Wpis z mikrobloga

#sztucznainteligencja #chatgpt #programowanie #programista15k

Ostatni wywiad Zuckerberga brzmi dość pesymistycznie, jakby wierzył on w to, że albo już mamy, albo zbliżamy się do kolejnej zimy AI.

Ciekawe co wie, czego my nie wiemy. Może to, o czym mówi się coraz częściej, tzn że GPT5 nie będzie tak wielkim przeskokiem w stosunku do GPT4, jak ten z GPT3,5 na GPT4. Może wie też, że braknie i mocy obliczeniowej i pomysłów na dalszy wzrost wykładniczy. Oczekiwania od biznesu są ogromne. Takie, że nawet bardzo dobre modele mogą być niewystarczające. Poniżej ciekawy thread na ten temat

https://x.com/8teapi/status/1781480713394737238?s=46&t=m4xgLKFgqFafJXbRTotN1Q
  • 13
  • Odpowiedz
@JamesJoyce a nie uważasz jednak że open ai nie powiedziało wszystkiego i nie pokazało nam "ludziom" całych możliwości swojego produktu?
Teraz zarabiają na subskrypcjach, kasa leci, kasa na inwestycje jest przeogromna, a po co od razu się wystrzeliwać z wszystkich fajnych pomysłów.

To tak samo było jak Intel z AMD. Intel ciągle dawał odgrzewane kotlety w profilach dopiero jak AMD zaczęło gonić, to się Intel ogarnął
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: wszyscy się na to rzucili jak swego czasu na blokchain. I owszem oczekiwania się mega rozdmuchały.
U siebie w robocie mam zespół co klepie sobie coś opartego na AI, pokazują rzeczy które uznają za sukces ale biorąc pod uwagę z jaką dokładnością to działa a ile hajsu wyłożyła firma to szybciej i taniej byłoby ogarnąć zespół hindusów co by klepał ręcznie to co ma wyklepać AI. I już biznes
  • Odpowiedz
@Milo900 jestem pewien że open ai ma interes w tym, żebyśmy w to wierzyli. Nie wiemy, co wytrenowali i co posiadają, ale mniej więcej znamy technologię, wiemy po papierach naukowych co jest możliwe i znamy mniej więcej liczbę dostępnych gpu. I na tej podstawie wnioskujemy, że żadnej super tajnej technologii nie posiadają.

Pamiętaj też, że coraz więcej firm dogania modele open ai. A dla nich bycie pierwszym to konieczność, by zbierać
  • Odpowiedz
@thewickerman88 niestety masz rację. Też to widzę, tylko od drugiej strony. Biznes chce od nas lotu na Marsa (bo za to zapłacił), a jedyne co dostanie to spacer po mieście ;). Ale ja uważam, że to dobry znak, bo używając współczesnych metod można zrobić dużo dobrego, ale tylko wtedy, gdy zrozumie się ich ograniczenia. Dla niektórych to będzie jednak kubeł zimnej wody wylany na głowę.
  • Odpowiedz
albo zbliżamy się do kolejnej zimy AI.


@JamesJoyce: ja bym chciał żeby tak było xD

Bo w latach 2022-2024 rok totalnie zignorowano juniorów - praktycznie zero ofert, zaczęto wpuszczać do branży 50% tego co w latach 2020 lub
  • Odpowiedz
@lubie_placki777: już się z tego wycofał, podobno to nie on powiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dużo plotek krąży o tej firme w ogóle, moja ulubiona to że już mają coś o wiele bardziej zawansowanego, nawet AGI tylko dla dobra ludzkości to trzymają w ukryciu i ulepszają swoje modele tylko o tyle żeby być troszkę przed konkurencją. Trochę się to kupy nie trzyma bo jak wyszło gemini
tesztesztesz - @lubie_placki777: już się z tego wycofał, podobno to nie on powiedział...
  • Odpowiedz
A co jak teraz się okaże, że jednak AI trafiło na zastój i zwiększanie mocy obliczeniowej i dokładanie parametrów nic nie da, bo same modele są kiepskie? Ups


@nad__czlowiek:

Uważam, że problemem AI jest niewystarczająca ilość poprawnych danych. AI powoli zacznie zjadać własny ogon, bo ludzie zbyt leniwi i stosują AI na potęgę tam, gdzie nie powinni. W efekcie produkcja softu jest niby szybsza, ale błędów i nieścisłości jest coraz
  • Odpowiedz
Teraz zarabiają na subskrypcjach, kasa leci, kasa na inwestycje jest przeogromna, a po co od razu się wystrzeliwać z wszystkich fajnych pomysłów.


@Milo900: zgaduję, że nawet jeśli jest to prawda to nie chcą przyśpieszać wyścigu zbrojeń, bo nie ma to sensu z uwagi na:
* mają dobry produkt, który się sprzedaje
* lepszy produkt to dużo większe koszty obsługi (serwery i
  • Odpowiedz