Wpis z mikrobloga

Wracam z kolejnym pytaniem.
Ostatnio miałem robioną tomografię twarzoczaszki, poza tym miałem robione już zdjęcie cefalometryczne oraz rentgen szczęki. Ortodonta przedstawił mi plan leczenia. Według niego moje stawy żuchowo-skroniowe są za słabo osadzone i będę musiał przez pół roku nosić szynę, która je "podniesie", później przyjdzie aparat ortodontyczny i jak zęby będą w odpowiedniej pozycji to operacja dwuszczękowa (około 2 lata po założeniu aparatu). Mam dwa pytania.

1. Co z tą szyną? Nigdy o tym nie słyszałem, tylko w kontekście bruksizmu, ale bruksizmu nie mam.
2. Czy trzeba wyrywać zęby przy stłoczeniu? Dostałem info, że zęby z dołu są stłoczone (u góry stłoczenie jest, ale małe) i piątki będą do wyrywania. Pisałem już o tym kiedyś, ale nie chcę mieć wyrywanych zębów. Bardzo wiele złych rzeczy na ten temat słyszałem i chyba wolę już mieć stłoczenie, niż ewentualne problemy z wyglądem twarzy.

#ortodoncja #aparatnazeby #aparatortodontyczny #dentysta #zeby
  • 8
  • Odpowiedz
@OktawianAugust: 1. Nie wiem jaką szynę nosi się przez pół roku. Rozumiem deprogramację, a chyba właśnie o to chodzi, ale to trwa 2-4 tygodnie.

2. Obecnie odchodzi się od usuwania zębów, raczej poszerza się łuki. Ortodontka, z którą współpracuje, stosuje leczenie ekstrakcyjne tylko jeśli w jamie ustnej są jakieś zęby bardzo słabo rokujące i i tak nie wiadomo jak długo jeszcze by się utrzymały. Rysy twarzy to Ci się zmienią,
  • Odpowiedz
1. Nie wiem jaką szynę nosi się przez pół roku. Rozumiem deprogramację, a chyba właśnie o to chodzi, ale to trwa 2-4 tygodnie.


@SkrytyZolw: Chodzi o jakąś płytkę, którą się nosi cały czas i stabilizuje ona zgryz i sprawia, że te stawy "wskakują w odpowiednie miejsce", bo teraz nie wchodzą do końca na swoje miejsce. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Wydaje mi się, że to to o czym piszą na screenie poniżej. Czy ma to sens, to jest właśnie pytanie, bo wcześniej ortodonta mówił mi o tym czymś, ale w kontekście, że przed operacją trzeba będzie nosić, a teraz mowa o przed aparatem.

2. Obecnie odchodzi się od usuwania zębów, raczej poszerza się łuki

Rysy twarzy to Ci się zmienią, niezależnie od
OktawianAugust - >1. Nie wiem jaką szynę nosi się przez pół roku. Rozumiem deprograma...

źródło: 123

Pobierz
  • Odpowiedz
@OktawianAugust:

Chodzi o jakąś płytkę, którą się nosi cały czas i stabilizuje ona zgryz i sprawia, że te stawy "wskakują w odpowiednie miejsce", bo teraz nie wchodzą do końca na swoje miejsce. Skoro jest wskazanie do tego, to jak najbardziej ma sens. Bez uzyskania stabilnej pozycji głów w stawie, nie uda się uzyskać długotrwałych i stabilnych efektów leczenia.


No ja rozumiem i dla mnie to jest deprogramacja, ale płytkę nosi się 2-4 tygodnie. Z tego co mnie uczyli, to tak długie noszenie deprogramatora jest niekorzystne dla stawów. Ale może chodzi o coś
  • Odpowiedz
@OktawianAugust Przed operacją nosiłem szynę przez około pół roku. Jeżeli chodzi o przypadki operacyjne to większość osób z którymi rozmawiałem nosiło szynę długo.
W moim przypadku szyna ustawila stawy w lepszej pozycji niz były i żuchwa odjechała bardziej do tyłu.
Skoro i tak masz operacje to napisze Ci co powiedział mi jeden z lepszych chururgow od operacji szczęki: "Jak trzeba będzie coś wyrwać to najwyżej zrobimy większe wysunięcie podczas operacji". Ostatecznie
  • Odpowiedz
@OktawianAugust: Przy takich nakładach warto przejść się do kilku innych ortodontów i zobaczyć co mają do powiedzenia.
U mnie rozpisywano bardzo długie i bolecne leczenia pełne jakiś zabiegów chirurgicznych, a okazało się, że da się to ominąć lecząc się u periodonty i nakładkami pod opieką ortodnty.
Ze stłoczenia wyczarowali mi ponad >1cm w szczęce przy przesuwaniu zębów na swoje miejsce oraz strippingu jedynek (przepiłowywanie po bokach). Raczej spotykałam się z
  • Odpowiedz
@OktawianAugust: xDDD Ortodonci robią pomiary na rtg cefalometrycznym i analizują modele uzębienia, zanim przedstawią plan leczenia. Po tym zdjęciu jedynie mogę ci powiedzieć żebyś chodził regularnie na higienizację i żebyś nitkował zęby. Ortodonci patrzą na stosunke górnych zębów do dolnych, to jest najważniejsze. To że ząb jest skrzywiony nie oznacza że wymagasz leczenia ortodontycznego.
  • Odpowiedz