Wpis z mikrobloga

Możliwe jest, że po dwóch tygodniach od założenia wypełnienia dopiero zauważyłem, że wypełnienie jest założone za nisko/za wysoko? (nie wiem jak to się określa, ale czuję jakby przy zgryzie mi to przeszkadzało)
Dałbym sobie rękę uciąć, że po wyjściu z gabinetu i przez następne dni nie czułem żadnego dyskomfortu.
Zastanawiam się czy takie coś jest możliwe czy może mój mózg szuka problemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dentysta #stomatologia
  • 9
@SkrytyZolw:
Dzięki za odpowiedź!
Przy okazji, czy na podstawie tego zdjęcia jesteś w stanie ocenić jak bardzo jest pęknięty ten ząb?
Mój stomatolog stwierdził, że pęknięcie jest bardzo głębokie i ząb nie rokuje. Zalecił usunięcie. Nie odczuwałem żadnego bólu itp, jedynie językiem wyczuwałem jakby odruszkone wypełnienie, które finalnie okazało się pęknięciem zęba. Ostatecznie nie zdecydowałem się na usuwanie póki nie boli, Pani dentystka czymś to wypełniła informując mnie, że to "tymczasowe"
damianos19938 - @SkrytyZolw: 
Dzięki za odpowiedź!
Przy okazji, czy na podstawie tego...

źródło: d16

Pobierz
@damianos19938: takie zdjęcie jest mało dokładne i zanim cokolwiek usuniesz zrób microCBCT. To zdjęcie 3D, na którym można dokładnie obejrzeć zęba z każdej strony i ocenić zakres zniszczeń. Natomiast na podstawie powyższego zdjęcia stwierdzam, że nie jest źle i bym ratowała tego zęba.

A ząb z posta to ta siódemka obok czy inny? Bo siódemka też wymaga pilnej interwencji.
@damianos19938: naturalny ząb jest lepszy od implantu. I to nie jest złamany ząb, tylko odłamana ściana. To znacząca różnica :D Trzeba mu odbudować brakującą ścianę, najpewniej bez wycięcia dziąsła się nie uda. Może trzeba będzie zrobić wydłużenie korony klinicznej. A potem przeleczyć jeszcze raz kanałowo i odbudować nakładem/koroną ceramiczną. Czyli odbudowa ściany to ok. 200-400zł, powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem (najpewniej 4 kanały) 1200-1800zł i korona/nakład 1400-2000zł. Odpowiadając jeszcze na zadane
@SkrytyZolw: Dzięki wielkie za fachowy opis, trzeba będzie nerkę sprzedać :D

A odnośnie drugiej części wypowiedzi- Jak to w ogóle możliwe, że dentysta mając zdjęcie, którego wykonanie sam zlecił, interpretując je, "rozwiercając" tego zęba twierdziła, że nie ma konieczności leczenia kanałowego?
Jak to mogę interpretować?
Jestem z Bydgoszczy, ale widzę, że działasz na południu Polski więc z poleceniem pewnie będzie ciężko.
@damianos19938: to jest całkiem proste - wierci, wierci aż zębina będzie na tyle twarda, że stomatolog uzna ją za zdrową i/lub wybarwiacz pokaże, że zębina nie jest zakażona. dowiercenie się do miazgi/kanału to niby jest taki punkt krytyczny czy będzie kanałowe, czy nie będzie, ale:
- można dowiercić się do miazgi, nawet mieć perforację komory, ale zastosować leczenie nowoczesnymi biomateriałami (pulpotomia częściowa lub pokrycie bezpośrednie biodentyną lub MTA) i ząb może
@damianos19938:

A odnośnie drugiej części wypowiedzi- Jak to w ogóle możliwe, że dentysta mając zdjęcie, którego wykonanie sam zlecił, interpretując je, "rozwiercając" tego zęba twierdziła, że nie ma konieczności leczenia kanałowego


Czasem na zdjęciu coś może wygladać gorzej niż jest w rzeczywistości. Zawsze warto dać szansę zębowi, o ile da się go oczyścić całkiem z próchnicy. Czasami obserwuje przypadki z opatrunkami "leczniczym" założonymi w głębokich, ale niedoczyszczonych ubytkach. Tacy pacjenci mówią,