Z miesiąc temu miałem leczony ząb i zostało włożone lekarstwo w celu uniknięcia leczenia kanałowego, kilka dni temu byłem na kontroli i rtg punktowy zęba i narazie nie ma wskazań do kanałówki natomiast zaczął mnie ten ząb bolec taki chwilowy ból jedynie gdy płukam usta zimną woda np. po myciu zębów, dodatkowo zauważyłem ze dziąsło tak jakby jest trochę wyżej w przeciwieństwie do zęba po drugiej stronie, czy to może być nadwrażliwość
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ludzie od #stomatologia #dentysta Sytuacja wygląda tak, że jakiś tydzień temu ukruszyła mi się ósemka dolna leczona kanałowo 4 lata temu i finalnie cała korona zęba (moja) całkowicie wypadła -- zostało tylko wypełnienie. Czy powinnam coś z tym zrobić? Ogólnie w grę wchodzi jedynie usunięcie tej pozostałości, o ile jest to możliwe i o ile tak się robi, bo w sumie wizualnie i praktycznie ten ząb nie robi(ł)
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pieniek1991: każdy przypadek jest inny, ale z reguly są to wydatki rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy. Choć z reguły dużo gorszy jest dla nich wstyd przed uśmiechaniem się, brak możliwości normalnego funkcjonowania (choćby jedzenia).
  • Odpowiedz
Po myciu zębów płuka się buzię wodą czy tylko wypluwa nadmiar pasty? Zawsze płukałem wodą, tak samo płukałem wodą po użyciu płynu do płukania ust, a teraz czytam w necie że po myciu zębów nie płuka się ust wodą, bo na zębach musi zostać cienka warstwa pasty ( _) jak wy robicie mirki?
#pytanie #kiciochpyta #zdrowie #zeby #stomatologia #
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HumanBeing: dobrze piszą w necie, nie płucze się wodą po myciu (nie ma takiego słowa płuka XD). ja osobiście po paście z fluorem płuczę wodą, po paście z hydroksyapatytem (której używam w 80%, fluorowej ok 20%) nigdy nie płuczę, a wręcz staram się nie wypluwać tak zupełnie wszystkiego. ale @SkrytyZolw powie Ci, żeby po takiej z fluorem też nie płukać
  • Odpowiedz
@nikczemny_schab: jako chirurg chyba nie zdecydowalabym się usuwać w podtlenku. Różnie ludzie reagują. No i nie znosi on bólu, a jedynie może cię wyczillowac (albo pobudzić, często tak mam u dzieciakow). Zdecydowanie współcześnie stosowane znieczulenia są zwykle wystarczające.
  • Odpowiedz
hej.
bylem ostatnio na wizycie kontrolnej w Aldent w Lublinie. kierowalem sie wyborem placowki wylacznie przez opinie google.
poszedlem z zalozeniem, ze trzeba pewnie doleczyc kilka zebow i poprawic je wizualnie, a tam wyszlo, ze musze miec dosc mocno podwyzszony zgryz (8 dolnych trzonowcow po bodaj 800pln za sztuke), do tego ekstrakcja 4 osemek, ktore sie nie przebily, w tym dwie poziomo (1000pln za sztuke) i mam do odbudowania 4 gorne jedynki (bodaj
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Steven_Hyde:

1. masz coś robione z kompozytu? upewnij się że praca jest w koferdamie, mikroskop dodatkowo potwierdza jakość gabinetu
2. raczej zastanów się nad leczeniem przyczyn (powodu przez który ścierasz zęby), a nie objawów - startych zębów, odbudowane kompozytem nadal będziesz ścierał, a że kompozyt mniej wytrzymały niż szkliwo to nawet szybciej. masz wadę zgryzu? problemy z kwasowością w jamie ustnej? jakieś inne historie?
  • Odpowiedz
Dzień dobry,

Mam do naprawy 5-6 zębów, opłaca się to bardziej finansowo z pomocą ubezpieczenia prywatnego coś ala medicover czy już lepiej będzie zaplacić prywatnie, nfz odpada.

#dentysta
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rathgarek: z leczeniem zębów kompozytem to jest tak, że dużo bardziej opłaca się wydać więcej, mieć leppszą jakość leczenia i spokój na dłużej niż przyoszczędzić i mieć za kilka lat poprawki lub kanałówkę
  • Odpowiedz
@rathgarek: medicover spoko jeśli wybierzesz dobry gabinet. Zwracaj uwagę na to czy wykonują wypełnieniaw koferdamie, to dla Ciebie jest najważniejsze i pozwoli Ci łatwo wyeliminować gabinety nie pracujące zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
  • Odpowiedz
Chciałbym się poradzić specjalistów z tagu #stomatologia Na zdjęciu poniżej ząb 26 (brakuje mi górnych 5 dlatego 4 i 6 są blisko siebie), po niezbyt dobrym leczeniu endo wygląda teraz tragicznie bo mineło kilka lat. Kilku stomatologów mówiło mi przy okazji, że to jest do usunięcia. Więc na konsultacji u implantologa, po wykonaniu zdjęć i CBCT lekarz stwierdził, że jest zanik kości w tym miejscu i przez stan zapalny trzeba
hurrdurr221 - Chciałbym się poradzić specjalistów z tagu #stomatologia Na zdjęciu pon...

źródło: Przechwytywanie

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hurrdurr221: jak dla mnie ząb do usunięcia, wygląda jakby te korzenie praktycznie były rozseparowane, albo przynajmniej dno komory jest tak cienkie, że to kwestia czasu aż ząb pęknie w pół

Ja jednak najpierw bym usunął co trzeba usunąć, wyleczył próchnicę a dopiero potem bawił się w orto
  • Odpowiedz
Planuje sobie zrobić srebrną jedynkę i zastanawiam się czy zrobię to u każdego dentysty czy nie każdy oferuje takie cuda? Może ktoś z was robił we #wroclaw i może kogoś polecić #dentysta
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nowywinternetach: to co Ci napisał. pisać że "kompozyt to kompozyt" to jak pisać, że "samochód to samochód". to porównaj sobie Opla Astrę 1998 z Mercedesem S klasą 2022. w wypełnieniach równie ważne co sam materiał jest to jak został położony (technika). możesz mieć 2 różnych lekarzy, dać im dokładnie ten sam kompozyt, i jeden zrobi wypełnienie na 20 lat, drugi takie co wypadnie po 3 miesiącach
CBCT nie jest do
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: ocenta endo po pantomogramie, 25 może być w projekcji skośnej i być normalnie wypełniona, 16 nie wiem, czasem ciężko ocenić po zębówce, ale tu możesz mieć rację. 46 podejrzewam zmiany okw.
  • Odpowiedz
@siej: tak, tak, to w szóstce to picuś glancuś, po co komu mikroskop co nie? A to w piątce to wcale nie jest grubości kciuka xDDD Jakie skośne projekcje, mamy CBCT, polecam się zainteresować.
  • Odpowiedz
@M4rcinS: przypomniałem sobie jak miałem wyrywaną 8. Wszystko się zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dobrze, że jest znieczulenie ( ͡° ͜ʖ ͡°). To jest i tak nic w porównaniu do bólu w następnych dniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@a-kow: zrób se ceramiczne no prep jak człowiek. kompozyt jest materiałem o dużo wyższej ścieralności, prace wykonane z kompozytu będą znacznie mniej trwałe niż ceramika. poszukaj sobie jak wygląda przeciętna "metamorfoza" na kompozycie po 5 latach
  • Odpowiedz
@fefler: ma próchnicę i wymaga leczenia kanałowego. szóstka też ma próchnicę pod wypełnieniem, a i czwórkę bym sprawdził, ale CBCT to nie jest idealna metoda diagnostyki próchnicy, zrób zdjęcie zgryzowe boczne zanim Ci pootwierają te zęby
  • Odpowiedz
@fefler: jest zbyt zaawansowana, ale:
1. zrób zdjęcie zgryzowe boczne
2. napisz jakie są reakcje zęba na chlorek (zimno), opukiwanie
bo tu się rozchodzi o to czy w ogóle ten ząb jest żywy, jak nie jest to za bardzo nie ma czego leczyć. ze skanu wynika, że raczej żywy dawno nie jest ale warto to na spokojnie na początek potwierdzić, bo różne już artefakty na RTG widywałem, co prawda na
  • Odpowiedz
Mirki, stoję przed dylematem.
Byłem dziś u implantologa ze zdjęciem 3D, i okazało się, że mam zbyt wąską kość, żeby wkręcić implanty (2x dwójka). Nie miałem stałych dwójek, stąd prawdopodobnie brak w kości. W tym przypadku są dwie opcje : augumentacja kości (dorobienie sztucznej kości) , przez co koszt całego zabiegu wzrasta do ok. 17 tys złotych. Druga opcja to most, czyli spiłowanie trójki, założeniem korony itd doczepienie do niej dwójki. Koszt
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach