Pytanie, bo dwa lata temu na zakończenie leczenia u ortodonty dostałem taką plastikową nakładkę. Bardzo fajnie się ona sprawdzała bo utrzymuje mi zęby w stałym ułożeniu. Niestety uległa niszczeniu. Czy po takim czasie jest szansa dostać taką?

#stomatologia #ortodoncja #dentysta
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zawarudo
Tak. Idź do kogokolwiek i powiedz ze chcesz retainer z materiału typu zendura, lub poproś swój model od ortodonty w formie pliku 3d i odezwij się do jakiegokolwiek laboratorium dentystycznego. Koszt zdecydowanie mniejszy (200zl max za łuk) u lekarza Ci policzy jakieś 6oo zł za komplet minimum.. Lekarze to mendy xd
  • Odpowiedz
@Zawarudo: si. drucik retencyjny. ew. jakaś mała korekta 2-3 nakładkami żeby poprawić ten rozjazd jeśli widzisz potrzebę + dopiero drucik retencyjny + nakładka na noc.
  • Odpowiedz
@SRzeyamlon: soda oczyszczona ma działanie ścierające a nie wybielające, woda utleniona fakt ma działanie wybielające ale ja bym się bała używać jej tak bez niczego( w ogóle jakie stężenie? bo są rózne)
, jednak żele wybielające, te profesjonalne przynajmniej mają inne związki chroniące szkliwo, mają dodatki fluoru, azotan potasu zmniejszający nadwrazliwość itp. więc z tą "poważniejszą chemią" to bym nie przesadzała :P plus takie wybielanie się robi co najmniej co
  • Odpowiedz
Hej takie pytanie do psychiatry/dentysty, który jest na sali, bo zapomniałem zapytać o to swojego.
Jak wygląda znieczulenie w przypadku leków depresyjnych, np. SNRI? Może być jakiś problem?
Plomby do dzisiaj się trzymały... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#dentysta #psychiatria
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To prawda że od października 2022 są białe plomby na NFZ na wszystkie zęby za darmo, a amalgamatowych już nie zakładają? W necie jest cała masa artykułów z przełomu września/października że tak ma być od połowy października, ale nie mogę znaleźć żadnego potwierdzenia wiarygodnego
#dentysta #stomatologia #zeby #zdrowie #polska #nfz #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HumanBeing: amalgamat się sam w sobie doszczelniał, ulega korozji, korozja wypełnia szczeliny między zębem a amalgamatem
Nie wszystkie amalgamaty są nieszczelne, dobrze założone są na pewno szczelniejsze niż najtańszy glass-jonomer. To się dopiero rozszczelnia, i to będą zakładać zamiast amalgamatu. O ile będą gabinety na NFZ. U mnie w mieście powiatowym 40k jest około 20 gabinetów prywatnych, każdy termin oczekiwania około 2-3 mc na wizytę, gabinetów na NFZ obecnie jest
  • Odpowiedz
@HumanBeing: tak, to. bo mało kto to w Polsce stosuje (na NFZ nikt) i to jest główny powód dlaczego jakość leczenia jest u nas niska - taka izolacja niesamowicie podnosi trwałość/szczelność wypełnienia
  • Odpowiedz
@lolxd40: tak naprawdę to da się tylko powiedzieć, że wypełnienie NA PEWNO JEST NIESZCZELNE. za to nie da się stwierdzić, że NA PEWNO JEST SZCZELNE bo nieszczelność może być na przestrzeni do której stomatolog nie ma dostępu (styczna, poddząsłowo, etc.)
  • Odpowiedz
@hipeq69: dwa powody:
1. kompozyt wymaga idealnej suchości dla dobrej adhezji, jak dostaje się wilgoć (a całą jama ustna to jedna wielka wilgoć) kompozyt słabo wiąże = takie wypełnienie rozszczelni się szybko
2. dodatkowo bez izolacji śliny jest ryzyko dostania się śliny pod nowo zakładane wypełnienie. w ślinie masz bakterie, w tym również bakterie próchnicotwórcze, więc te bakterie masz od razu w środku zęba, pod wypełnieniem
teraz daj trochę czasu
  • Odpowiedz
Czytałem kilka tematów, ale z uwagi na upływ czasu wiele się zmienia - gdzie we #wroclaw wyrwać 8 na #nfz? Kiedyś to robiłem u Pakulskiego na Ołtaszynie, ale już nie przyjmuje na NFZ (pewnie za mało płacili). Może Pakulski przyjmuje na Weigla?
Ktoś pisał o Krakowskiej (Poliklinika) oraz o Borowskiej - czy na Borowskiej chodziło też o oddział Polikliniki czy o Klinikę Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
#dentysta
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

3 dni temu miałem plombowna górna 6 i cały czas wydaje mi się że jest jeszcze trochę za wysoka bo czasami przy pewnych pozycjach szczęki czuje jak uderzam tym zębem w dolne. Czy taka za wysoka plomba stwarza jakieś ryzyko dla tego zęba? #dentysta #stomatologia #zeby
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej #stomatologia #zeby #dentysta #zdrowie
Czy moglibyście mi rozjaśnić pewna kwestie? Mianowicie - czy można pić herbatę między myciem zębów a pójściem spać bez uszczerbku na zębach? Jeśli tak to jaka? Zielona, czerwona, biała? (Ofc niesłodzona) przepłukać woda po wypiciu?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wera94: herbata przebarwia zęby, to jest fakt. jak wypijesz herbatę i umyjesz zęby (załóżmy że pijesz zieloną po której można myć zęby bo nie jest kwaśna jak np. owocowe) to zabarwi Ci te zęby mniej, niż jak wypijesz i nie umyjesz zębów. tak czy tak regularne picie herbaty nawet przy dobrej higienie i tak w końcu przebarwi zęby i konieczna będzie higienizacja, aby wróciły do naturalnego koloru
  • Odpowiedz
@fefler: nie bój sie ekstrakcji ;)
Skołuj sobie antybiotyk na wszelki wypadek.

Przede wszystkim suchodół powstaje jak wypadnie opatrunek więc spokojnie po ekstrakcji z jedzeniem - picie przez słomke odpada!
  • Odpowiedz
@fefler: raczej nie warto, ale kto bogatemu zabroni. mnie dobry chirurg w łódzkiej średniej klinice powiedział, że to niepotrzebna bajera, w topowej warszawskiej chirurg powiedział, że można ale cudów to nie zdziała
  • Odpowiedz
Kumpel założył aparat u ortodonty parę miesięcy temu, niestety ortodonta przepadł i nie ma z nim kontaktu, nie odbiera, nie odpisuje itd.

Nikt inny nie chce przejmować leczenia od innego ortodonty więc będzie musiał sciągać aparat i zakłądać nowy.

Teraz pytanie gdzie szukać odszkodowania za takie działanie? Może w izbie lekarskiej będą mieć informacje o ubezpieczeniu?

#lekarz #medycyna #dentysta #zdrowie #prawo
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Mintaa
Wiele lat temu, jak aparaty ortodontyczne były egzotyką, zmieniłam kraj zamieszkania a następnie dwukrotnie miejsce zamieszkania.
W moje proste na dzisiaj zeby zaangażowanych było 4 ortodontów.
  • Odpowiedz
  • 0
@Wjolka: No tutaj jest taki problem że obdzwonił już chyba wszystkich w okolicy i każdy mówi żę nie będzie po kimś robił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz