Hej anonki. Planuję zrobić stary jak świat eksperyment NaOH + H2O + Al -> Na[Al(OH)4] + H i zastanawiam się nad związkiem uzyskanym w tej reakcji. Otóż o "Sodium tetrahydroxaluminate" nie znalazłem żadnych informacji (w ogólnoświatowym i polskim) internecie na temat właściwości tego związku. Nie wiem czy mogę go sobie od tak rozpuścić w dużej ilości wody i odesłać w otchłań mojego kranu. Nie mam pojęcia czy jest niebezpieczny, nie zearaguje dziwnie
@wister808 Na[Al(OH)4] to tetrahydroksoglinian sodu. Nie reaguje z h2o. Możesz go wylać, nie jest niebezpieczny.
Sama reakcja jest silnie egzotermiczna więc się nie poparz. Jak będziesz robił tą reakcję na dużych stężeniach to woda może zacząć wrzeć.
Tylko nie wylewaj wodorotlenku sodu do rur które są aluminiowe( ͡º ͜ʖ͡º)
@Silku: tak poważnie to nie wiem nawet o co tu pytaja. Co to jest standardowa elektroda wodorowa (z czego) i dlaczego elektrolit z chlorku srebra raguje ze srebrem i wytwarza jakiekolwiek napięcie?
Chemiczne świry, potrzebuję pomocy z moim najmniej ulubionym działem chemii - elektrochemią.
Mam ogniwo wodorowo-tlenowe, w którym mam obliczyć, jaka jest objętość wodoru, potrzebna do wytworzenia 1 kilowatogodziny energii. Doszedłem do tego że 2 mole wodoru, oddają 4 elektrony (wg. Równania sumarycznego 2H2 + O2 -> 2H2O). I okej, wyliczyłem że do otrzymania 1kWh potrzebuje 2,22*10^25 elektronów (używając do tego ładunku elektronu). I przez to, wyszła mi kosmiczna ilość moli/objętość wodoru (jakieś
z takich śmiesznych rzeczy to kiedyś na maturce z angielskiego w swoim opowiadaniu nazwałm jedną z postaci gregory winter co miało być parodią niejakiego grzegorza laty xdd




teraz dowiedziałm się że ktoś kto się tak nazywa naprawdę istnieje a do tego jest znanym biochemikiem i zdobywcą tegorocznej nagrody nobla w dziedzinie chemii za zastosowanie metody prezentacji fagowej do peptydów i przeciwciał

#gownowpis #oswiadczeniezdupy #takaprawda #ciekawostki #chemia #coolstory #truestory #matura
Chodtok - z takich śmiesznych rzeczy to kiedyś na maturce z angielskiego w swoim opow...

źródło: comment_kJOYSmZK2Pn1kOArii664ZxQjhg4Jg8U.jpg

Pobierz
Izomery pierw. superciężkich mogą być znacznie bardziej stabilne niż sądzono

Praca zespołu teoretyków z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniw. Zielonogórskiego wskazuje, że niektóre stany izomeryczne pierwiastków superciężkich mogą mieć czasy życia mierzone w sekundach, a więc dziesiątki tys. razy dłuższe niż czasy życia ich bardzo niestabilnych stanów podstawowych...


Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4594895/izomery-pierw-superciezkich-moga-byc-znacznie-bardziej-stabilne-niz-sadzono/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis
b.....u - Izomery pierw. superciężkich mogą być znacznie bardziej stabilne niż sądzon...

źródło: comment_wj8fsccsGQWhW9HgBOp3YpLmL17OCu4I.jpg

Pobierz
Mircy, mój dobry przyjaciel pracuje na UW jako biotechnolog. Jako że gość jest geniuszem (jak byliśmy w liceum, tworzył już własne języki, chyba wzorując się na Tolkienie), bardzo cenię sobie jego opinie. Od czasu do czasu podpytam go o jakiś krzykliwy temat z dziedziny chemii i biologii. Ostatnio padło na Roundup i glifosat. Zaplusujcie wpis, jeśli będzie wystarczające zainteresowanie, wkleję jego odpowiedź.

#nauka #biologia #chemia #gmo #ciekawostki






@japecznikow: Roztwarzanie to proces w którym substancja przechodzi do fazy ciekłej w wyniku reakcji chemicznej z rozpuszczalnikiem. Mineralizacja to natomiast całkowity rozkład substancji organicznych do możliwie prostych związków nieorganicznych. Więc roztwarzanie może ale nie musi być mineralizacją.

Drugie pytanie jest zbyt ogólne. W trzecim rozumiem, że chodzi Ci o nośniki dla katalizatorów? Wtedy pomoże Ci google ( ͡° ͜ʖ ͡°)