Wszystko
Wszystkie
Archiwum
Ślady opiatów znalezione w naczyniu z czasów ery brązu (1450-1200 rok przed naszą erą). Naczynie wyprodukowane na Cyprze
"Researchers have found traces of ancient opium in a Bronze Age vessel, the first chemical confirmation that a type of pottery jug long suspected to have been used to hold opiates were indeed used for that purpose.
The vessel in question is a base-ring juglet now in the collection of the British Museum. It
"Researchers have found traces of ancient opium in a Bronze Age vessel, the first chemical confirmation that a type of pottery jug long suspected to have been used to hold opiates were indeed used for that purpose.
The vessel in question is a base-ring juglet now in the collection of the British Museum. It
źródło: comment_aBTcuJx6HYs6h7hZiH9w22XRaaLMz2dD.jpg
Pobierz- lwonly
- wpiotr2221
- Replica
- QBA__
- another_throwaway23
- +21 innych
39
Reakcja Maillarda dlaczego 180 stopni jest magiczną temperaturą.

Dlaczego wynalezienie termostatu ulepszyło nasze gotowanie.
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 5
Siemaa, mam pytanie
Mniej w 50. sekundzie jest mowa, że ciśnienie zewnętrzne (atmosferyczne) mniej więcej równoważy się z ciśnieniem wewnętrznym naszego organizmu.
Jeżeli przykładowo wylatujemy w kosmos gdzie nie ma atmosfery, tylko próżnia, to dlaczego nie rozrywa naszego ciała ciśnienie wewnętrzne?
Pytam co by się dowiedzieć :)
#nauka #naukatolubie #fizyka #chemia #biologia
Mniej w 50. sekundzie jest mowa, że ciśnienie zewnętrzne (atmosferyczne) mniej więcej równoważy się z ciśnieniem wewnętrznym naszego organizmu.
Jeżeli przykładowo wylatujemy w kosmos gdzie nie ma atmosfery, tylko próżnia, to dlaczego nie rozrywa naszego ciała ciśnienie wewnętrzne?
Pytam co by się dowiedzieć :)
#nauka #naukatolubie #fizyka #chemia #biologia

- 5
@Felynsky: Bo skafander zy pojazd kosmiczny jest tak zaprojektowany, aby ciśnienie wewnątrz obiektu było przyjazne dla czlowieka.
- 3
@Felynsky:
Bo to tylko różnica ciśnienia jednej atmosfery, za mało żeby naruszyć ciągłość tkanek. To tak samo jakbyś się gwałtownie wynurzył z głębokości 10m (z 2 atmosfer do 1) - choroba głębinowa może ci trochę zaszkodzić, ale nie pękniesz na powierzchni.
Jeżeli przykładowo wylatujemy w kosmos gdzie nie ma atmosfery, tylko próżnia, to dlaczego nie rozrywa naszego ciała ciśnienie wewnętrzne?
Bo to tylko różnica ciśnienia jednej atmosfery, za mało żeby naruszyć ciągłość tkanek. To tak samo jakbyś się gwałtownie wynurzył z głębokości 10m (z 2 atmosfer do 1) - choroba głębinowa może ci trochę zaszkodzić, ale nie pękniesz na powierzchni.
- 5
@japecznikow: @SebaKomp: Szukacie dziury w całym. Chodzi o OH- , które po prostu zostało zapisane od tyłu.
- 3
@japecznikow: HSO4- będzie w większym stężeniu niż SO4(2-), kwas siarkowy w rzeczywistości nie dysocjuje w 100% z oderwaniem obu protonów.
Jak dobra stronka co wytłumaczy chiralność? #chemia
Hejkam
Czy ktoś może mi polecić laboratorium w Poznaniu w którym dość szybko byłbym w stanie sprawdzić co tak naprawdę znajduje się w lekach które ostatnio otrzymałem?
#poznan #kiciochpyta #chemia #narkotykizawszespoko #nauka #pytanie
Czy ktoś może mi polecić laboratorium w Poznaniu w którym dość szybko byłbym w stanie sprawdzić co tak naprawdę znajduje się w lekach które ostatnio otrzymałem?
#poznan #kiciochpyta #chemia #narkotykizawszespoko #nauka #pytanie
@subskrybent_wykopu: Lek niewiadomego pochodzenia xD Dogadaj się z doktorantami z chemii to Ci po taniości określą co tam masz za "lek" :D
- LM317K
- konto usunięte
- Miczowiec
- guest
- FrauWolf
- +2 innych
@subskrybent_wykopu: Dogadałem tzn? Ustalą Ci pełny skład tabletki czy tylko oznacza substancje czynna? Na ile wycenili taka analizę?
Myślicie, że tak mógł wyglądać "Wielki Wybuch"?
Oczywiście pewne rzeczy mogły przebiegać w nieco inny sposób ale chodzi o generalną zasadę krystalizacji, którą uważam za analogiczny proces do materializacji energii, z której powstał nasz Wszechświat
#fizyka #fizykakwantowa i trochę #chemia #kosmologia
Oczywiście pewne rzeczy mogły przebiegać w nieco inny sposób ale chodzi o generalną zasadę krystalizacji, którą uważam za analogiczny proces do materializacji energii, z której powstał nasz Wszechświat
#fizyka #fizykakwantowa i trochę #chemia #kosmologia

@tojestmultikonto: myślę że nie
- Ethordin
- koostosh
- SayWhatAgain
- baraneo
- Polanin
- +3 innych
@Precypitat: Palec zmieniający napięcie powierzchniowe wody wygląda dobrze ale lepiej wygląda statek który pływa po wodzie bez "żadnego" napędu.
Brakuje igły/żyletki leżącej na wodzie.
Brakuje igły/żyletki leżącej na wodzie.
4
W śmietnikach płonęły worki z nieznaną substancją. W akcji grupa chemiczna

Nietypowa interwencja strażaków koło Skwierzyny. Na leśnym parkingu płonęły trzy śmietniki z dziwną zawartością. - Próbowaliśmy ugasić pożar wodą, lecz pakunki pod jej wpływem bardzo mocno dymiły. Sytuacje opanowaliśmy dopiero gaśnicami proszkowymi - mówią ochotnicy. Do akcji wysłano grupę chemiczną
z- Dodaj Komentarz
- #
- #
- #
- #
- #
- #
8
Bez cukru ale słodzone

Mity na temat białego cukru, fruktozy i rzekomo niesłodzonych dietetycznych produktów.
z- Dodaj Komentarz
- #
- #
- #
- #
- #
- 2
Podczas podgrzewania moszczu winogronowego (w celu odparowania wody) następnego dnia po ostudzeniu na ściankach zauważyłem przezroczyste kryształy. Kryształy były bez smaku. Gdy trzymałem je w ustach rozpuszczały się jak cukier.
Moje pytanie jest następujące. Co to jest za związek?
#moszcz #winogron #nalewki #chemia #alkohol #kuchnia #krysztal
Moje pytanie jest następujące. Co to jest za związek?
#moszcz #winogron #nalewki #chemia #alkohol #kuchnia #krysztal
- 3
@Grzes-es: @Kwiatuszek_Mateuszek: to prawdopodobnie sole kwasu winowego
- 1
@Grzes-es: winiany nie są szkodliwe dla organizmu, ale powodują zmętnienia win, co z reguły uznawane jest za wadę. W warunkach domowych pozostaje chyba tylko filtracja, ewentualnie możesz przetrzymać wino w niskiej temperaturze przez kilka dni, żeby wytrącić jak najwięcej kryształów i po tym przefiltrować.
- 4
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 1
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora
Jeździ ktoś na Specol? Zaintrygowały mnie te oleje, jak przeglądałem karty charakterystyki Lotosa, czy Orlenu. Specol trzyma bardzo fajne parametry na papierze w porównaniu z Motulem, czy Valvolinem, a kosztuje po 80-100zl za 4-5L. Jak się na nich auta spisują? Szczególnie syntetyki 0W40 i 5W40.
#samochody #motoryzacja #mechanikasamochodowa #chemia
#samochody #motoryzacja #mechanikasamochodowa #chemia
@singortone akurat z Mobila na cokolwiek jakbyś przeszedł to byłbyś zadowolony ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ile już zrobiłeś na tym oleju i jaki masz silnik?
Ile już zrobiłeś na tym oleju i jaki masz silnik?
@damian_co_dalej 8% chyba dla Specola. Nie pamietam. Nie mam teraz dostępu do PDFa. Ogólnie wszystko poniżej 10 jest w pytę.
konto usunięte via Android
- 2
@daniel_em w sumie to też chciałbym wiedzieć
- 1
@daniel_em: Nope, Poly(Vinyl Alcohol), ale wersja o wysokiej rozpuszczalności faktycznie zawiera ok 10% grup estrowych (typowo octanowych).





















Komentarz usunięty przez autora