Wpis z mikrobloga

Czasami odnoszę wrażenie że występuje tu coś, co jest odmianą inteligencja zbiorowej, nazwijmy to głupotą zbiorową.
Widać to w następujących sytuacjach :

- Plusowaniu bo inni plusują,
- Minusowaniu bo inni minusują
- Niesamowitą wręcz podatnością na wszelkiego rodzaju płatnych trolli, niezależnie o jakich trollach mówimy
- Infantylnym podejściu do takich spraw jak wojna na Ukrainie
- Podatność na wszelkiego rodzaju osoby które charyzmatycznie potrafią przedstawić jakiś temat. Następnie traktowanie takich osób jak nieomylne guru.

Powyższe rzeczy, które wymieniłem, oczywiście nie odnoszą się do normalnych osób na tym portalu, a chciałbym zaznaczyć że ich też jest sporo.
Tylko czasami się zastanawiam które osoby są targetem tego portalu.
  • 25
  • Odpowiedz
  • 12
@Corvus_Frugilagus Błędy poznawcze to potężna dziedzina. Ludzki mózg jest z natury leniwy, jeśli stoi przed nim trudne pytanie to zastąpi go łatwiejszym. Wspólne plusowanie i minusowanie to efekt błędu konfirmacji, bo do treści podchodzisz z odpowiednim nastawieniem jeszcze jej nie znając. To samo dotyczy choćby tego co który polityk mówi. Ilu ludzi jest na tyle mądrych, żeby zgodzić się choć raz lub w części z tym, co mówi osoba przez nich nielubiana,
  • Odpowiedz
Pomijam już takie kretynizmy jak kłócenie się o to czy można tagować na nocnej.


@Corvus_Frugilagus: Wystarczająco dlugo to trwa, wystarczy przyjąć zasadę że na nocnej nie tagujemy choćby ze względu na obserwujach tagi którzy mogą już spać a powiadomienie tylko zdenerwuje, osobiście wyłączam interenet na telefonie na noc aby nic nie przychodziło, inni może są tak leniwi i tego nie robią.
  • Odpowiedz
@Corvus_Frugilagus
Trochę nie wiem dlaczego dodałeś, ze akurat tutaj na wykopie to występuje, jak gdyby nie były to tezy prawdziwe dla ogółu ludzkiej populacji, ogółu social mediow i wykop był pod tym względem jakoś wyjątkowy. Tu siedzą ludzie, po prostu ludzie.
  • Odpowiedz
@Corvus_Frugilagus Tak działa ludzki mózg. Wiadomo, że dobrze sobie zdawać sprawę z różnych rzeczy i krytycznie podchodzić do niektórych wydarzeń i treści, ale biorąc pod uwagę ogół społeczeństwa, to takie płynięcie z prądem jest dobrym rozwiązaniem. Wyobraź sobie co by było, gdyby wszyscy nagle zaczęli podważać panujące reguły
  • Odpowiedz
@Corvus_Frugilagus nie bardzo rozumiem, jak takie rzeczy mogą się nie odnosić do normalnych osób. Nikt normalny nie jest całkowicie odporny na takie rzeczy jak społeczny dowód słuszności, autorytet itd.
Chodzi mi najbardziej o to, że jeśli ktoś uważa, że jest odporny, to albo ma rację i jest zaburzony, albo nie ma racji i jest totalnie narażony na te schematy, bo przez swoją pewność siebie nie potrafi ich dostrzec i się przed nimi
  • Odpowiedz
Infantylnym podejściu do takich spraw jak wojna na Ukrainie


@Corvus_Frugilagus: "na każdy skomplikowany problem/zagadnienie, istnieje rozwiązanie /wyjaśnienie, które jest proste, uniwersalne i błędne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To niepokojące, ilu ludzi zadowala się takimi prostackimi wyjaśnieniami jakichś bardzo złożonych zjawisk czy wydarzeń w rodzaju "pisowcy to idioci", "p0lki to ku*wy", "po prostu przestań pić i znajdź pracę"
  • Odpowiedz