Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko225
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
Asceus
Asceus

Asceus

Dołączył 12 lat i 1 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 2358
  • Znaleziska 180
  • Mikroblog 2178
  • Obserwujący 3
  • Obserwowane 44
wiktorek_pl
wiktorek_pl
16.04.2026, 09:51:39
  • 0
Jeśli chciałbym mieć ekspozycję na Wiga to lepiej wziąć ETF od PZU czy 50% Beta ETF WIG20 i 50% mWIG40? Koszty będą chyba niższe na PZU. Ktoś brał tego od PZU?
#gielda
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 16.04.2026, 10:03:22 via Wykop
  • 2
@wiktorek_pl: W pierwszej kolejności to zależy czego oczekujesz.
Jak weźmiesz 2x BETA to masz możliwość ustalania własnych proporcji. Za to jak chcesz mieć w długim terminie zawsze 50/50 to będziesz musiał tego sam pilnować i robić rebalancing, gdzie w PZU będzie to się odbywało automatycznie.
  • Odpowiedz
Jurajski_Wedrowiec
Jurajski_Wedrowiec
Jurajski_Wedrowiec
16.04.2026, 09:37:26
  • 0
Mam konto maklerskie w ING i do tej pory tam kupowałem akcje/ETF. Widze jednak, że jest mocno ograniczające pod względem dostępu do innych rynków czy ETF na inne rynki, stad pytanie w jakim innym miejscu najlepiej inwestować? XTB? Wyczytałęm tylko, że tam zabezpieczenie jest do 3k EUR, a akcji ułamkowych w ogóle to nie dotyczy.

Pomóżta ヽ( ͠°෴ °)ノ

#gielda #inwestowanie #xtb
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 16.04.2026, 09:50:08 via Wykop
  • 2
Wyczytałęm tylko, że tam zabezpieczenie jest do 3k EUR


@Jurajski_Wedrowiec: Jeśli już to do 20 100 EUR. I nie tam, tylko każdy polski dom maklerski podlega pod ten sam systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Jedyna różnica może być taka, że jeśli masz rachunek maklerski w bankowym domu maklerskim spięty ze swoim rachunkiem bankowym, to wolne środki są objęte ochroną BFG do 100k EUR.

W skrócie - zwykły broker to
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 16.04.2026, 09:51:59 via Wykop
  • 0
Te 3k też nie dotyczy akcji całych tylko gotówki


@g3jileusz94: System rekompensat KDPW jak najbardziej obejmuje również instrumenty finansowe, w razie gdyby u brokera było coś nie tak (niepoprawne przypisanie akcji, fraudy, itd.)
  • Odpowiedz
slgdfhsdhjfbs
slgdfhsdhjfbs
slgdfhsdhjfbs
15.04.2026, 20:38:39
  • 2
#gielda
Myślę nad założeniem konta XTB. Mam niby eMaklera od mBanku, ale nie ma tam tej spółki którą chce kupić. Co sądzicie, zakładać?
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 15.04.2026, 20:50:35 via Wykop
  • 1
MicroStrategy


@slgdfhsdhjfbs: Przecież jest w mBanku

NASDAQ (USD) USA-NASDAQ MICROSTRATEGY INCORPORATED MICRO STR IN MSTR:US MSTR US5949724083 AKCJA


https://www.mdm.pl/bm/g/uOdhuGhZhU6oJPIdXBx5rA
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 15.04.2026, 21:07:48 via Wykop
  • 0
Mozliwe ze biuro maklerskie oferuje, ale eMakler nie, a to różne systemy z tego co kojarzę.


@slgdfhsdhjfbs: Lista do której dałem link jest ze strony eMaklera

https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje-i-oszczednosci/gielda/rynki-zagraniczne/
pytania i odpowiedzi - Jakie akcje i ETFy zagraniczne mogę kupić w eMaklerze?
  • Odpowiedz
lovelas321
lovelas321
lovelas321
15.04.2026, 12:08:04
  • 0
Czy w XTB przy zakupie etf z końcówka UK lub DE opłaca się kombinować z tymi wpłatami euro usd? Przelew euro jest za darmo ale usd to sie płaci. Więc chyba lepiej od razu pln se wpłacić za darmo i 0,5% za przewalutowanie.
Kiedyś za darmo było przez paypala ale teraz to chyba juz sie nie opłaca.

#xtb #inwestycje #gielda #inwestowanie #bitcoin
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 15.04.2026, 14:11:06 via Wykop
  • 1
@lovelas321: W Unicredit możesz przewalutować EUR/PLN po kursie międzybankowym bez prowizji.
Potem przelew SEPA na rachunek w EUR w XTB. W ten sposób masz 0% prowizji od transakcji i 0% za przewalutowanie ( ͡€ ͜ʖ ͡€)
  • Odpowiedz
KjatanSveisson
KjatanSveisson
15.04.2026, 12:53:11
  • 0
#gielda #xtb

To jest głupie pytanie ale chyba i tak je zadam. Jest sens nie bawić się w jakieś przewalutowania tylko normalnie akcje za dolary kupować w zl i wywalone? Drugie pytanie to jak XTB pomaga przy rozliczaniu podatkow spoza GPW? Daje jakieś wstępne informacje na których można bazować w picie?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 15.04.2026, 14:08:06 via Wykop
  • 2
Jest sens nie bawić się w jakieś przewalutowania tylko normalnie akcje za dolary kupować w zl i wywalone?


@KjatanSveisson: W ten sposób z brokera bezprowizyjnego robisz jednego z najdroższych na rynku, bo masz prowizję 0,5% od każdej operacji.
  • Odpowiedz
cotamguwniaki
cotamguwniaki
15.04.2026, 13:48:40
  • 0
Zabezpieczenie środków na XTB do 22k EUR dotyczy tylko wolnych środków (niezainwestowanych) natomiast akcje w przypadku upadku brokera są moje? Dobrze to rozumiem?
#xtb
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 15.04.2026, 14:04:57 via Wykop
  • 0
do 22k EUR


@cotamguwniaki: Do 20,1k EUR bo powyżej 3k EUR jest tylko 90%.

dotyczy tylko wolnych
  • Odpowiedz
pepedros
pepedros
pepedros
14.04.2026, 20:10:57
  • 4
Tak patrząc na przyrost rachunków maklerskich za marzec, ciekawe skąd wynika taka przewaga mbanku nad bossa? Pomijając już konta IKE/IKZE, gdzie mbank ma dużo gorszą ofertę. W czym na zwykłych kontach mbank jest lepszy od bossa?
Bo jeśli chodzi o jakość obsługi i pomoc z jaką miałem styczność to bossa to jest topka. Nie mówiąc już o tym, że ma nieco niższe prowizje niż mbank, a ze zniżką sii to już odjeżdża
pepedros - Tak patrząc na przyrost rachunków maklerskich za marzec, ciekawe skąd wyni...

źródło: {491C8E16-B59D-49FB-9DFC-207EB8FADEB3}

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 14.04.2026, 20:24:16 via Wykop
  • 3
@pepedros: Nie każdy sprawdza i porównuje opcje, wiele ludzi zakłada rachunek tam gdzie ma już zwykłe konto.

Co do opłacalności to zauważ, że na 3 miejscu pod względem ilości rachunków masz Pekao, które jest jednym z najdroższych DM w Polsce
  • Odpowiedz
b7kj
b7kj
b7kj
14.04.2026, 18:36:46
  • 1
Panie i Panowie inwestorzy

PIT z XTB rozjeżdża mi się z moim arkuszem zysków/strat i tym co pokazuje aplikacja.

Zysk w apce i moim excelu - 22190,93 zł + 852,05 zł ( 235,40 USD * kurs średni z tabel NBP z dnia poprzedzającego sprzedaż - 3,6188 zł, 15.09.2025) = 23042,43 zł

Zysk
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 14.04.2026, 19:52:07 via Wykop
  • 1
PIT z XTB rozjeżdża mi się z moim arkuszem zysków/strat i tym co pokazuje aplikacja.


@b7kj: Ciężko się odnieść nie wiedząc na czym polega ten Twój arkusz.

Ale na pewno nie liczy się tego w ten sposób, że sobie wziąłeś zysk w USD i przeliczyłeś na PLN.
Każdą transakcje w walucie obcej należy przeliczyć oddzielnie na PLN i dopiero w PLN można to zsumować.
  • Odpowiedz
jenkins_slave
jenkins_slave
13.04.2026, 15:12:55
  • 1
#gielda Jestem zainteresowany tym etf, gdyż jest notowany w USD i chciałbym go dodać do swojego konta notowanego w dolarach.

Czego nie rozumiem:
- skoro cena akcji jest notowana w $, to czemu wypłaty dywidendy są w € ?
- czy pobrany będzie podatek 15% na wejściu dywidend?
- czy w momencie wypłat szczur z-----e 0.5%
jenkins_slave - #gielda Jestem zainteresowany tym etf, gdyż jest notowany w USD i chc...

źródło: 1000036281

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 13.04.2026, 15:52:54 via Wykop
  • 0
czy pobrany będzie podatek 15% na wejściu dywidend?


@jenkins_slave: To zależy od kraju z którego będzie pochodziła Dywidenda
Na podstawie Top 3 z tego ETFa
USA - 15%
UK
  • Odpowiedz
Wypokowicz93
Wypokowicz93
Wypokowicz93
10.04.2026, 17:25:12
  • 0
#revolut #banki #bank #bankowosc #finanse

Kto otrzymuje wypłaty z pracy na Revolut ? Ja od paru lat i sobie bardzo chwalę korzystanie z tej aplikacji ale chciałem też poznać zdanie innych osób. Czy są również zadowolone a może mieli jakieś problemy ?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 10.04.2026, 19:43:06 via Wykop
  • 1
@Wypokowicz93: Problemem jest to, że aplikacja której głównym zadaniem było oferowanie dobrych kursów walut aby nie przepłacać w bankach/kantorach od dłuższego czasu przestała spełniać swoją podstawową funkcję - kursy Revoluta bywają gorsze niż w niektórych kantorach bankowych, nie mówiąc już o lepszych kantorach internetowych ale za to Revolut wymaga płatnego planu aby wymieniać większą ilość kasy, gdy w innych miejscach nie ma limitów.

Oprocentowanie środków, to już w ogóle żart.
  • Odpowiedz
Hadoka
Hadoka
10.04.2026, 12:31:42
  • 0
#gielda Czy kupując ETF'y tylko je dokupujecie czy realizujecie zyski i wchodzicie niżej?

Czy przy ETF macie podobne podejście co przy akcjach?

  • Sprzedaje i kupuje niżej (próbuje) 14.7% (14)
  • Sprzedaje i kupuje niżej 4.2% (4)
  • Tylko uśredniam 57.9% (55)
  • Nie bawie sie w ETF 23.2% (22)

Oddanych głosów: 95

  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 10.04.2026, 14:01:28 via Wykop
  • 1
@Hadoka: https://inwestomat.eu/strategia-kupowania-w-dolkach/

Jak ktoś nie może spokojnie wysiedzieć z ETFem na szeroki rynek i chce go używać bardziej aktywnie to już lepiej zainteresować się GEM (Global Equities Momentum) niż łapaniem dołków.
  • Odpowiedz
kone
kone
kone
09.04.2026, 13:51:51
  • 8
Moze @zawodinwestor nam przepchnie tego etf'a w XTB?
Wiemy że gdzieś tu jesteś i może mirkujesz( ͡º ͜ʖ͡º)

https://x.com/marexis8/status/2042153101969240296?s=20

#gielda #xtb
kone - Moze @zawodinwestor nam przepchnie tego etf'a w XTB?
Wiemy że gdzieś tu jesteś...
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 09.04.2026, 15:38:49 via Wykop
  • 0
ma też spread 0,7%


@pepedros: O takim spreadzie to sobie można pomarzyć, ostatnie dane to
Oferta kupna 478.0000
Oferta sprzedaży
  • Odpowiedz
Siech
Siech
07.04.2026, 18:54:37
  • 1
#gielda Podobno XTB dodalo opcje w Hiszpanii i w Niemczech. Ktos orientuje sie czy wprowadzili jakies prowizje per kontrakt, czy wymyslili jakas glupote, ze Ci zjada limit z tych 100k euro miesiecznie ?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 07.04.2026, 19:27:16 via Wykop
  • 1
@Siech: Wprowadzili prowizję 0,25%
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 07.04.2026, 20:31:20 via Wykop
  • 1
@Siech: 0,25% od premii

A od Lynx to raczej ciężko żeby ktoś był droższy, to nakładka na IBKR ze znacznie wyższymi cenami. Bezpośrednio w IBKR ten sam kontrakt byłby ponad 50% tańszy.
  • Odpowiedz
darktemplar
darktemplar
darktemplar
07.04.2026, 12:53:50
  • 0
#gielda #ike Jakiego brokera wybrać pod samo IKE?
Na ike w większości będę robić DCA jednego globalnego ETFa typu ACWI + jakiś mały udział na polskę lub złoto jeśli kiedyś spadnie. Z racji tego fajnie by było wpłacać na konto już w większości EURO (bo przewalutowanie jest drogie) a z tego co gpt gada to nie mozna tego zrobić na XTB? Aternatywnie gpt poleca boś lub mbank bo
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 07.04.2026, 14:17:57 via Wykop
  • 0
to w sumie po co w takim razie jest to konto w euro i przewalutowanie euro na tym IKE w boss bo nie widzę zastosowania?


@darktemplar: Po to żeby nie płacić kolejnych prowizji za przewalutowanie przy trochę bardziej aktywnym handlowaniu niż buy & hold albo przy inwestowaniu dywidendowym.
Np. ktoś wpłacił cały limit na raz (czy na 2/3), wymienił na EUR i kupił ETFa (0,1% prowizji). za jakiś czas sprzedaje
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 07.04.2026, 14:18:52 via Wykop
  • 0
a sprawdzales ten spread przy takim zleceniu kupna za PLN? bo gpt gada ze w takiej sytuacji niby nie ma tamtej dodatkowej opłaty ale za to spread jest wiekszy i bardziej zbliżony do tego z XTB


@darktemplar: Ale co tu porównujesz?
XTB ma lepszy spread ale potem do tego dorzuca jeszcze 0,5% prowizji.
BOSSA nie ma żadnej prowizji za przewalutowanie, tylko sam spread, więc w praktyce można to uznać za
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 07.04.2026, 18:13:38 via Wykop
  • 2
co wyjdzie korzystniej długoterminowo


@darktemplar: A skąd ktoś ma wiedzieć co będzie za kilka lat, można oceniać aktualną sytuację, w przyszłości każdy broker może zmienić warunki i opłaty. Co już miewało miejsce, np. mBank kiedyś podniósł opłaty dla IKE/IKZE i ludzie z niego uciekali, potem się wycofywał ze zmian.

To ostatecznie starcie mbank vs bossa jak
  • Odpowiedz
roztentegowywacz
roztentegowywacz
02.04.2026, 20:36:22
  • 2
#gielda
Witam chce zacząć inwestować swoje pieniądze na #xtb więc zwracam się do was z pytaniem co to jest ro całe CFD I te ETF?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 02.04.2026, 20:42:16 via Wykop
  • 40
@roztentegowywacz: Tak standardowo to
CFD służy do szybkiego pozbywania się nadmiar kapitału
A ETF do wolnego powiększania kapitału w długim terminie
  • Odpowiedz
SamotnikPospolity
SamotnikPospolity
SamotnikPospolity
02.04.2026, 18:33:13
  • 1
Czy można założyć konto oszczędnościowe w Toyota Bank? Tam jest nawet 5% w jednym z przedziałów. Mam tam Indeksowane Konto Oszczednisowe i niestety jest tylko 3,85%. Jednak nie widzę opcji założenia zwykłego oszczędnościowego

#toyotabank #oszczedzanie
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 02.04.2026, 19:23:08 via Wykop
  • 0
@SamotnikPospolity: To nie jest samodzielny produkt, tylko rachunek do zwykłego konta.

https://www.toyotabank.pl/konto-osobiste
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 02.04.2026, 19:34:25 via Wykop
  • 0
@SamotnikPospolity: Nie wiem co IKO ma do rzeczy.
  • Odpowiedz
DJ007
DJ007
01.04.2026, 14:45:45
  • 3
#gielda #xtb Jak wiadomo XTB w krajach Islamskich nie pobiera swapu, bo nie jest to zgodne z tamtejszą religią. W koncu udostepnili formularz, że można z tego skorzystac w kazdym kraju. Wystarczy wypełnić deklarację w linku: IslamicSWAPdeclaration
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 01.04.2026, 14:52:05 via Wykop
  • 2
Jak wiadomo XTB w krajach Islamskich nie pobiera swapu


@DJ007: To tak jak opłaty za wpłatę kartą ( ͡€ ͜ʖ ͡€)
https://www.xtb.com/en/account-and-fees
Asceus - >Jak wiadomo XTB w krajach Islamskich nie pobiera swapu

@DJ007: To tak jak ...

źródło: uk

Pobierz
  • Odpowiedz
FedoraTyrone
FedoraTyrone
31.03.2026, 14:37:14
  • 3
Cholera żebym tylko nie wydał na głupoty tych potężnych pieniędzy z takiego oprocentowania. #banki #bankowosc #mbank #pieniadze #finanse #oszczedzanie
FedoraTyrone - Cholera żebym tylko nie wydał na głupoty tych potężnych pieniędzy z ta...

źródło: xD

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 31.03.2026, 14:47:16 via Wykop
  • 3
@FedoraTyrone: To jest standard w wielu bankach. Zwykła oferta jest dość słabo oprocentowana, a lepsze dają w ofertach promocyjnych po spełnieniu jakiś warunków.

W tym samym mBanku masz też lokatę 3,3% na nowe środki. (tak są lepsze w innych bankach, jednak chodzi o różnicę w ramach tego samego).
  • Odpowiedz
Asceus
Asceus
Asceus 31.03.2026, 15:12:07 via Wykop
  • 1
@FedoraTyrone: Możliwe, tylko jaka to różnica w praktyce? W obu przypadkach jest to znacznie poniżej stopy NBP, co czyni obie oferty zupełnie nieopłacalnymi i nie ma sensu z nich korzystać.
  • Odpowiedz
mcichy10
mcichy10
30.03.2026, 20:29:21
  • 1
Szukam legitnego źródła gdzie się doedukować o zakupie #obligacje #obligacjeskarbowe? Chce ulokować środki dzieciaków żeby sobie leżały i trzymały wartość nabywcza. Jak wpłacić, gdzie, na ile, na czym to polega itd. taki skondensowany, ale przejrzysty poradnik przewodnik
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 30.03.2026, 20:44:34 via Wykop
  • 1
@mcichy10: https://www.youtube.com/watch?v=BkkFG-W-kEA
Asceus - @mcichy10: https://www.youtube.com/watch?v=BkkFG-W-kEA
  • Odpowiedz
Yeboy
Yeboy
30.03.2026, 18:47:52
  • 1
Cześć.

Prowadzę w IT firmę JDG. Wystawiam fakturę w euro i w euro dostaje opłatę na konto. Obecnie mam konto PLN w mbank i nie jestem zadowolony z przelicznika EURO -> PLN. Chciałbym zatem jakieś lepsze rozwiązanie, żeby jak najmniej tracić.

Jaki proponujecie rozwiązania?

Konto
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Asceus
Asceus
Asceus 30.03.2026, 19:40:08 via Wykop
  • 0
@Yeboy: Do przewalutowania EUR/PLN - Unicredit - wymieniasz po kursie międzybankowym bez żadnej prowizji, bez płatnych planów, bez limitów.

Zen ma prowizję 0,1% (w najwyższym płatnym planie)
Walutomat 0,2%
A Revolut ma gorsze kursy niż kantory bankowe.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
  • Strona 4 z 9
  • >

Osiągnięcia

  • Rocznica
    od 22.04.2026

    Rocznica
  • Gadżeciarz
    od 22.09.2016

    Gadżeciarz
  • Komentator
    od 16.02.2026

    Komentator

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking