jak wytłumaczyc starszej osobie ze oszczedzanie na praktycznie siedzeniu po ciemku bo "światło się pali i prąd ciągnie" mija się z celem gdzie w całym domu są ledy (po 8-10 W każda żarówka) i nawet gdyby chodziły one non stop przez całą dobę cały miesiąc to zużyją ułamek tego co bojler rozkręcony na full? to sa nalecialosci z dawnych czasow gdzie zarowki były 100w i faktycznie żarły ale teraz? #elektryka
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ciężko będzie zmienić przekonanie, zwłaszcza starszej osoby. Możesz jednak zrobić podsumowanie kosztu przykładowych rzeczy w jakimś okresie, np. miesiąc. Później można dać przykład prosty do zrozumienia i przeanalizowania przez tą osobę, np. godzina grzania wody to tydzień świecenia wszystkich źródeł światła. Może się jednak okazać, że będziesz siedział przy świetle, ale mył się w zimnej wodzie:D
  • Odpowiedz
Mirki pytanie z #elektryka
Zwiększyli mi na budynku przydział mocy mają założyć zabezpieczenie główne 40A.
Instalacja dość mocno rozbudowana podzielona na mieszkania i na 4 garaże.
Rozchodzi się o zabezpieczenie między garażami a głównym zabezpieczeniem przedlicznikowym. Teraz jest C20A i zastanawiam się czy wymienić na 32A czy zrobić rozłącznik 100A? Wiem co to zasada selektywności ale często dobór odpowiednich zabezpieczeń i tak nie daje rezultatu bo wybija wszystko po kolei.
rybeczka - Mirki pytanie z #elektryka 
Zwiększyli mi na budynku przydział mocy mają ...

źródło: comment_16735218398GaUMRSF7TiBqOCnBEt1Op.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rybeczka może bezpiecznik topikowy 32A? 100a przy zwarciu kabla zasilającego spowoduje gwarantowane wywalenie przedlicznikowego a tak przynajmniej jest nadzieja że spali się ten 32A
  • Odpowiedz
Robie oświetlenie szafek w kuchni i paskiem na ścianie. Chce, żeby sterowanie z włącznika było osobno. Bardzo głupim pomysłem jest podłączyć zasilacz na stałe a sterować napięciem 24v pomiędzy trafo a ledami?
Dzięki temu mógłbym dać jeden większy zasilacz i nie będzie opóźnienia przy zapalaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli zasilacz będzie na stałe włączony ale nie będzie obciążony to jakoś źle to wpłynie na jego żywotność?

#
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@xzesimir_zebski: nie wpłynie, zużycie będziesz miał rzędu 2-5W.

Praktycznie kazdy zasialcz w oswietelniu blatu jest na stałe podłaczony do 230 a sterowane jest po stronie 12/24v za pomocą włączników doprofilowych.

Spokojnie montuj :)
  • Odpowiedz
Ceny energii elektrycznej na rynku Polskim. Gdzie patrzeć?

TGE czy jest jeszcze coś innego?
Notowania gdzieś są dostępne do pobrania?

Jeżeli jestem wytwórcą energii elektrycznej (50kW+) za ile tę energię mogę sprzedać? Wiem, ogólne pytanie dlatego interesują mnie miejsca gdzie praktycznie i konkretnie będę w stanie to monitorować/sprawdzić.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

za ile tę energię mogę sprzedać


To zależy jaką umowę zawarłeś. Standardowo operatorzy rozliczają po średnich, kwartalnych cenach URE / RCE (PSE). Spotkałem się z przypadkami gdzie oferowali też odkup spotowy po cenach RDN.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Qql3l3: jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia czy amperomierz wskaże np 4A czy 5A to możesz olać, jak chcesz dokładnie to albo obliczasz spadek i bierzesz pod uwagę w przekładni albo dajesz duży przekrój albo kalibrujesz
  • Odpowiedz
odcięcie pompy paliwa ukrytym przyciskiem


@FoxX21: czasami przy keyless jest to problematyczne po pompa zaczyna pracować jeszcze zanim wciśniemy przycisk do odpalenia auta,
wiec jak będzie odcięte zasilanie no to może walić błędami, czasami nie będzie to robiło różnicy bo za chwilę odpali, czasami będzie wskazywać na usterki i kazać jechać do serwisu

ukrycie OBD2 jak najbardziej na plus ale złodzieje są w stanie podpinać się pod inne moduły/sterowniki i w ten sposóć
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ArturBinkowski: w swoim samochodzie z racji, że był jeszcze na gwarancji producenta zamontowałem Igla 200 firmy Author. Jedyny minus jaki widzę to, że to ruska firma xD Była jedna próba kradzieży (nieudana) i dodatkowo ma fajne bajery. Można nim wyłączyć start/stop, jest niewidoczny dla serwisu. Jak jeździłem na przegląd do ASO to uruchamiałem tryb serwisowy wiec nie musiałem podawać nawet kodu do autoryzacji. No i można się autoryzować smartfonem wiec
  • Odpowiedz
kupiłem żarówki LED specjalnie pod takie napięcie czyli G4 3W AC DC12V,


@Berkel_88: kupiłeś żarówki AC, ale one są do zasilania z klasycznego transformatora (takiego okrągłego) dającego 50Hz na wyjściu. Tu masz elektroniczny zasilacz dający AC o częstotliwości kilkadziesiąt kiloherców, tego chyba żadna żarówka ledowa nie wytrzyma zbyt długo.
  • Odpowiedz
@Forak: U mnie tak się działo jak wtyczka się przegrzała przegrzała, napuchła i lekko nadtopiła xD. Druga z kolei reagowała tak w momencie gdy się zaczęła rozpadać i w środku się jakiś osad nazbierał. Obie wymieniłem na ceramiczki, kilka zł, chwila roboty i po kłopocie, polecam
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ozzi91: raczej u Ciebie padła jedna leda w szeregu niż zasilacz bo pozostałe dziają dobrze. Jak masz detektor napięcia albo to powieś Ledy i szukaj dokąd napięcie jest a gdzie zanika. Albo jak nie masz to miernik i nakłucie iglą przewodu w szeregu co nie działa i szukanie aż znajdziesz:(
  • Odpowiedz
Cześć Mircy!

Czy do takiego smart switcha konieczne jest podpięcie dwóch kabli neutralnych? Czy wystarczy jeden, a sterowanie odbiornikiem będzie za pomocą wyłącznie kabla fazowego? (N-out zostanie pusty)
Wydaje mi się, że to bez różnicy, ale na technice w gimnazjum niestety nie było tematu smart switchy xD

#elektronika #elektryka #elektroda #pytaniedoeksperta
spinorbital - Cześć Mircy! 

Czy do takiego smart switcha konieczne jest podpięcie dw...

źródło: comment_167343800261D1l5G1U5zVjvRnggZqmK.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czym może być spowodowane kopcenie się kindensatora od steroenika bramy wjazdowej, popalenie zarowek, wyrzucenie esa od oswietlenia na kilka pokoi po podlaczeniu agregatu 3faz? Poerwsze odpalenie, swiatla w calym domu mrugaly i sie wylaaczaly, 3faz, 400voltow, 52hz na agregacie #elektryka
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki, muszę kupić gniazda na cały dom.

Jaka jest zasada co do montażu gniazda z bolcem lub bez bolca?

Kabel z uziemieniem jest do każdej puszki pociągnięty.

#elektryka
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czary, klątwy, siły nadprzyrodzone, duchy, pech, bad luck - to wszystko tylko u Smokka. Klątwa działa już od dłuższego czasu. Niejeden raz już samochód się nam zepsuł, z elektryką, kontrolki się świecą, później drugi raz, potem samochód nie odpala, potem druga naprawa u elektryka, potem znów kontrolka się zapala, najlepiej wszystkie kable wymienić ale już bardziej wtedy opłaca się nowy samochód kupić bo taniej wyjdzie, potem podróż w wigilię po ciotkę, wskutek
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Smokk: jest to jak najbardziej możliwe, rozumiem nie wywoływałeś duchów, nikt z twoich znajomych? Ktoś ci źle życzy? Coś elektryki się uczepiła energia, czy miałeś albo ktoś z twojej rodziny większe zjawiska niż te opisane?
  • Odpowiedz
Mam skrzynkę teletechniczna w domu i muszę ją zagospodarować. Myślałem żeby jakiś patchpanel z keystonami dać od góry.
Tylko nie mogę ogarnąć co dokładnie zamówić żeby pasowało do montażu. Co to są za sloty montażowe po bokach co zaznaczyłem? To ma ok 25cm rozstawu.

Ewentualnie myślałem nad adapterami keystone do szyny din, którą widać niżej. https://allegro.pl/oferta/digitus-adapter-mocowania-2x-keystone-na-szyne-din-11461720187

I wtedy bym mógł ładnie wszystko na szynie zrobić.
budyn - Mam skrzynkę teletechniczna w domu i muszę ją zagospodarować. Myślałem żeby j...

źródło: comment_1673340372vOzfR2qolpyWCspYnv5Y64.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@budyn: to są sloty producenta tej skrzynki, tu nie ma żadnego standardu. Ustal, czyja to skrzynka i zobacz, co się u nich da kupić. Takie sloty w tym miejscu zwykle służą raczej do mocowania szyn N/PE, ale jeśli to skrzynka "multimedialna", może producent przewidział i patchpannel?
Ale nie wiem, czy nie prościej i taniej będzie ogarnąć stosowny adapter jako wydruk 3D i użyć typowego patchpannela 10".
  • Odpowiedz
@klintoniusz całkiem estetyczny bateryjny pilot ma np. philips Hue. Możesz go zamontować na ścianie, do tego żarówki philips hue do sparowania. Przycisk jest w promocji na xkomie za 50zł.
  • Odpowiedz