Wpis z mikrobloga

@taktojes: dużo prostych albo małych projektów które wymagają tylko przeciętnej znajomości backendu i frontendu. Wolą mniej ludzi jeśli to możliwe.
Przy poważniejszych projektach jest normalny podział, ale że teraz rynek nie sprzyja ryzykownym inwestycjom, to też się zmniejszyła ogólna liczba projektów
  • Odpowiedz
@taktojes: nowa norma, która szła powoli przez ostatnie lata, a teraz przyśpieszyła przez cięcia kasy. Gdy szukałem nowego miejsca w kwietniu, to nawet miałem rozmowę z rekruterką, do której wysłałem cv na backend, a w międzyczasie klient zmienił zdanie i poprosił, żeby zmieniła ofertę na fullstack. Rekruterka dzwoniła, że idealnie pasuję pod kątem backendu i czy chciałbym też front ogarniać. Podziękowałem, bo miałem inne oferty, więc nie wiem, czy długo
  • Odpowiedz
@Fattek: dla biznesu to nie istotne bo takie projekty i tak są przepisywane po pieciu latach albo zostanie stwierdzone ze #!$%@? z tym i wdrażają jakiegoś saasa
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa no dokładnie mordo tak jest, formularzyk, button jakiś, cyk cyk i fajrant ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pewnie dlatego każdy fullstack z jakim gadałem woli siedzieć w backendzie. Wy front widzieliście chyba jedynie na landing page’ach dzieciaki.
  • Odpowiedz
@walzky: @rimyi fullstack front + backend + cloud here. Z trójki moich skilli to front uważam za najprostszy. No powiedzcie, co tam takiego trudnego macie w typowym projekcie frontendowym? Bo dla mnie chyba CSSy, czyli kolorki i pozycjonowanie elementów. Tymczasem backendowiec (nie crudziarz) ma dzisiaj umieć: język backendowy, a nieraz dwa, Dockera, Kubernetesa, podstawy clouda, kolejki, mikroserwisy, wzorce, bazy danych i pewnie jeszcze bym coś znalazł. Przeciętny fullstack nie
  • Odpowiedz
Ja już słyszałem o projekcie, gdzie front próbują sklepać (komercyjnie!) przy pomocy AI, takie to przyszłościowe


@Romska_Palo_Ul_Laputa: przecież crudowe backendy już teraz możesz sobie wygenerować online i zrobić deploy na dropleta w ciągu 10 minut, gdzie tu przyszłość? Dorzuć mongodb przez atlasa i masz w pełni działający backend z autentykacją bez stękania wielkiego pana bakędowca, że zajmie to miesiąc

No powiedzcie, co tam takiego trudnego macie w typowym projekcie frontendowym? Bo dla mnie chyba CSSy, czyli kolorki i pozycjonowanie
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa to spróbuj pogenerować customowe wykresy w D3, animacje 3d w threejsie, pobaw się w routing na mapach i wspieranie tego w przeglądarce mobilnej, przeniesienie zwykłej apki webowej do webview i wsparcie za razem androida i iOSa, pobaw się ze wspieraniem notyfikacji, badgy i wszystkich natywnych rzeczy. To nie jest tak, że front to teraz tylko mobilka, tablet i desktop w przeglądarce.
  • Odpowiedz
no musisz być niesamowicie zdolny, że Kubernetesa w jeden dzień ogarnąłeś. Oczywiście na poziomie CKAD, a nie kubect get pods?


@Romska_Palo_Ul_Laputa: ilu backendowców w twojej firmie ma CKAD? llu z nich robi więcej niż podstawowa obsługa obrazów?

od tego mam libki ( ͡°
rimyi - > no musisz być niesamowicie zdolny, że Kubernetesa w jeden dzień ogarnąłeś. ...

źródło: sit-down-humble

Pobierz
  • Odpowiedz