normalnie nie da się mu niczego wybudować na jego terenie.
#eu4
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

jak wygląda obecnie sytuacja z dodatkami? nie grałem dłuższy czas, ostatni jaki posiadam do Common Sense i nie wiem czy warto wracać do gry nie posiadając tych nowszych. Są jakieś must have czy można sobie odpuścić i grać prawilnie?
#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Redesekrator: miałem taka jedna gre, gdzie pepiki zjadly PLC, gorne niemcy az po Lubeke, cala Austrie i Wenecje. Nawet otto nie mieli jak podskoczyc. Na koncu sie stali sie repulika rewolucyjna i siali zamet naokolo do samego konca gry.
  • Odpowiedz
Za każdym razem jak po wyjściu de menu mi się restartuje gra, mam wrażenie że śnie, niezbyt do mnie dociera ten absurd. Gościa który to wymyślił, powinni w-----ć dyscyplinarnie, i ostrzec wszystkie inne firmy przed tym chorym p-----m.

PS: zna ktoś może jakiegoś fixa?
#eu4
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Xardin: Z tego, co wiem, zaplanowali naprawienie tego gdzieś między tym tygodniem a termiczną śmiercią wszechświata. Także jest nadzieja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz