Z miesiąc temu miałem leczony ząb i zostało włożone lekarstwo w celu uniknięcia leczenia kanałowego, kilka dni temu byłem na kontroli i rtg punktowy zęba i narazie nie ma wskazań do kanałówki natomiast zaczął mnie ten ząb bolec taki chwilowy ból jedynie gdy płukam usta zimną woda np. po myciu zębów, dodatkowo zauważyłem ze dziąsło tak jakby jest trochę wyżej w przeciwieństwie do zęba po drugiej stronie, czy to może być nadwrażliwość
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
lolxd40
- 0
Raptrax
via Wykop- 1
@hurrdurr221: mta czy biodentynę pokrywa się materiałem adhezyjnym jako odbudowa stała, a nie opatrunek

SkrytyZolw
via Wykop- 1
@hurrdurr221: MTA jest stosowane jako punktowy "opatrunek", który następnie pokrywany jest wypełnieniem ostatecznym. To zupełnie co innego.
ludzie od #stomatologia #dentysta Sytuacja wygląda tak, że jakiś tydzień temu ukruszyła mi się ósemka dolna leczona kanałowo 4 lata temu i finalnie cała korona zęba (moja) całkowicie wypadła -- zostało tylko wypełnienie. Czy powinnam coś z tym zrobić? Ogólnie w grę wchodzi jedynie usunięcie tej pozostałości, o ile jest to możliwe i o ile tak się robi, bo w sumie wizualnie i praktycznie ten ząb nie robi(ł)
@schantelle: trzeba to usunąć i to szybko, taki ząb będzie źródłem infekcji.
@Pieniek1991: każdy przypadek jest inny, ale z reguly są to wydatki rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy. Choć z reguły dużo gorszy jest dla nich wstyd przed uśmiechaniem się, brak możliwości normalnego funkcjonowania (choćby jedzenia).
Po myciu zębów płuka się buzię wodą czy tylko wypluwa nadmiar pasty? Zawsze płukałem wodą, tak samo płukałem wodą po użyciu płynu do płukania ust, a teraz czytam w necie że po myciu zębów nie płuka się ust wodą, bo na zębach musi zostać cienka warstwa pasty ( ಠ_ಠ) jak wy robicie mirki?
#pytanie #kiciochpyta #zdrowie #zeby #stomatologia #
#pytanie #kiciochpyta #zdrowie #zeby #stomatologia #
@HumanBeing: dobrze piszą w necie, nie płucze się wodą po myciu (nie ma takiego słowa płuka XD). ja osobiście po paście z fluorem płuczę wodą, po paście z hydroksyapatytem (której używam w 80%, fluorowej ok 20%) nigdy nie płuczę, a wręcz staram się nie wypluwać tak zupełnie wszystkiego. ale @SkrytyZolw powie Ci, żeby po takiej z fluorem też nie płukać
@affairz: zgadza się. Choć ja prędzej się porzygam niż nie wypłuczę z ust pasty xDD
Mircy, czeka mnie usunięcie ósemki. Czy ktoś z was usuwał zęba w znieczuleniu podtlenkiem azotu? Czy na gazie czuje się ból?
#stomatologia #stomatolog #dentysta #dentysci
#stomatologia #stomatolog #dentysta #dentysci
@nikczemny_schab: jako chirurg chyba nie zdecydowalabym się usuwać w podtlenku. Różnie ludzie reagują. No i nie znosi on bólu, a jedynie może cię wyczillowac (albo pobudzić, często tak mam u dzieciakow). Zdecydowanie współcześnie stosowane znieczulenia są zwykle wystarczające.
@nikczemny_schab: gaz rozweselający służy do sedacji, nie znieczulenia.
hej.
bylem ostatnio na wizycie kontrolnej w Aldent w Lublinie. kierowalem sie wyborem placowki wylacznie przez opinie google.
poszedlem z zalozeniem, ze trzeba pewnie doleczyc kilka zebow i poprawic je wizualnie, a tam wyszlo, ze musze miec dosc mocno podwyzszony zgryz (8 dolnych trzonowcow po bodaj 800pln za sztuke), do tego ekstrakcja 4 osemek, ktore sie nie przebily, w tym dwie poziomo (1000pln za sztuke) i mam do odbudowania 4 gorne jedynki (bodaj
bylem ostatnio na wizycie kontrolnej w Aldent w Lublinie. kierowalem sie wyborem placowki wylacznie przez opinie google.
poszedlem z zalozeniem, ze trzeba pewnie doleczyc kilka zebow i poprawic je wizualnie, a tam wyszlo, ze musze miec dosc mocno podwyzszony zgryz (8 dolnych trzonowcow po bodaj 800pln za sztuke), do tego ekstrakcja 4 osemek, ktore sie nie przebily, w tym dwie poziomo (1000pln za sztuke) i mam do odbudowania 4 gorne jedynki (bodaj
@Steven_Hyde:
1. masz coś robione z kompozytu? upewnij się że praca jest w koferdamie, mikroskop dodatkowo potwierdza jakość gabinetu
2. raczej zastanów się nad leczeniem przyczyn (powodu przez który ścierasz zęby), a nie objawów - startych zębów, odbudowane kompozytem nadal będziesz ścierał, a że kompozyt mniej wytrzymały niż szkliwo to nawet szybciej. masz wadę zgryzu? problemy z kwasowością w jamie ustnej? jakieś inne historie?
1. masz coś robione z kompozytu? upewnij się że praca jest w koferdamie, mikroskop dodatkowo potwierdza jakość gabinetu
2. raczej zastanów się nad leczeniem przyczyn (powodu przez który ścierasz zęby), a nie objawów - startych zębów, odbudowane kompozytem nadal będziesz ścierał, a że kompozyt mniej wytrzymały niż szkliwo to nawet szybciej. masz wadę zgryzu? problemy z kwasowością w jamie ustnej? jakieś inne historie?
Mam przesuniętą szczękę kawałek w lewo o równowartość dokładnie jednego zęba. Do kogo z tym iść? Dentysta? Ortodonta? Jakiś chirurg?
#stomatologia #aparatnazeby #aparatortodontyczny #ortodoncja #stomatolog #dentysta
#stomatologia #aparatnazeby #aparatortodontyczny #ortodoncja #stomatolog #dentysta
@mirekpngtif: oczywiście, że zmieniało się napięcie mięśni w trakcie leczenia, bo zmieniało się również zaguzkowanie zębów i pozycja żuchwy, co jest niezbędne do wyleczenia wady.
@MisPluszowyZWadaWymowy: nie, ortodonta to zdiagnozuje i w razie potrzeby wyśle do chirurga. Leczenie ortodontyczne wspomagane chirurgią, prowadzi ortodonta, nie chirurg.
Dzień dobry,
Mam do naprawy 5-6 zębów, opłaca się to bardziej finansowo z pomocą ubezpieczenia prywatnego coś ala medicover czy już lepiej będzie zaplacić prywatnie, nfz odpada.
#dentysta
Mam do naprawy 5-6 zębów, opłaca się to bardziej finansowo z pomocą ubezpieczenia prywatnego coś ala medicover czy już lepiej będzie zaplacić prywatnie, nfz odpada.
#dentysta
@rathgarek: z leczeniem zębów kompozytem to jest tak, że dużo bardziej opłaca się wydać więcej, mieć leppszą jakość leczenia i spokój na dłużej niż przyoszczędzić i mieć za kilka lat poprawki lub kanałówkę
@rathgarek: medicover spoko jeśli wybierzesz dobry gabinet. Zwracaj uwagę na to czy wykonują wypełnieniaw koferdamie, to dla Ciebie jest najważniejsze i pozwoli Ci łatwo wyeliminować gabinety nie pracujące zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
Chciałbym się poradzić specjalistów z tagu #stomatologia Na zdjęciu poniżej ząb 26 (brakuje mi górnych 5 dlatego 4 i 6 są blisko siebie), po niezbyt dobrym leczeniu endo wygląda teraz tragicznie bo mineło kilka lat. Kilku stomatologów mówiło mi przy okazji, że to jest do usunięcia. Więc na konsultacji u implantologa, po wykonaniu zdjęć i CBCT lekarz stwierdził, że jest zanik kości w tym miejscu i przez stan zapalny trzeba
źródło: Przechwytywanie
Pobierz@hurrdurr221: jak dla mnie ząb do usunięcia, wygląda jakby te korzenie praktycznie były rozseparowane, albo przynajmniej dno komory jest tak cienkie, że to kwestia czasu aż ząb pęknie w pół
Ja jednak najpierw bym usunął co trzeba usunąć, wyleczył próchnicę a dopiero potem bawił się w orto
Ja jednak najpierw bym usunął co trzeba usunąć, wyleczył próchnicę a dopiero potem bawił się w orto
- 0
@Raptrax: ok, dzięki za odpowiedź. To półroczne zdjęcie i co trzeba było wyleczyć to jest już zrobione.
5
Szokujący stan zdrowia jamy ustnej uczniów

Ankieta przeprowadzona wśród nauczycieli szkół średnich w Wielkiej Brytanii, zlecona przez BDA, ujawniła – jak to określono – „szokujący stan zdrowia jamy ustnej dzieci”.
z- 7
- #
- #
- #
- 0
Komentarz usunięty przez autora Wpisu
@Liamdot: Jak chcesz srebrną jedynkę to raczej szukaj kogoś ze wschodu. W Polsce z tego co wiem od dawna się dentyści w to nie bawią.
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
konto usunięte via Wykop
- 0
@LonNon: korona z wkładem płaciłem chyba ok. 1200 zł, mam drugą korone już
- 0
@stuwykopek ale żeby mieć koronę to trzeba też implant? :D
Diagnocam czy tomografia do zdiagnozowania ukrytej próchnicy lub zapalenia np. przewlekłego? Już za długo męczę się z przewlekłym, średniego natężenia bólem, a nic nie wiadomo co mi jest.
#dentysta #zdrowie #nfz #stomatolog #stomatologia #lekarz
#dentysta #zdrowie #nfz #stomatolog #stomatologia #lekarz
@nowywinternetach: jak reaguje na słodkie to wypełnienie najczęściej nieszczelne
@nowywinternetach: to co Ci napisał. pisać że "kompozyt to kompozyt" to jak pisać, że "samochód to samochód". to porównaj sobie Opla Astrę 1998 z Mercedesem S klasą 2022. w wypełnieniach równie ważne co sam materiał jest to jak został położony (technika). możesz mieć 2 różnych lekarzy, dać im dokładnie ten sam kompozyt, i jeden zrobi wypełnienie na 20 lat, drugi takie co wypadnie po 3 miesiącach
CBCT nie jest do
CBCT nie jest do
- 0
@SkrytyZolw: ocenta endo po pantomogramie, 25 może być w projekcji skośnej i być normalnie wypełniona, 16 nie wiem, czasem ciężko ocenić po zębówce, ale tu możesz mieć rację. 46 podejrzewam zmiany okw.
@siej: tak, tak, to w szóstce to picuś glancuś, po co komu mikroskop co nie? A to w piątce to wcale nie jest grubości kciuka xDDD Jakie skośne projekcje, mamy CBCT, polecam się zainteresować.
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
konto usunięte via Wykop
- 3
@tylkoponsfw: zęby to najbardziej w---------a rzecz w ludzkim ciele
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 1
- 0
Jest może ktoś, kto robił sobie licówki kompozytowe w #poznan albo jak warto podjechać to ogólnie #wielkopolska i może polecić jakiegoś specjalistę, który robi to dobrze i w zdrowych cenach? ( ͡º ͜ʖ͡º)
#stomatologia #protetyka #dentysta #zeby
#stomatologia #protetyka #dentysta #zeby
@a-kow: lol pogieło żeby za kompozytowe brać 1000 xD
@a-kow: zrób se ceramiczne no prep jak człowiek. kompozyt jest materiałem o dużo wyższej ścieralności, prace wykonane z kompozytu będą znacznie mniej trwałe niż ceramika. poszukaj sobie jak wygląda przeciętna "metamorfoza" na kompozycie po 5 latach
- 0
#stomatologia #dentysta #zeby #lekarz #zdrowie
Cześć
miał ktoś wycinane kaptury dziąseł z ósemek? ile to was kosztowało ze wszystkim?
Cześć
miał ktoś wycinane kaptury dziąseł z ósemek? ile to was kosztowało ze wszystkim?
@dupxo997: Ja liczę pacjentów ok 250 zł
- 0
źródło: piatka wykop3
Pobierz@fefler: ma próchnicę i wymaga leczenia kanałowego. szóstka też ma próchnicę pod wypełnieniem, a i czwórkę bym sprawdził, ale CBCT to nie jest idealna metoda diagnostyki próchnicy, zrób zdjęcie zgryzowe boczne zanim Ci pootwierają te zęby
@fefler: jest zbyt zaawansowana, ale:
1. zrób zdjęcie zgryzowe boczne
2. napisz jakie są reakcje zęba na chlorek (zimno), opukiwanie
bo tu się rozchodzi o to czy w ogóle ten ząb jest żywy, jak nie jest to za bardzo nie ma czego leczyć. ze skanu wynika, że raczej żywy dawno nie jest ale warto to na spokojnie na początek potwierdzić, bo różne już artefakty na RTG widywałem, co prawda na
1. zrób zdjęcie zgryzowe boczne
2. napisz jakie są reakcje zęba na chlorek (zimno), opukiwanie
bo tu się rozchodzi o to czy w ogóle ten ząb jest żywy, jak nie jest to za bardzo nie ma czego leczyć. ze skanu wynika, że raczej żywy dawno nie jest ale warto to na spokojnie na początek potwierdzić, bo różne już artefakty na RTG widywałem, co prawda na
- 0
Mirki, stoję przed dylematem.
Byłem dziś u implantologa ze zdjęciem 3D, i okazało się, że mam zbyt wąską kość, żeby wkręcić implanty (2x dwójka). Nie miałem stałych dwójek, stąd prawdopodobnie brak w kości. W tym przypadku są dwie opcje : augumentacja kości (dorobienie sztucznej kości) , przez co koszt całego zabiegu wzrasta do ok. 17 tys złotych. Druga opcja to most, czyli spiłowanie trójki, założeniem korony itd doczepienie do niej dwójki. Koszt
Byłem dziś u implantologa ze zdjęciem 3D, i okazało się, że mam zbyt wąską kość, żeby wkręcić implanty (2x dwójka). Nie miałem stałych dwójek, stąd prawdopodobnie brak w kości. W tym przypadku są dwie opcje : augumentacja kości (dorobienie sztucznej kości) , przez co koszt całego zabiegu wzrasta do ok. 17 tys złotych. Druga opcja to most, czyli spiłowanie trójki, założeniem korony itd doczepienie do niej dwójki. Koszt
- 0
Dół przód do wyprostowania i boki na górze wyciągnąć do zewnątrz, powiedział mi, że z rok to potrwa. Tylko tej ceny nie jestem pewny.
@lewacka_betoniarka 4k to raczej standardowa cena
























