Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki,

jaki jest Wasz stan finansów / oszczędności / inwestycji / zobowiązań? Gdybyście stracili źródło utrzymania w tym momencie, ile jesteście w stanie przeżyć bez problemu?

Mam 28 lat i wygląda to u mnie tak:

- 53k w obligacjach EDO
- wymaksowane IKE / IKZE na 2024 (~33k)
- 12k w PPK
- 5k w crypto xd
- 10k w gotówce
- 20k w sprzęcie RTV / AGD

czyli powiedzmy, że ~100k odłożone w taki czy inny sposób.

Brak jakichkolwiek zobowiązań prócz czesnego na uczelni (1,5k miesięcznie) do końca czerwca i 2k za wynajem.
W sumie sam nie wiem, czy to w ch#% mało, czy dużo. Nie mam żadnego mieszkania, nie dostałem nic od bogatych rodziców - wszystko co sobie wypracowałem, zrobiłem samodzielnie. Od jakiegoś roku podchodzę do finansów bardziej rozważnie i myślę o przyszłości, choć wciąż zdarza mi się przewalać na głupoty i na hobby.

Ten post nie ma na celu jakiegoś chwalenia się, tylko po prostu chciałbym Was zapytać jak to wygląda u Was w tym lub podobnym wieku? Wiadomo, część z Was pewnie ma dwie fury i chatę, macie swoje firmy i programujecie ( ͡° ͜ʖ ͡°), no ale nie każdy coś kodzi.

#oszczednosci #finanse #kiciochpyta #inwestowanie

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Opublikuj swój własny wpis: Mirko Anonim
· Zaakceptował: Jailer

  • 104
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Jestem w twoim wieku i mam jakieś 0,6 miliona w nieruchomościach, akcjach i gotówce na koncie oszczędnościowym. Mam też kolejne 0,6 miliona długu na mieszkaniu do spłacenia. Uważam się za biedaka - kupuję na promocjach, jeżdżę starym autem, nie mam żadnego drogiego hobby.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: takie oszczędności na pewno są spoko. Pozwalają nie martwić się każdym nowym, nieplanowanym wydatkiem. Jestem w tym samym wieku, co Ty. "Przewagę" mam taką, że od paru lat jestem żonaty, więc lecimy na dwie pensje. Kwotowo się nie będę rozpisywał co gdzie mamy, ale wygląda na to, że w 2024 podniesiemy naszą sumaryczną wartość netto o jakieś 140k(inwestycje + nadpłacaniem hipoteki). Tematy finansowe są bardzo ciekawe i zajmowanie się
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jakieś 2 miliony w nieruchach, w których nie mieszkam. Czyli póki banka nie pęknie to dużo, a tak to mało. Gotówki trzymam tak na przeżycie pół roku na obecnym poziomie, gdybyśmy z żoną nie pracowali. Rzeczy jak biżuteria, zegarki, AGD, samochód nie liczę, bo to każdy może inaczej wycenić.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ogólnie powiem, że spoko bo wielu w twoim wieku a) nie myśli o oszczędzaniu i inwestowaniu B) twierdzą że nie mają z czego

Kilka uwag
RTV i AGD to nie oszczędności xD
10k gotówką - > jak to pokrywa twoje min 3 mies wydatki to wystarczy
53k Edo - > za młody jesteś na obligacje 😁 idź bardziej agresywnie 100% equity na tym etapie, za 10-15 lat czas n
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: w twoim wieku miałem mniej, po 6 latach mam ze 4x tyle co ty, bez absolutnie żadnej pomocy od kogokolwiek. Wg mnie radzisz sobie dobrze, ja za późno zacząłem cokolwiek robić z pieniędzmi.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
inspirujący-poszukiwacz-93: 33 lata, żona, dwójka dzieci.
Dom w kredycie wart ok 1,5mln
Żona ma mieszkanie w centrum wro, wynajmowane, warte około 1mln, bez kredytu
1,2 mln w funduszach zarabiających ok 10% / rok
150k w akcjach głównie gpw
Dwa samochody jeden wart 200k drugi
  • Odpowiedz